X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Demokraci żądają konsekwencji dla Trumpa. Publicysta: w ten sposób chcą dalej dzielić Republikanów

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 17:38
- Takie zagrania Demokratów obliczone są na jeden cel. Nie chodzi tylko o dalsze demonizowanie prezydenta i uderzanie w Partię Republikańską, ale przede wszystkim wykorzystanie tych protestów, żeby podzielić dalej partię, która jest w kryzysie - powiedział o pomysłach politycznych przeciwników Donalda Trumpa Tomasz Winiarski, publicysta tygodnika "Niedziela".
Audio
  • Demokraci chcą konsekwencji dla Trumpa. Publicysta: w ten sposób chcą dalej dzielić Republikanów ("Świata pogląd")
Donald Trump
Donald TrumpFoto: Shutterstock.com / Evan El-Amin

Nie milkną echa środowych wydarzeń w Waszyngtonie. W piątek ogłoszono, że w wyniku ran odniesionych podczas zamieszek w stolicy Stanów Zjednoczonych zmarł jeden z policjantów. To piąta ofiara zajść wywołanych przez zwolenników Donalda Trumpa. Amerykański prezydent wydał oświadczenie, w którym dał do zrozumienia, że kończy walkę o pozostanie na stanowisku i skoncentruje się na pokojowym przekazaniu władzy nowej administracji.

usa wybory flaga Stany Zjednoczone 1200.jpg
Były korespondent o wydarzeniach w USA: Amerykanie nie wierzą władzy

Demokraci chcą konsekwencji

Publicysta Tomasz Winiarski, specjalizujący się w problematyce Stanów Zjednoczonych, mówił na antenie Polskiego Radia 24 o kolejnych odezwach polityków Partii Demokratycznej. Chcą oni natychmiastowego pozbawienia władzy Donalda Trumpa. - Mieliśmy sygnały ze strony Demokratów, którzy wzywali wiceprezydenta Mike’a Pence’a, aby powołał się na 25. poprawkę do konstytucji, która przewiduje możliwość uznania prezydenta za niezdolnego do sprawowania urzędu i wówczas władzę przejąłby Mike Pence. Jednak żeby to się stało, musi mieć poparcie większości członków gabinetu prezydenta. Obecnie anonimowe źródła z Białego Domu donoszą, że kolejni członkowie gabinetu rozważają wbicie prezydentowi noża w plecy i poparcie tej poprawki - powiedział.

Czytaj także:

- Prezydent mógłby coś takiego oprotestować i wówczas sprawa trafiłaby do Kongresu, jednak ten nie musi od razu głosować. Wiceprezydent nawet przy sprzeciwie prezydenta może przejąć władzę natychmiast, a prezydent może ją odebrać ponownie, dopiero kiedy Kongres odrzuci działania wiceprezydenta. Dlatego prezydent Trump miał pewnego rodzaju zagrożenie, chociaż w mojej ocenie nie dojdzie do takiego obrotu spraw - ocenił publicysta.

Stan oskarżenia dla Trumpa

Liberadzki.jpg
Prof. Liberadzki: jeszcze miesiąc temu nie przyszłoby mi do głowy porównywanie Trumpa z Łukaszenką

Zdaniem Tomasza Winiarskiego kolejne pomysły przeciwników politycznych prezydenta USA mają za cel przede wszystkim podzielić będącą w kryzysie Partię Republikańską. - Prezydent mógłby coś takiego oprotestować i wówczas sprawa trafiłaby do Kongresu, jednak ten nie musi od razu głosować. Wiceprezydent nawet przy sprzeciwie prezydenta może przejąć władzę natychmiast, a prezydent może ją odebrać ponownie, dopiero kiedy Kongres odrzuci działania wiceprezydenta. Dlatego prezydent Trump miał pewnego rodzaju zagrożenie, chociaż w mojej ocenie nie dojdzie do takiego obrotu spraw - powiedział.

- Takie zagrania Demokratów obliczone są na jeden cel. Nie chodzi tylko o dalsze demonizowanie prezydenta i uderzanie w Partię Republikańską, ale przede wszystkim wykorzystanie tych protestów, żeby podzielić dalej partię, która jest w kryzysie. Przegrała Biały Dom, przegrała Izbę Reprezentantów, przegrała Senat, więc straciła całą władzę i do tego pogrążona jest sporami co do oceny prezydenta Trumpa - podsumował Tomasz Winiarski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
11:27 _PR24_AAC 2021_01_08-16-48-34.mp3 Demokraci chcą konsekwencji dla Trumpa. Publicysta: w ten sposób chcą dalej dzielić Republikanów ("Świata pogląd")

* * *

Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Tomasz Winiarski (publicysta, tygodnik "Niedziela")
Data emisji: 08.01.2021
Godzina emisji: 16.48

dz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dla Partii Demokratycznej to wymarzony scenariusz". Ekspert o zamieszkach w USA

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 09:00
- Wygląda na to, że realizuje się wymarzony dla Partii Demokratycznej scenariusz, czyli ostateczna kompromitacja i odsunięcie prezydenta Donalda Trumpa - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Radek Wesołowski, ekspert ds. USA, mieszkający na co dzień w Toronto, odnosząc się do zamieszek pod Kapitolem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To moment na pojednanie". Trump zobowiązał się do płynnego przekazania władzy

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 05:20
Prezydent Donald Trump dał do zrozumienia, że kończy walkę o pozostanie na stanowisku i skoncentruje się na pokojowym przekazaniu władzy nowej administracji. Oświadczenie w tej sprawie prezydent USA wydał po serii dymisji w Białym Domu i wezwaniu przez Demokratów do usunięcia go ze stanowiska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Demokraci zapowiadają wszczęcie procedury odwołania Trumpa. Mają poparcie części republikanów

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 15:15
Amerykańscy demokraci domagają się odsunięcia prezydenta Trumpa z urzędu. Obwiniają go o wzniecenie zamieszek w Waszyngtonie. Sam prezydent tymczasem po raz pierwszy przyznał, że przegrał wybory i obiecał "uporządkowane" przekazanie władzy.
rozwiń zwiń