X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Reforma sądownictwa w Hiszpanii. Organ parlamentu nie chce opinii Komisji Weneckiej

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 22:36
Biuro Kongresu Deputowanych, organ reprezentujący niższą izbę parlamentu Hiszpanii, nie zgodził się, by Komisja Wenecka wystosowała raport na temat planowanej przez hiszpańską koalicję rządową reformy Naczelnej Rady Sądowniczej (CGPJ), odpowiednika polskiej Krajowej Rady Sądownictwa (KRS).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: 3drenderings / Shutterstock.com

Hiszpańscy sędziowie oczekują, że Komisja Europejska wypowie się na ten temat, tak jak to było w przypadku Polski - napisał w czwartek dziennik "ABC".

sąd FREE 1200.jpg
Reforma sądownictwa w Hiszpanii. Komisja Europejska "zaniepokojona"

Klincz polityczny

Odnowienie składu Rady jest zablokowane od dwóch lat ze względu na klincz polityczny w kraju, a obecna propozycja reformy przygotowana przez koalicyjny rząd socjalistów (PSOE) i skrajnie lewicowy blok Podemos ma na celu ograniczenie kompetencji najwyższego organu zwierzchniego władzy sądowniczej.

Wcześniej rząd proponował zreformowanie systemu wybierania CGPJ przez parlament, co odrzuciła opozycyjna centroprawicowa Partia Ludowa (PP) oraz KE.

Petycje o wysłuchanie opinii, m.in. ze strony Komisji Weneckiej, na temat nowej reformy, złożyli w grudniu sędziowie z CGPJ, kierownictwo PP, a także werbalnie unijny komisarz ds. sprawiedliwości.

W skład CGPJ wchodzi 20 członków, którzy decydują o większości powołań sędziowskich, w tym do Sądu Najwyższego. Członkowie najwyższego organu władzy sądowniczej są wybierani na pięcioletnią kadencję przez Kongres Deputowanych, większością trzech piątych głosów.

Czytaj również:

Brak większości

Kadencja obecnej rady skończyła się w 2018 roku i obecnie dalej sprawuje swe obowiązki, gdyż rząd Pedra Sancheza nie może zdobyć potrzebnej do odnowienia składu Rady liczby głosów. Do tego potrzebowałby poparcia opozycyjnej PP. Jednak od dwóch lat rządowi i opozycji nie udaje się wypracować wspólnego stanowiska w tej sprawie.

W takiej sytuacji Rada nadal pełni funkcje. Jej przewodniczący Carlos Lesmes mianował w tym czasie, do grudnia 2020 roku, 61 sędziów, w tym 12 nieusuwalnych. Teraz chce dokonać kolejnych ośmiu nominacji sędziowskich na posiedzeniu plenarnym Stałej Komisji CGPJ 28 stycznia.

Rządząca lewicowa koalicja zaproponowała w grudniu, aby 12 z 20 członków Rady była wybierana zwykłą większością głosów, a na taką liczbę posłów socjaliści mogą liczyć w parlamencie dzięki poparciu ze strony ugrupowań regionalnych, separatystycznych, nacjonalistycznych i centrowych. Pozwoliłoby to lewicy na wprowadzenie do CGPJ sędziów bliskich jej politycznie.

Sprzeciw Brukseli

Jednak wobec presji ze strony opozycyjnej PP i ostrzeżenia Brukseli, reforma w takiej formie została zawieszona, ale nie została wycofana formalnie.

Ogłoszona później próba "dezaktywacji" CGPJ po wygaśnięciu jej mandatu także wywołała zaniepokojenie KE. Bruksela podkreśliła w grudniu, że "zwierzchni organ władzy sądowniczej nie powinien być podatny na upolitycznienie" i zapewniła, że "będzie z bliska obserwowała" reformę w Hiszpanii.

Lider PP Pablo Casado podał jako warunek wstępny rozpoczęcia negocjacji z socjalistami m.in. wyłączenie z nich Podemos. Casado odrzucił wejście do organu władzy sędziowskiej przedstawicieli partii, która podważa ustrój polityczny Hiszpanii - monarchię konstytucyjną.

Teraz socjaliści ponownie podjęli próbę ograniczenia kompetencji CGPJ, odrzucając stanowisko sędziów i Komisji Weneckiej w tej sprawie.

jmo

Czytaj także

"W UE nie ma jednego wzorca wymiaru sprawiedliwości". Wiceszef MSZ dla hiszpańskiego dziennika

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 13:32
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński w piątkowym wywiadzie dla madryckiego dziennika "El Mundo" oświadczył, że Polska chce równego traktowania wszystkich członków UE przez Brukselę. Zauważył, że Warszawa nie opowiada się za karaniem Madrytu za przedłożony parlamentowi projekt ustawy, zmieniającej sposób wybierania członków Naczelnej Rady Sądowniczej (CGPJ).
rozwiń zwiń

Czytaj także

KE otrzymała od Polski odpowiedzi ws. procedur naruszenia prawa. "Trwa analiza"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 14:33
Komisja Europejska poinformowała w piątek, że otrzymała odpowiedzi polskiego rządu w sprawie prowadzonych przez nią procedur naruszenia prawa UE dotyczącego sądownictwa i obecnie je analizuje.
rozwiń zwiń