X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"To tylko uwiarygadnia przekaz Trumpa". Kożuszek o cenzurze Twittera i przyszłości mediów społecznościowych

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 06:30
- Donald Trump przekonuje, że odebrano mu zwycięstwo w wyborach, że media są przeciwko niemu, że go cenzurują. To, co robią Facebook i Twitter tylko uwiarygadnia te tezy - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska Codziennie").
Odchodzący prezydent USA Donald Trump. Jaka będzie jego przyszłość?
Odchodzący prezydent USA Donald Trump. Jaka będzie jego przyszłość?Foto: Reuters/Forum
1200_Trump_Forum.png
"Nie zostaniemy uciszeni". Donald Trump zapowiada walkę o wolność słowa

Paweł Bączek (portal PolskieRadio24.pl): Twitter, Facebook i YouTube - czyli trzy największe serwisy internetowe - zawiesiły konta Donalda Trumpa, Twitter zrobił to na stałe. Uzasadniono to podejrzeniem, że wpisy Trumpa mogły zachęcać do dalszej przemocy po zamieszkach, do których doszło na Kapitolu.

Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska Codziennie"): Szefowie tych wielkich mediów społecznościowych, dokonując takiego wyboru, przekroczyli pewien punkt. Czy teraz każda wypowiedź, która potencjalnie może powodować przemoc, będzie przedmiotem analizy? Niezależnie od tego, czy ich właściciele mają lewicowe poglądy, to nie palili się oni do tej pory, żeby pełnić funkcję cenzora, który będzie decydował o tym, co nadaje się do publikacji, a co nie.

Czytaj także:

W Stanach Zjednoczonych za zapewnienie porządku odpowiedzialne jest państwo. Na tym też polega wolność słowa - można prowokować, podnosić temperaturę sporu politycznego, ale jeżeli przekroczymy pewną granicę - na przykład odwołamy się do przemocy - to spotkają nas przykre konsekwencje. Tak jest w przypadku ludzi, którzy wdarli się na Kapitol i dokonywali tych haniebnych czynów.

Może być tak, że media społecznościowe będą szły drogą moderowania treści - a żeby to robić i skutecznie filtrować wszystkie teksty - to będą potrzebne nowe komórki, które będą stwierdzać, co jest nawoływaniem do przemocy, a co nie i analizować wypowiedzi polityków.

social media 1200 shutterstock.jpg
Publicysta o mediach społecznościowych: chcą mieć kontrolę nad informacją światową

Sęk w tym, że istnieje niebezpieczeństwo stosowania tych mechanizmów w sposób nieprawidłowy, naginający rzeczywistość…

Mieliśmy sytuację w Stanach Zjednoczonych w 2017 r., gdy zdeklarowany zwolennik Berniego Sandersa postrzelił kilku kongresmenów, Steve Scalise prawie stracił życie. Można więc teraz powiedzieć z dużym prawdopodobieństwem, że ten zamachowiec "lajkował" pewne wpisy Berniego Sandersa. W jednym z nich ówczesny kandydat w prawyborach prezydenckich Partii Demokratycznej pisał, że ludzie, którzy nie popierają publicznego ubezpieczenia zdrowotnego są "mordercami starszych osób". W takim razie, idąc obecnym tokiem rozumowania szefów Twittera, możemy spojrzeć na to w taki sposób, że mogło go to skłonić do przemocy…

Kwestia jest taka, czy teraz będziemy mieli nowe standardy i rzeczywiście to nie będzie tylko przypadek Donalda Trumpa? Są też inne aspekty tej sprawy. Facebook czy Twitter chcą się przypodobać nowej, lewicowej władzy, a z drugiej strony muszą też dbać o interesy swoich akcjonariuszy. Ci ważniejsi udziałowcy mają sporo do powiedzenia. Będziemy obserwowali wiele napięć.

