X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Sprzeczne z godnością człowieka i prawem do życia". UE reaguje na egzekucję kobiety w USA

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 20:34
- UE wyraża "głęboki żal" z powodu wykonanej w USA po raz pierwszy od blisko 70 lat federalnej kary śmierci na kobiecie - oświadczył w środę rzecznik szefa unijnej dyplomacji Peter Stano. Unia chciała złagodzenia kary dla Lisy Montgomery, straconej w Terre Haute w stanie Indiana - przypomniał.
Aktywiści sprzeciwiający się karze śmierci protestowali przeciwko egzekucji Lisy Montgomery
Aktywiści sprzeciwiający się karze śmierci protestowali przeciwko egzekucji Lisy MontgomeryFoto: BRYAN WOOLSTON/Archiwum Reuters/Forum

Policja usa 1200 shutt.jpg
USA: kobieta udusiła ciężarną. Sąd skazał sprawczynię na karę śmierci

- UE zwróciła się o złagodzenie kary dla Lisy Montgomery, biorąc pod uwagę prawo międzynarodowe i międzynarodowe standardy minimalne, których należy przestrzegać w odniesieniu do osób z zaburzeniami psychicznymi - oświadczył Stano.

- UE wzywa administrację USA do zmiany decyzji o przeprowadzeniu egzekucji na szczeblu federalnym w ostatnich dniach obecnej administracji - dodał. Zaznaczył, że "od czasu wznowienia kary śmierci na szczeblu federalnym w lipcu 2020 r., po 17-letniej przerwie, byliśmy świadkami dużej liczby egzekucji" w USA.

Godność człowieka

Rzecznik Josepa Borrella przypomniał, że UE sprzeciwia się karze śmierci, którą uznaje za "sprzeczną z godnością człowieka i prawem do życia", ponieważ "stanowi ona nieludzkie i poniżające traktowanie i nie ma udowodnionego skutku odstraszającego".

1200_Montgomery_PAP.png
Udusiła ciężarną kobietę i zabrała jej dziecko. Sąd w USA wstrzymał egzekucję

- Egzekucje te stoją w sprzeczności z rosnącą dynamiką znoszenia kary śmierci na całym świecie, czego dowodem jest niedawne przyjęcie przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 8. rezolucji, wzywającej do ogłaszania moratorium na stosowanie kary śmierci - dodał Stano.

Lisa Montgomery została skazana w 2007 roku za porwanie i uduszenie kobiety będącej w ciąży. Montgomery wycięła potem żywe dziecko z łona zabitej i przedstawiała je innym jako swoje. Dziecko żyje do dzisiaj. Egzekucję przeprowadzono mimo apelów prawników skazanej domagających się wstrzymania wykonania wyroku ze względu na chorobę psychiczną kobiety i uszkodzenie mózgu.

pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oskarżony o morderstwo uciekł z celi na 12. piętrze. Po związanych prześcieradłach

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 22:35
Mężczyzna oskarżony o morderstwo uciekł z celi na 12. piętrze aresztu w Oklahoma City, używając związanych ze sobą prześcieradeł - poinformowała agencja AP, powołując się na miejscowe władze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trwają aresztowania uczestników szturmu na Kongres. "Zamieszki i niszczenie mienia nie będą tolerowane"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 00:05
W Stanach Zjednoczonych trwają aresztowania uczestników przedwczorajszego szturmu na Kapitol, podczas którego zwolennicy Donalda Trumpa wdarli się do siedziby amerykańskiego Kongresu. Wśród zatrzymanych są m.in. członek stanowego parlamentu oraz mężczyzna, który wtargnął do biura szefowej Izby Reprezentantów.
rozwiń zwiń