X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Niemieckie media: Berlin przyczynił się do "katastrofy szczepionkowej" w Unii

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 23:19
Niemiecki tabloid "Bild" opublikował list, w którym ministrowie zdrowia Niemiec, Francji, Włoch i Holandii zwrócili się do Komisji Europejskiej o objęcie wiodącej roli w zakupie szczepionek przeciwko COVID-19. Jak oceniono w gazecie, od listu tego "rozpoczęła się katastrofa szczepionkowa w UE".
Szczepionka na COVID-19
Szczepionka na COVID-19Foto: PAP/EPA/Guillaume Horcajuelo

"Od tego listu (Jensa) Spahna rozpoczęła się katastrofa szczepionkowa w UE" - pisze "Bild", odnosząc się do pisma napisanego przez czterech ministrów do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. "Merkel i von der Leyen wezwały ministra zdrowia do scedowania mandatu w sprawie szczepionek na UE" - twierdzi gazeta.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
johnson 1200 shutterstock.jpg
Wzrost zakażeń koronawirusem w Wlk. Brytanii. Premier Boris Johnson zarządził lockdown

Sojusz czterech państw

Cztery kraje - Niemcy, Włochy, Francja i Holandia - zawarły wiosną sojusz w celu zapewnienia wystarczającej liczby szczepionek dla krajów UE. Jednak nieco później Komisja Europejska rozpoczęła samodzielne planowanie zakupu szczepionki.

"Niestety, równoległe działania sojuszu wzbudziły niepokój" - napisali czterej ministrowie zdrowia w czerwcu ubiegłego roku. "W związku z tym uznaliśmy, że byłoby celowe, gdyby Komisja objęła przewodnictwo w tym procesie. Zgadzamy się, że najważniejsza jest szybkość. Dlatego uważamy, że rozsądne jest, aby Komisja przejęła inicjatywę w tym procesie. Oczywiście nadal oferujemy nasze wsparcie i wiedzę" - skonstatowali.

Czytaj również:

Inicjatywa Merkel

Jak podaje "Bild", list miał powstać z inicjatywy kanclerz Angeli Merkel. Podobno minister zdrowia Spahn był początkowo sceptyczny, czy UE może wystarczająco szybko otrzymać wymaganą liczbę szczepionki.

Z informacji gazety wynika, że "zarówno dla kanclerz Angeli Merkel, jak i dla von der Leyen ważne było, aby list Spahna i jego współpracowników został napisany możliwie najbardziej ulegle".

"Merkel chciała oddać zakup szczepionek w ręce UE jako wielki gest" - pisze dziennik. "W wyniku tego UE nie zdołała zapewnić na czas wystarczającej liczby szczepionek dla wszystkich Europejczyków" - uważa "Bild".

Czytaj więcej
Chiny koronawirus 1200 PAP.jpg
Zmutowany koronawirus wykryty w Chinach. Zakażenie u studentki wracającej z Wielkiej Brytanii

Wątpliwości ministrów

Według informacji tabloidu czterej ministrowie już w czerwcu 2020 r. mieli ogromne wątpliwości, czy UE zdoła na czas zdobyć wystarczającą liczbę szczepionek, ale zostali wezwani przez swoich szefów rządów - w Niemczech przez kanclerz Merkel - do wszczęcia procedury scedowania sprawy na UE.

"W liście nie ma mowy o negocjowaniu dobrych cen szczepionki, ani nawet zapobieganiu »nacjonalizmowi szczepionkowemu«. Gdy projekt trafił do UE, te względy - wbrew temu, co jest obecnie przekazywane - najwyraźniej nie odgrywały żadnej roli" - pisze dziennik.

ms

Czytaj także

Wewnętrzna komisja WUM zakończyła prace. Wykazano wiele nieprawidłowości ws. szczepień

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 18:04
Komisja powołana przez rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykazała liczne nieprawidłowości w organizacji szczepień przez Centrum Medyczne WUM Sp. z o.o. - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka WUM Marta Wojtach.
rozwiń zwiń