X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Świat nie docenił tego wirusa". Naukowcy zbadali afrykański szczep SARS-CoV-2

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 00:13
Wariant koronawirusa zidentyfikowany w październiku w RPA, a obecnie dominujący w tym najbardziej dotkniętym pandemią kraju Afryki, nie jest bardziej śmiertelny, ale jest 1,5 raza bardziej zaraźliwy, niż dominujący dotąd szczep - poinformowali eksperci z RPA. - Świat nie docenił tego wirusa: ten wirus może ewoluować i dostosowywać się - przyznał profesor Alex Sigal z Instytutu Badań nad Zdrowiem w Afryce.
Naukowcy wykryli nowy, południowoafrykański szczep SARS-CoV-2 w październiku minionego roku
Naukowcy wykryli nowy, południowoafrykański szczep SARS-CoV-2 w październiku minionego rokuFoto: PAP/EPA/Fernando Bizerra Jr

RPA, kraj mocno dotknięty drugą falą pandemii, zarejestrowała w poniedziałek 23-procentowy spadek liczby nowych przypadków zakażeń - poinformował minister zdrowia Zweli Mkhize. Uważa on, że choć prawdopodobnie osiągnięto "punkt zwrotny" w drugiej fali koronawirusa, to "jest za wcześnie, by świętować", gdyż w tym samym czasie wzrosła o 18,3 procent liczba osób przyjmowanych do szpitali w porównaniu do poprzedniego tygodnia.

Koronawirus RPA 1200 Forum.jpg
Koronawirus na świecie. Ponad 3 mln zakażeń w Afryce, umarło już ponad 70 tys. osób

- Jeśli pacjentów jest więcej, to między pierwszą a drugą falą śmiertelność szpitalna nie zmienia się - podkreśliła specjalistka chorób wirusowych dr Waasila Jassat. 

Wirus "może dostosowywać się"

Odkrycie w październiku nowej mutacji SARS-CoV-2 zmusiło władze RPA do wprowadzenia w grudniu nowych ograniczeń. Obawy przed nową wersją koronawirusa odizolowały tę wiodącą potęgę przemysłową w Afryce od części świata, a kilka linii lotniczych odwołało loty do RPA. Szczep nazwany 510Y.V2 "jest o 50 procent bardziej zdolny do transmisji", ale "nic nie wskazuje na to, że jest groźniejszy" - wyjaśnił profesor Salim Abdul Karim, epidemiolog i współprzewodniczący komitetu naukowego w ministerstwie zdrowia RPA.

- Świat nie docenił tego wirusa: ten wirus może ewoluować i dostosowywać się - przyznał profesor Alex Sigal z Instytutu Badań nad Zdrowiem w Afryce.

Czytaj także: 

"Pobożne życzenia"

Prezydent Cyril Ramaphosa niedawno ogłosił, nie podając szczegółów, że w ciągu najbliższego pół roku do kraju trafi 20 milionów szczepionek. Ludność RPA liczy 59 mln ludzi.

To "pobożne życzenia i nieuczciwe manipulacje" - napisał w poniedziałek w oświadczeniu Sojusz Demokratyczny(DA), główna partia opozycyjna, która domaga się wyjaśnień w sprawie rządowego programu szczepień.

opr. Johns Hopkins University

Republika Południowej Afryki zanotowała dotąd ponad 1,3 miliona przypadków koronawirusa, w tym około 37 tys. zgonów.


mbl

Czytaj także

"Wirus zostanie z nami na długi czas". WHO ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 23:09
Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus oświadczył w środę, że wiele krajów w Afryce i Ameryce Łacińskiej jest dopiero na "wstępnym etapie epidemii". - Nie łudźmy się, czeka nas długa droga. Wirus pozostanie z nami na długi czas - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Korzyści są większe niż ryzyko". Szefowa EMA o szczepionkach na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 16:23
Szefowa Europejskiej Agencji Leków Erner Cooke powiedziała, że są silne dowody na skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek firmy Pfizer i BionTech. - To znaczący krok naprzód w walce z pandemią. Dowody w przekonujący sposób pokazują, że korzyści są większe niż ryzyko - podkreśliła.
rozwiń zwiń