X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rosja wzmacnia Flotę Bałtycką. U granic Polski rozlokowano nowe rakiety, czołgi i okręty

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 08:04
Rosja, tłumacząc się obecnością NATO w krajach bałtyckich, wzmacnia stacjonujące w regionie swoje siły m.in. o nowe okręty, czołgi i rakiety. "Tak silnej ochrony wybrzeża, jak na Bałtyku, nie ma chyba żadna inna flota rosyjskich sił zbrojnych" - oceniła gazeta "Krasnaja Zwiezda".
Na zdjęciu ilustracyjnym: zespół rosyjskich jednostek wojskowych
Na zdjęciu ilustracyjnym: zespół rosyjskich jednostek wojskowychFoto: Tsuguliev/Shutterstock.com

"Obwód kaliningradzki ma szczególne znaczenia dla Federacji Rosyjskiej. Na lądzie sąsiaduje on z państwami prowadzącymi politykę antyrosyjską. Politycy tych krajów często mówią o anektowaniu naszego zachodniego obwodu lub przynajmniej zmuszenia Rosji do redukowania, czy wręcz zlikwidowania obrony bałtyckiego przyczółku" - informował rosyjski dziennik "Izwiestija".

iskander rakiety rosja wojsko broń free shut 1200.jpg
Rosja ściąga na Kaukaz wojska i organizuje międzynarodowe manewry. Ma w nich wziąć udział 80 tys. żołnierzy

Jednak to Rosja przez cały miniony rok wysyłała do obwodu kaliningradzkiego nowy sprzęt, umacniając siły lądowe i morskie Floty Bałtyckiej. "Tak silnej ochrony wybrzeża, jak na Bałtyku, nie ma chyba żadna inna flota rosyjskich sił zbrojnych" - pisała niedawno "Krasnaja Zwiezda", gazeta rosyjskiego ministerstwa obrony.

Jeszcze pod koniec 2019 roku w Kaliningradzie rozmieszczone zostały systemy artylerii rakietowej BM-30 Smiercz, które zastąpiły systemy Grad. Rosja tłumaczyła wówczas, że jest to odpowiedź na wzmacnianie sił NATO w krajach bałtyckich.

Czytaj także:

Smiercz wyposażono w amunicję kalibru 300 mm. Przygotowanie systemu do pozycji bojowej zajmuje trzy minuty, a odpalenie pocisków może odbywać się za pomocą przenośnego pulpitu, co oznacza, że artylerzyści szybko mogą się przemieścić i ukryć przed odwetowym ostrzałem przeciwnika.

Dalsze wzmocnienie bałtyckiego wybrzeża

Rosja zapowiada dalsze wzmocnienie bałtyckiego wybrzeża. Według dziennika "Izwiestija", jeszcze w 2021 roku w regionie rozlokowany zostanie dywizjon naddźwiękowych systemów Bastion. Są one uzbrojone w pociski przeciwokrętowe Onyks, których zasięg źródła rosyjskie określają na 600 km. Jest więc on większy niż w przypadku rozmieszczonych na lądzie Iskanderów. Zarówno Smiercz, jak i Bastiony - według rosyjskiej gazety - są w stanie zneutralizować rakiety średniego zasięgu rozmieszczone na terenie Polski i Litwy.

Rosja modernizuje też w regionie swoje wojska zmechanizowane. Do końca października 2020 roku korpus armijny Floty Bałtyckiej otrzymał 30 przezbrojonych czołgów T-72B3M. W porównaniu do wersji podstawowej czołgi te mają ulepszony pancerz, lepszą zwrotność i większą siłę ognia, którą zapewnić ma nowa armata kalibru 125 mm z celownikiem Sosna-U i komputerem balistycznym. Czołgi wyposażono również w mocniejsze silniki. Według źródeł rosyjskich T-72B3M są w stanie prowadzić skuteczną walkę z pojazdami opancerzonymi, okrętami desantowymi, a nawet śmigłowcami.

Na morzu najnowszym nabytkiem Floty Bałtyckiej jest duży okręt desantowy Piotr Morgunow. Jednostka, która oficjalnie weszła do służby w grudniu 2020 roku, jest w stanie zabrać na pokład 13 czołgów lub ponad 30 pojazdów opancerzonych. Przeznaczona jest do transportu i wysadzenia desantu i może przewieźć do 300 żołnierzy piechoty morskiej.

Modernizacja lotnictwa morskiego

Pod koniec listopada minionego roku na wodach Bałtyku pojawił się też mały okręt rakietowy Odincowo. To trzecia jednostka projektu 22800 Karakurt, ale znacznie lepiej uzbrojona niż dwie poprzednie. Podstawowym wyposażeniem takich okrętów są pociski manewrujące Kalibr, ale w przypadku Odincowa jest to najnowszy system Pancyr-M, znacznie zwiększający jego możliwości bojowe.

Kolejna nowa jednostka we Flocie Bałtyckiej to kuter szturmowo-desantowy projektu 02510 BK-16, wyprodukowany przez koncern Kałasznikowa. Głównym zadaniem takich jednostek są działania dywersyjne na wodach przybrzeżnych i rzekach.

Modernizacja nie ominęła lotnictwa morskiego, które w 2020 roku wzbogacono o myśliwce wielozadaniowe Su-30SM, zastępujące przestarzałe Su-27. Nowe samoloty mają zasięg przekraczający 3000 km, co oznacza, że w ich zasięgu znajdują się wszystkie kraje nadbałtyckie i Polska.

We wrześniu 2020 roku rozpoczęła się też modernizacja głównej bazy Floty Bałtyckiej w Bałtyjsku, porcie leżącym u wejścia do Zalewu Wiślanego, będącym najdalej na zachód wysuniętym rosyjskim miastem. Baza będzie mogła obsługiwać nowoczesne okręty wyposażone w pociski manewrujące.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niemcy nie ulegną USA ws. Nord Streamu 2. Zamierzają dokończyć projekt

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 19:24
- Rząd federalny nie zmieni swojego stanowiska w sprawie gazociągu Nord Stream 2 - powiedział agencji dpa szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas, odnosząc się do sporu w tej kwestii z USA i zbliżającego się objęcia urzędu prezydenta przez Joe Bidena.
rozwiń zwiń