X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rośnie liczba ofiar trzęsienia ziemi w Indonezji. Tysiące osób bez dachu nad głową

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 09:49
Do co najmniej 34 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,2, które w piątek nawiedziło indonezyjską wyspę Celebes na Pacyfiku - podały lokalne władze. Ratownicy przeszukują gruzy zawalonych budynków, w tym szpitala, w nadziei na odnalezienie ocalałych.
Wstrząsy zniszczyły lub poważnie uszkodziły wiele budynków na wyspie
Wstrząsy zniszczyły lub poważnie uszkodziły wiele budynków na wyspieFoto: PAP/EPA/BASARNAS/HANDOUT

Poprzedni bilans mówił o co najmniej trzech zabitych. Kilkaset osób zostało rannych. Agencja Reutera pisze o ponad 630 poszkodowanych.

Wstrząsy zniszczyły lub poważnie uszkodziły wiele budynków na wyspie. Około 2 tys. osób straciło dach nad głową.

Susza globalne ocieplenie free shutt-1200.jpg
Światowa Organizacja Meteorologiczna: 2020 jednym z najcieplejszych lat w historii

Kilkadziesiąt wstrząsów wtórnych

Według amerykańskich służb geologicznych USGS epicentrum trzęsienia znajdowało się 36 km na południe od miasta Mamuju, a ognisko wstrząsów na głębokości 18 km. Następnie doszło do co najmniej 26 wstrząsów wtórnych.

- Według najnowszych informacji w mieście Mamuju zginęło 26 osób - powiedział szef miejscowych służb ds. zarządzania skutkami katastrof Ali Rahman. - Ta liczba może wzrosnąć (...) wiele martwych osób jest pogrzebanych pod gruzami- dodał.

- W kolejnej miejscowości w regionie Mamuju zginęło osiem osób - powiedział inny przedstawiciel tych służb.

Hiszpania zima 1200 PAP.jpg
Chaos komunikacyjny, zamknięte szkoły, sklepy bez dostaw. Paraliż po śnieżycy w Hiszpanii

W Mamuju, najbardziej poszkodowanym mieście regionu, ratownicy poszukują kilkunastu pacjentów i personelu medycznego zaginionych pod gruzami szpitala. - Szpital jest zniszczony. Zawalił się. W gruzach uwięzieni są pacjenci i personel szpitala, a my jesteśmy w trakcie ich uwalniania - powiedział AFP przedstawiciel ekipy ratunkowej. Liczbę osób uwięzionych pod gruzami oszacował na 10-20, ale nie był w stanie potwierdzić, czy żyją.

Nie pierwsze takie w historii


W 2018 r. trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5 u wybrzeży wyspy Celebes spowodowało tsunami, które zdewastowało rejon Palu i spowodowało śmierć lub zaginięcie ponad 4300 osób; ok. 170 tys. ludzi straciło dach nad głową.

Do największej tragedii doszło u wybrzeży Sumatry w grudniu 2004 r. Olbrzymie fale tsunami wskutek trzęsienia ziemi o magnitudzie 9,1 zabiły wówczas ponad 220 tys. osób w krajach regionu, w tym 170 tys. w Indonezji.

Indonezja znajduje się w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, czyli w strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, złożonej z pasa rowów oceanicznych, łuków wyspowych i aktywnych wulkanów, która otacza niemal nieprzerwanie Ocean Spokojny na długości ok. 40 tys. km. W tej strefie znajdują się 452 wulkany i występuje tu ok. 90 proc. wszystkich trzęsień ziemi na świecie. 

twitter/AFP/PAP

as

Czytaj także

"Nie widać żadnej poprawy". 10 lat po tragicznym trzęsieniu ziemi na Haiti

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 10:52
10 lat temu wstrząsy o magnitudzie 7 zrównały z ziemią większą część stolicy Haiti Port-au-Prince oraz okoliczne miasta: Gressier, Leogane i Jacmel. Zginęło ponad 200 tysięcy ludzi, rannych zostało około trzystu tysięcy. Ponad półtora miliona Haitańczyków zostało pozbawionych dachu nad głową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Co najmniej kilka osób nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 05:10
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 nawiedziło indonezyjską wyspę Celebes na Pacyfiku. Jak poinformowały lokalne władze, zginęły co najmniej trzy osoby, a kolejne 24 zostały ranne.
rozwiń zwiń