X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polska liczy na pozytywny finał ws. gazociągu Opal i wagę solidarności energetycznej

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 18:33
Polska liczy na pozytywne rozstrzygnięcie w unijnym Trybunale Sprawiedliwości w sprawie gazociągu Opal, lądowej odnogi Nord Streamu.
Siedziba TSUE w Luksemburgu
Siedziba TSUE w LuksemburguFoto: nitpicker/ Shutterstock

Nasi prawnicy, dyplomaci i urzędnicy, z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, wyrażali oczekiwania, że sędziowie jasno zdefiniują zasadę solidarności energetycznej. Przypomnijmy - Trybunał rozpatruje skargę Niemiec na korzystne dla Polski orzeczenie z jesieni 2019 roku.

shutterstock nord stream 2 free gazociąg 1200.jpg
Niemcy powołują fundację klimatyczną. Ekspert: ma pomóc w budowie Nord Streamu 2

Wtedy unijny sąd przyznał rację Warszawie - która wskazywała na zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego - i unieważnił decyzję Komisji Europejskiej zezwalającą na większe wykorzystanie przepustowości rurociągu przez rosyjski Gazprom. Sędziowie stwierdzili, że ta decyzja została wydana z naruszeniem zasady solidarności energetycznej.

Posłuchaj
00:50 10847679_1.mp3 Polska liczy na pozytywny finał ws. gazociągu Opal i wagę solidarności energetycznej. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Wczoraj odbyła się rozprawa w tej sprawie. Opinia rzecznika generalnego zostanie ogłoszona 18 marca, orzeczenie zapewne po wakacjach.

Polscy dyplomaci, prawnicy i urzędnicy mówili brukselskiej korespondentce Polskiego Radia, że to orzeczenie będzie bardzo ważne i że dobrze byłoby, gdyby Trybunał Sprawiedliwości potwierdził kluczowe znaczenie zasady solidarności energetycznej w Unii i rozwiał wszelkie wątpliwości.

Czytaj więcej:

- Dla Polski to będzie istotne, bo będzie się można powoływać na orzeczenie Trybunału w rozmowach z Komisją, jeśli pojawią się jakieś problemy w dziedzinie energetyki - powiedział Beacie Płomeckiej jeden z polskich prawników. Inny dodał, że to orzeczenie określi ramy solidarności energetycznej - czym ona jest i do czego zobowiązuje unijne instytucje. Podczas wczorajszej rozprawy pełnomocniczka Komisji Europejskiej mówiła, że ta zasada jest jedynie zasadą interpretacyjną, a nie zasadą prawa.

- Przedstawicielka Komisji dość pokrętnie odpowiadała na pytania sędziów, stanowisko Komisji jest absurdalne i chyba nie do obrony - komentował jeden z polskich dyplomatów. Podkreślał, że stanowisko Polski jest jednoznaczne - zasada solidarności energetycznej, tak jak każda inna - proporcjonalności czy subsydiarności, jest bezpośrednio wiążąca dla unijnych instytucji.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

TSUE zajmie się odwołaniem Niemiec od korzystnej dla Polski decyzji. Chodzi o gaz z Rosji

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 07:50
W Luksemburgu w środę ok. godz. 14.30 rozpocznie się rozprawa dotycząca odwołania Niemiec od korzystnego dla Polski orzeczenia unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Gazociągu Opal, lądowej odnogi Nord Streamu.
rozwiń zwiń