X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Twitter zamknął konto Trumpa. Komisarz UE za prawnym ustaleniem odpowiedzialności mediów społecznościowych

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 11:05
Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton wezwał do prawnego ustalenia odpowiedzialności mediów społecznościowych za publikacje. Polityk wskazuje, że "szef firmy może »wyłączyć głośnik« prezydenta USA bez żadnej kontroli i przeciwwagi" i przywołuje przykład blokady profili Donalda Trumpa.
Donald Trump
Donald TrumpFoto: PAP/EPA/SHAWN THEW

Breton, podobnie jak większość francuskich polityków i komentatorów, jest bardzo krytyczny wobec Trumpa, ale - podobnie jak przedstawiciele wszystkich niemal opcji politycznych - równie krytyczny wobec wszechmocy mediów społecznościowych.

Jego zdaniem "ocenzurowanie gospodarza Białego Domu przez media społecznościowe potwierdza konieczność zobowiązania ich do jasnych zasad". Komisarz wysoko ocenia wysiłki UE w tym kierunku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
forum-0582207958-12.jpg
"Niedopuszczalny akt cenzury". Nawalny potępił zablokowanie Trumpa na Twitterze

"Wyłączony głośnik" prezydenta

Jak twierdzi, "zablokowanie kont Donalda Trumpa, dlatego, że jego wpisy podburzają do nienawiści i przemocy", to faktyczne przyznanie się do odpowiedzialności za treść publikacji. Media społecznościowe "nie będą mogły już uciekać od tej odpowiedzialności pod pretekstem, że ich rola ogranicza się do wynajmu (przestrzeni medialnej)".

"Niezależnie od uzasadnień decyzja ocenzurowania urzędującego prezydenta powoduje konsternację. To, że szef firmy może »wyłączyć głośnik« prezydenta USA bez żadnej kontroli i przeciwwagi, powoduje coś więcej niż zdziwienie" - pisze Breton.

"Konieczne jest ustalenie zasad gry"

"Te wydarzenia pokazują, że nie możemy z założonymi rękoma zdawać się wyłącznie na dobrą wolę platform (internetowych). Konieczne jest ustalenie zasad gry i zorganizowanie przestrzeni informatycznej poprzez jasno zdefiniowane prawa, obowiązki i gwarancje. Jest to kwestia zasadnicza dla naszych demokracji w XXI wieku" - zaznacza.

Komisarz wysoko ocenia "zaangażowanie Europy", która "jako pierwsza podjęła się reformy swej przestrzeni cyfrowej" dzięki przedstawionym w grudniu przez Komisję Europejską projektom aktu prawnego o usługach cyfrowych (Digital Services Act) i aktu prawnego o rynkach cyfrowych (Digital Market Act). Teksty te "opierają się na prostej lecz potężnej zasadzie: to, co jest nielegalne »off line«, jest nielegalne i »on line«" - podkreśla Breton.

Czytaj także:

"Wirtualna policja"

Podobne stanowisko wyraża dziennik "Le Figaro" w komentarzu redakcyjnym, zatytułowanym "Trump ocenzurowany przez policję wirtualną". Gazeta potępia media społecznościowe, które "korzystały z ciągłych potknięć (prezydenta USA) i nagle stroją się w szaty cnoty, żeby zablokować go, gdy ustępuje".

Po zwróceniu uwagi na to, że prawo głosu w tych mediach mają "przywódcy, którzy kneblują opozycjonistów", francuska gazeta przewiduje, że "jednostronne decyzje mediów społecznościowych przyspieszą koniec ich eksterytorialnych przywilejów", gdyż "narzuca się konieczność (wprowadzenia) regulacji krajowej i międzynarodowej".

"Prywatna cenzura"

Były redaktor naczelny tygodnika "L’Obs" Laurent Joffrin, który obecnie stara się zorganizować francuskie siły lewicowe w nową partię, powiedział w telewizji C-News, że "niezależnie od wszelkich turpizmów Trumpa, prywatna cenzura, jakiej dopuścił się Twitter, powoduje oburzenie i lęk o przyszłość demokracji".

Media społecznościowe krytykowane są również w analizie opublikowanej na stronie internetowej dziennika "Le Monde", jednak nie za cenzurę, ale za to, że ta cenzura jest spóźniona. Według gazety "oficjalny motyw zablokowania (kont prezydenckich) - wpis uznający nieobecność prezydenta na ceremonii przekazywania władzy za możliwe wezwanie do jej zaatakowania - jest śmiechu wart". "Nie doszłoby do tego, gdyby media społecznościowe, poprzez transparentną i prawowitą politykę moderacji, pięć lat temu zaczęły blokować rasistowskie, obelżywe wpisy, tego, który nie był jeszcze prezydentem" - czytamy w "Le Monde".

ms

Czytaj także

Prof. Lewicki o wydarzeniach na Kapitolu: skandaliczne, ale to żaden "koniec demokracji"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 20:30
- Było to wydarzenie jednostkowe, trwające, powiedzmy, 2 godziny, podczas którego dokonano aktu wandalizmu, doszło do niepotrzebnych sytuacji, w szczególnie wypadków śmiertelnych - to jest jasne. Ale na tym się skończyło. Jak można w tej sytuacji mówić o "śmierci demokracji"? - mówił o zamieszkach na Kapitolu w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista (UKSW).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trump bez dostępu do mediów społecznościowych. Gajewski: potrzebna regulacja prawna dot. takich serwisów

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 09:30
- Oczywista jest tutaj hipokryzja wielkich mediów, gigantów z Doliny Krzemowej. Jest też spora naiwność ze strony prawicy, bo myślę, że relacja pomiędzy mediami społecznościowymi a Donaldem Trumpem czy politykami prawicowymi nie jest tak prosta. Jedni dążą do zniszczenia drugich - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej". Gośćmi audycji byli również dr Sebastian Gajewski z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego oraz Jerzy Mosoń z Fundacji Fibre.
rozwiń zwiń