X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

KE otrzymała od Polski odpowiedzi ws. procedur naruszenia prawa. "Trwa analiza"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 14:33
Komisja Europejska poinformowała w piątek, że otrzymała odpowiedzi polskiego rządu w sprawie prowadzonych przez nią procedur naruszenia prawa UE dotyczącego sądownictwa i obecnie je analizuje.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/Quinta

KE była pytana w piątek, czy otrzymała od polskiego rządu odpowiedzi w sprawie procedur wobec Polski o naruszenie prawa UE dotyczącego polskiego sądownictwa.

kaleta 1200 twitt.jpg
"Analogicznie KE mogłaby pozwać Hiszpanię i Niemców". Kaleta o sprawie Izby Dyscyplinarnej SN

- Otrzymaliśmy odpowiedzi Polski w sprawie obu (procedur naruszeniowych - PAP) i obecnie je analizujemy - odpowiedział na konferencji rzecznik KE Adalbert Jahnz.

Dodatkowa procedura

W grudniu Komisja wszczęła "dodatkową" procedurę wobec Polski o naruszenie prawa UE w kwestii Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Stwierdziła, że "Polska narusza prawo UE, zezwalając Izbie Dyscyplinarnej SN - której niezależność i bezstronność nie jest zagwarantowana - na dalsze podejmowanie decyzji w sprawach, które mają bezpośredni wpływ na sędziów". KE dała wtedy Polsce miesiąc na odpowiedź.

Komisja poinformowała wtedy, że wszczęta procedura to "działania następcze" w związku z wcześniej uruchomioną procedurą "w celu ochrony niezawisłości polskich sędziów". "Dodatkowa" procedura została wszczęta "w związku z dalszym funkcjonowaniem Izby Dyscyplinarnej SN".

W grudniowym komunikacie KE sprecyzowała, że mówiąc o podejmowaniu przez Izbę Dyscyplinarną decyzji "w sprawach, które mają bezpośredni wpływ na sędziów", ma na myśli "sprawy takie, jak uchylenie immunitetu w celu pociągnięcia sędziego do odpowiedzialności karnej lub ewentualnie zatrzymania go, a także sprawy dotyczące prawa pracy i zabezpieczenia społecznego sędziów Sądu Najwyższego czy przejścia sędziego Sądu Najwyższego w stan spoczynku".

Czytaj również:

shutterstock_tsue-1200.jpg
Polska ustawa dot. wykluczenia sądowej kontroli oceny kandydatów na sędziów SN. Jest opinia rzecznika TSUE

KE: brak gwarancji niezależności Izby Dyscyplinarnej

W opinii Komisji sama możliwość prowadzenia postępowań przeciwko sędziom przez organ, którego niezależność nie jest zagwarantowana, może mieć wpływ na ich niezawisłość.

Zdaniem unijnych urzędników "przyznając Izbie Dyscyplinarnej uprawnienia, które mają bezpośredni wpływ na status sędziów i wykonywanie przez nich działalności orzeczniczej, ustawodawstwo polskie zagraża zdolności odpowiednich sądów do zapewniania skutecznego środka ochrony prawnej zgodnie z wymogami art. 19 ust. 1 akapit drugi TUE w związku z art. 47 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej".

Obecnie przeciwko Polsce toczą się dwie procedury o naruszenie prawa UE. Jedna związana jest z przepisami dyscyplinarnymi, a dokładnie z Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Została uruchomiona przez KE w 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości UE zdecydował w niej - w ramach środków tymczasowych - o zawieszeniu działania Izby.

Druga procedura dotyczy innych zmian w wymiarze sprawiedliwości, w tym kwestii dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów.

jmo

Czytaj także

Sprawa Polski i Węgier na komisji PE. Europosłowie skrytykowali też niemiecką prezydencję

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 19:45
Europosłowie komisji wolności obywatelskich PE dyskutowali w poniedziałek na temat procedury z art. 7. wobec Polski i Węgier, ale krytyka większości deputowanych została skierowana również pod adresem niemieckiej prezydencji, która zignorowała zaproszenie na posiedzenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska i Węgry zaskarżą do TSUE rozporządzenie dot. praworządności. Premier: to nasze prawo

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 23:54
Polska i Węgry zaskarżą do unijnego Trybunału Sprawiedliwości rozporządzenie wprowadzające mechanizm "fundusze za praworządność". Taki ruch zapowiedzieli na konferencji w Brukseli premierzy obu państw - Mateusz Morawiecki i Viktor Orban.
rozwiń zwiń