X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Izrael liderem szczepień. Mieszkaniec Jerozolimy: nie wszyscy chcą z tego skorzystać

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 16:40
- Mogą szybko zaszczepić wszystkich, bo jedyne, co musisz zrobić, to wyjść z domu, pójść do Centrum Medycznego, które znajduje się blisko domu i otrzymać zastrzyk. To wszystko - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Reuven Nissan, który od lat prowadzi hostel w Jerozolimie. Nie wszyscy jednak chętnie korzystają z tej szansy. 
Reuven Nissan
Reuven NissanFoto: Prywatne archiwum

coid szczepienie izrael 1200.jpg
"Ludzie są zirytowani i zmęczeni". Władze Czech apelują do Izraela o pomoc w organizacji szczepień

Reuven Nissan mieszka w Jerozolimie, gdzie prowadzi hostel. Jest też zawodowym pilotem. Opowiada, że kiedy zaczęła się pandemia, to ludzie wpadli w panikę. Wszyscy starali się zarezerwować bilety, aby wrócić jak najszybciej do swoich krajów. A ci, którzy nie znaleźli żadnych lotów, utknęli w Izraelu na kilka miesięcy.

Jego hostel stał się schronieniem niczym z apokaliptycznego filmu. - Niektórzy z nas się bali. Nie było wiadomo, co się stanie. Krążyło wiele pogłosek mówiących o tym, że coś bardzo złego się dzieje na świecie. Atmosfera była taka, jakby się skończył świat. Czuliśmy się jak ostatni, którzy przetrwali - wspomina.

Z czasem jego "Rob's Place Jerusalem" opustoszało całkowicie, ale pod koniec roku udało się wznowić działalność, choć w nieco zmienionej formie. - Ostatnio zamieszkali u nas młodzi ludzie, Chrześcijanie i Żydzi, którzy porzucili swoje religie. Oni przez to stracili kontakt ze swoimi rodzinami. Hostel wraca do życia nie dzięki podróżnikom, ale dzięki ludziom, którzy nie mają się gdzie podziać - mówi, dodając, że teraz hostel jest bardziej jak schronienie.

Zobacz cały wywiad z Reuvenem Nissanem:

Jerozolima w dobie pandemii 

Reuven przyznaje, że życie w dobie pandemii, szczególnie w Jerozolimie, nie jest proste.- Jesteśmy czerwonym miastem. W Izraelu mamy system kolorów. Kolor czerwony oznacza, że dany obszar jest bardzo dotknięty pandemią - tłumaczy.

Spowodowane jest to tym, że nie wszyscy przestrzegają obostrzeń. W Jerozolimie do takiej grupy należą między innymi społeczności ortodoksyjnych Żydów i Arabów. - Oni nie czują się związani z prawem izraelskim. Ortodoksi wierzą, że jedynym prawem jest prawo Tory, prawo boskie. Dlatego nie stosują się do prawa narodowego, do wytycznych. Oni wykonują jedynie instrukcje rabinów. Ignorują na przykład wytyczne dot. pandemii - opowiada.

W mieście dochodzi też często do antyrządowych demonstracji, ludzie protestują na ulicach, przed domem premiera. Sytuacja polityczno-społeczna jest napięta.

koronawirus 1200.jpg
Niemcy zaostrzą zasady wjazdu na ich terytorium, Francja przedłuża obostrzenia. COVID-19 na świecie

System szczepień

Optymistyczne jednak jest to, że Izrael bardzo sprawnie przeprowadza szczepienia, dzięki czemu być może szybciej od innych krajów poradzi sobie z pandemią. Zaszczepiono tam już prawie 2 mln ludzi.

- Izrael ma bardzo silny system ochrony zdrowia, który powiązany jest z Centrami Medycznymi. Do tych placówek jest łatwy dostęp, ponieważ znajdują się one w pobliżu zamieszkania. Każdy obywatel, co miesiąc płaci ubezpieczenie, które zasila publiczną kasę, ale system jest zbudowany tak, że w ramach tej składki można wybrać jedną z kilku prywatnych sieci - opowiada nasz rozmówca. Tam się odbywają szczepienia.

Rząd zdecydował, że w pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną seniorzy i pracownicy medyczni oraz nauczyciele. Ale nie oznacza to, że osoby spoza tej grupy będą długo czekać na swoją kolej. - Poinformowano, że jeśli w danej placówce pod koniec dnia zostały niewykorzystane dawki, każdy może przyjść i się zaszczepić, aby się nie zmarnowały - wyjaśnia Reuven.

Powstały nawet grupy na WhatsAppie i Facebooku, gdzie zainteresowani mogą sprawdzić dostępność szczepionek w placówkach.

Jednak nie wszyscy chętnie korzystają z tego rozwiązania. Do szczepień sceptycznie podchodzą ortodoksyjni Żydzi i Muzułmanie. Z czego wynika ten lęk? Zapraszamy do obejrzenia całego wywiadu dołączonego do artykułu.

Przygotował Paweł Kurek

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Ludzie są zirytowani i zmęczeni". Władze Czech apelują do Izraela o pomoc w organizacji szczepień

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 19:05
Prezydent Czech Milosz Zeman powiedział w opublikowanym w niedzielę wywiadzie, że wysłał list do prezydenta Izraela Reuwena Riwlina z prośbą o pomoc w organizacji szczepień przeciw COVID-19. Podobny list do swojego odpowiednika w Izraelu wysłał premier Andrej Babisz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

AstraZeneca złożyła wniosek do Europejskiej Agencji Leków o autoryzację szczepionki przeciw COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 14:08
Europejska Agencja Leków, po otrzymaniu wniosku od koncernu AstraZeneca, oceni szczepionki pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności. Szefowa Komisji Europejskiej podkreśliła, że jeśli tylko preparat firmy AstraZeneca uzyska pozytywną naukową ocenę ekspertów agencji, wtedy Komisja bezzwłocznie zatwierdzi go i dopuści do obrotu.
rozwiń zwiń