X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rosja wypowie Traktat o Otwartych Przestworzach. Jest komentarz polskiego MSZ

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 14:40
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło rozczarowanie komunikatem dyplomacji Federacji Rosyjskiej dotyczącym rozpoczęcia wewnętrznych procedur w celu wypowiedzenia Traktatu o Otwartych Przestworzach. W swoim oświadczeniu polski resort podkreśla, że traktat ten służył do tej pory budowie zaufania i przejrzystości w odniesieniu do działań wojskowych.
Rosyjski myśliwiec Su-35BMzdj. ilustracyjne
Rosyjski myśliwiec Su-35BM/zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com/vaalaa
nato samolot 1200.jpg
NATO ponad 400 razy w tym roku podrywało myśliwce. Najwięcej naruszeń powodowała Rosja

W oświadczeniu MSZ napisano m.in., że "w ostatnim okresie widoczny był brak woli współpracy oraz konkretnych kroków ze strony Rosji w celu zagwarantowania przestrzegania litery i ducha Traktatu". Postawa strony rosyjskiej miała uniemożliwiać m.in. rozwiązanie kwestii nieuprawnionych ograniczeń na loty nad obwodem królewieckim.

Czytaj także:

MSZ przypomina również, że w drugim półroczu 2020 r. Federacja Rosyjska eskalowała żądania, rezygnując z możliwości konstruktywnego dialogu dotyczącego Traktatu o Otwartych Przestworzach.

"Polska pozostaje zwolenniczką efektywnej kontroli zbrojeń, co jest możliwe tylko pod warunkiem pełnego przestrzegania przez państwa zobowiązań w zakresie środków transparencji i weryfikacji. Działania Rosji od dłuższego czasu prowadzą jednak do erozji systemu kontroli zbrojeń w Europie" - czytamy ponadto w oświadczeniu polskiego MSZ.

W konsekwencji decyzji strony rosyjskiej mają zostać przeprowadzone konsultacje państw sojuszniczych i partnerskich dotyczące Traktatu o Otwartych Przestworzach.

Przestrzeń powietrzna "udostępniona dla lotów nieuzbrojonych"

Traktat o Otwartych Przestworzach został podpisany w 1992 r. przez 27 państw członków NATO oraz byłego Układu Warszawskiego. Dokument stanowi, iż przestrzeń powietrzna nad terytoriami sygnatariuszy zostaje udostępniona dla lotów nieuzbrojonych samolotów zwiadowczych, w celu ułatwienia kontroli wypełniania istniejących lub przyszłych porozumień dotyczących kontroli zbrojeń.

Federacja Rosyjska ogłosiła zamiar odstąpienia od traktatu 15 stycznia.

pb

Czytaj także

Stanisław Żaryn: Rosja w 2020 roku wzmocniła agresywne działania informacyjne przeciw Polsce

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 10:17
W 2020 r. rosyjskie systemowe, agresywne działania informacyjne przeciwko Polsce uległy wzmocnieniu. Rosja kolportowała je m.in. przez urzędników najwyższego szczebla oraz media kontrolowane przez Kreml - ocenił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcja hakerów Kremla przeciw rządowi USA. "To atak na państwo. Niewidzialny front cyberwalki jest otwarty"

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 17:21
- Ataki Kremla mają miejsce na wielu polach – nie tylko w cybersferze. Zmasowany, wielomiesięczny cyberatak na instytucje rządowe USA i firmy prywatne ma znacznie głębszy kontekst i należy o tym pamiętać. Trzeba na tę sprawę patrzeć szerzej. Pamiętajmy choćby o regularnym naruszaniu przestrzeni powietrznej i morskiej przez rosyjskie samoloty, okręty podwodne – zauważa w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Anna Łabuszewska, znawczyni spraw wschodnich.
rozwiń zwiń