To, że Donald Trump stracił możliwość komentowania za pomocą swoich ulubionych kanałów, jest najmniejszym problemem. Odchodzący prezydent mógłby postawić swoją stronę w kilka dni, publikować swoje komentarze i miałoby to rekordowe zasięgi. Dla Donalda Trumpa nie jest to żaden kłopot. Problemem jest natomiast zablokowanie Parlera. Trzeba przy tym przyznać, że pojawiały się tam wpisy jednoznacznie nawołujące do przemocy…

Serwis Parler, który był dla prawej strony do pewnego stopnia odpowiednikiem Twittera, gdzie nie było obstrukcji, już został zawieszony - dokonał tego Amazon, który zdjął stronę ze swojej platformy internetowej, motywując to "pogwałceniem zasad". Wcześniej aplikację Parlera usunęły ze swoich sklepów internetowych Apple i Google. Co więcej, pojawiają się  informacje, że szef serwisu John Matze i jego rodzina ukrywają się w związku z otrzymanymi groźbami śmierci i naruszeniami bezpieczeństwa osobistego. Co zrobić w sytuacji, gdy próbuje się stworzyć odmienne media społecznościowe, ale są one błyskawicznie zamykane?

Tutaj mamy do czynienia z pewnym paradoksem lewicy. Kiedy wypominano Facebookowi, że blokuje prawicowe treści, to odpowiadano, że to prywatna firma i może robić, co chce, jest wolny rynek, można założyć własny serwis. Powstał więc Parler i… został zawieszony. Amazon jest typowym dostawcą usług, gdzie można sobie na przykład kupić hosting dla firmy. To, co Amazon zrobił serwisowi Parler, jest porównywalne z odcięciem prądu przez firmę energetyczną.

Dla przykładu: mieliśmy sytuację cukiernika z USA, który z powodów religijnych odmówił przygotowania tortu weselnego parze gejów. Sąd orzekł, że cukiernik nie ma takiej wolności i niezrobienie tortu jest dyskryminacją.

Mark Zuckerberg i Jack Dorsey są na tyle inteligentnymi ludźmi, że doskonale wiedzą, iż ich działania nie przyczynią się do zmniejszenia polaryzacji społecznej, a wręcz przeciwnie. […] Donald Trump przekonuje, że odebrano mu zwycięstwo w wyborach, że media są przeciwko niemu, że go cenzurują. To, co robi Facebook i Twitter tylko uwiarygadnia te tezy.

Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał Paweł Bączek (portal PolskieRadio24.pl)

***

Impeachment prezydenta USA (opr. Maciej Zieliński/PAP) Impeachment prezydenta USA (opr. Maciej Zieliński/PAP)

Czytaj także

"Nowy totalitaryzm". Tomasz Teluk o mediach społecznościowych

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 08:15
- Szokujące jest, że daliśmy się wtrącić do technologicznego więzienia, gdzie wolność słowa praktycznie nie istnieje, a zachowania uwypuklające wyznawanie tradycyjnych wartości mogą być penalizowane - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Teluk, politolog i filozof.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Groźby śmierci wobec szefa serwisu Parler i jego rodziny. Muszą się ukrywać

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 18:21
Szef amerykańskiego serwisu Parler John Matze i jego rodzina ukrywają się w związku z otrzymanymi groźbami śmierci i naruszeniami bezpieczeństwa osobistego - poinformował zespół prawników Parlera w dokumencie sądowym, złożonym w piątek. Z jego treścią zapoznała się stacja telewizyjna Fox News.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy platformy powinny brać odpowiedzialność za umieszczane w nich treści? Ekspert wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 19:20
- Obecne przepisy zachęcają platformy do tego żeby blokować treści w momencie kiedy uzyskają podejrzenie ich bezprawności - mówił w Polskim Radiu 24 dr Mirosław Gumularz, ekspert do spraw ochrony danych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lewica bała się Trumpa". Jakub Pacan o blokowaniu kont prezydenta USA w mediach

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 13:15
- Wokół Donalda Trumpa powstał "kordon sanitarny". To pokazuje, że tak naprawdę lewica bała się go - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Pacan z tygodnika "Solidarność".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrowersyjny powrót. Parler ponownie w sieci, ale... z pomocą Rosjan

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 11:18
Parler, czyli portal, popularny głównie wśród użytkowników określających się jako wyborcy prawicowi, częściowo powrócił do przestrzeni internetowej. Stało się to jednak dzięki pomocy rosyjskiej firmy technologicznej, co zostało szeroko skrytykowane przez ekspertów i internautów. 
rozwiń zwiń