X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Niemcy kupiły szczepionki, pomijając Unię. Czarnecki: w ten sposób pokazują czerwoną kartkę instytucjom Unii

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 16:26
Niemcy zakupiły szczepionki przeciw COVID-19 na własną rękę, mimo iż obecne uzgodnienia w UE zakładają, że negocjacje są prowadzone przez Unię w imieniu wszystkich 27 państw członkowskich. Jak zaznaczyła szefowa KE, nie dopuszcza się równoległych negocjacji przez poszczególne państwa. Portal wPolityce.pl zapytał europosła PiS Ryszarda Czarneckiego, jak ocenia tę sytuację.
Eurodeputowany Ryszard Czarnecki podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu
Eurodeputowany Ryszard Czarnecki podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w StrasburguFoto: Unia Europejska 2019

angela merkel pap 1200.jpg
Kontrowersyjne umowy Niemiec na dostawy szczepionek - poza ustaleniami UE

- To kolejny charakterystyczny dla współczesnej UE przykład podwójnych standardów. Mówiąc określeniami z książki brytyjskiego pisarza George’a Orwella "Folwark zwierzęcy": "Wszystkie zwierzęta są sobie równe, ale niektóre są równiejsze od innych". Równe zwierzęta to m.in. Polska, a te równiejsze to Niemcy. To jest sytuacja, która zaprzecza idei solidarności europejskiej, ale też drugiej strony pokazuje głęboką nieufność Berlina do instytucji UE, nawet jeżeli są one kierowane przez Niemca – w przypadku KE jest to pani Ursula von der Leyenn - mówi portalowi wPolityce.pl Ryszard Czarnecki.

- Niemcy w ten sposób pokazują czerwoną kartkę instytucjom UE, potwierdzając - nie werbalnie, ale w formie czynów - zarzuty eurosceptyków, że UE działa niesłychanie opieszale i nieskutecznie, gdy chodzi o pandemię – dodaje.


Reakcje w niemieckiej prasie

Europoseł PiS przywołuje też zarzuty, jakie pojawiają się odnośnie Niemiec w tamtejszych mediach.

Zwracam tutaj uwagę na zarzuty, które pojawiły się w niemieckich mediach, odnośnie apelu ministrów zdrowia czterech państw: Niemiec, Francji, Włoch i Holandii. Mówił on tym, żeby UE zajęła się zakupem i rozdziałem szczepionek. W niemieckich mediach zwracają uwagę, że to przyczyniło się do opóźnienia akcji szczepieniowej i Niemcy są za to współodpowiedzialne - podkreśla Ryszard Czarnecki w rozmowie z Wpolityce.pl

Czytaj także:


Nie ma reakcji KE

- Na pewno nie będziemy omawiać żadnych kroków prawnych - tak rzecznik KE Eric Mamer odpowiedział na pytanie, czy będą wyciągane jakieś konsekwencje wobec Niemiec za zignorowanie unijnych ustaleń w kwestii zakupu szczepionek. Ryszard Czarnecki w rozmowie z portalem wPolityce.pl odnosi się także do tej wypowiedzi rzecznika KE.

- Podejmuje się kroki prawne wobec Polski, która postępuje zgodnie z unijnym prawem, a z definicji uważa się, że Niemcy są świętą krową, co zresztą przypomina trochę wypowiedź poprzednika pani Ursuli von der Leyen, pana Junckera, który w debacie w PE zapytany, jak to jest, że kiedy np. Portugalia przekraczała progi deficytu budżetowego, to była karana przez KE, a Francja robiła to przez szereg lat bezkarnie i nigdy nie była karana, odpowiedział: "Bo jest Francja". A tutaj mamy "bo to są Niemcy". To nie buduje ducha jedności europejskiej i pokazuje, że projekt europejski to jest tak naprawdę suma egoizmów poszczególnych krajów. W związku z tym proszę nie zarzucać Polakom, że też starają się troszczyć o własne interesy, skoro widzą, jak inni też to robią - zaznacza Ryszard Czarnecki, cytowany przez Wpolityce.pl

Wpolityce.pl/PAP/in./

Czytaj także

Szczepionka Pfizera skuteczna na nowe mutacje koronawirusa. Są wyniki wstępnych badań

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 18:56
Szczepionka firm Pfizer/BioNTech wydaje się równie skuteczna w przypadku nowych, bardziej zakaźnych wariantów powodującego COVID-19 wirusa SARS-CoV-2, jak wobec jego najbardziej powszechnej wersji - informują naukowcy z USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy sytuacja w USA wpłynie na dystrybucję szczepionki przeciw COVID-19?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 18:45
Rekordowa liczba ofiar pandemii i ogromne napięcie polityczne. Tak wygląda sytuacja w Stanach Zjednoczonych, gdzie każdej doby umierają tysiące zakażonych osób. Stąd pytanie, czy może to wpłynąć w jakiś sposób na dystrybucję amerykańskiej szczepionki przeciw koronawirusowi produkowanej przez firmę Pfizer.
rozwiń zwiń