Biały aktor w roli Baltazara w orszaku Trzech Króli. Rasistowski skandal w Hiszpanii

2021-01-04, 15:27

Biały aktor w roli Baltazara w orszaku Trzech Króli. Rasistowski skandal w Hiszpanii
Zdj ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Hiszpańskie ministerstwo ds. równouprawnienia oskarżyło radę miasta Alicante (Walencja) o "stosowanie praktyk rasistowskich" i "negowanie rasowej i etnicznej różnorodności społeczeństwa" po tym, jak opublikowała ona nagranie z białym aktorem - z pomalowaną na brązowo twarzą - w roli króla Baltazara.

Nagranie, opublikowane w sieciach społecznościowych, zachęcało dzieci do oglądania we wtorek przybycia Trzech Króli do miasta.

Powiązany Artykuł

pap_20090205_04D-12.jpg
Filmy bez LGBT, kobiet i mniejszości rasowych nie dostaną statuetki. Nowe zasady przyznawania Oscarów

W Hiszpanii zwykle tylko króla Melchiora przedstawia się jako białego, Kacper ma cerę oliwkową, zaś Baltazar jest czarnoskóry. Postaci Trzech Króli są bardzo ważne w hiszpańskiej tradycji bożonarodzeniowej. To oni, a nie Mikołaj, przynoszą dzieciom prezenty. Już w dniu 5 stycznia władze miast i miasteczek organizują wielkie parady uliczne dla uczczenia święta, z udziałem Trzech Króli i ich świty.

"W Alicante żyje wiele osób o czarnym kolorze skóry, nie ma potrzeby, aby władze miasta robiły tego typu przedstawienie" - napisała na Twitterze dyrektor generalna ds. równego traktowania i różnorodności etnicznej i rasowej w ministerstwie Rita Bosaho.

Bosaho dodała, że tzw. "blackface" jest praktyką rasistowską, która zaprzecza różnorodności etnicznej i rasowej społeczeństwa.

Biały, który udaje czarnego, jakby w Alicante nie było czarnych - stwierdziła koordynatorka radykalnie lewicowej Podemos w Walencji Pilar Lima. - A w Madrycie pomalowali czarnego na biało. W obu przypadkach rządzi tam blok prawicowy, śmierdzi stęchlizną - dodała.

"Walka z rasizmem i ksenofobią jest kwestią praw człowieka" - czytamy w sieci społecznościowej Podemos w Alicante.

Tydzień temu oskarżenia o "rasizm instytucjonalny" wywołał w Madrycie plakat reklamujący paradę Trzech Króli, przedstawiający wszystkich mędrców ze Wschodu jako osoby o białym kolorze skóry. Dodatkowo kontrowersje wywołały rozdawane dzieciom przez radę miasta zakładki do książek z wizerunkami Trzech Króli, na których także wszyscy mieli biały kolor skóry - poinformowała EFE.

Burmistrz Madrytu, Jose Luis Martinez Almeida wyjaśnił wtedy w komunikacie prasowym, że błąd popełniła firma wynajęta do ich wyprodukowania.

- Tradycja jest jasna co do koloru skóry – powiedział, podkreślając, że "należy respektować tradycje i wyobrażenia popularne". Firma zobowiązała się błąd naprawić.

Pomimo tego w sieciach społecznościowych nadal pojawiają się krytyczne komentarze oskarżające lokalne władze prawicowe o rasizm i odrzucanie imigrantów z Afryki. "To celowe działania radykalnej prawicy" - napisała na Twitterze rzecznik radykalnie lewicowej Mas Madrid Rita Maestre.

Czytaj także:

David Gutierrez Pulido, hiszpański historyk sztuki, w "Ikonografii Króli Magów" wyjaśnił, że żaden tekst biblijny nie mówi o kolorze skóry, narodowości, imionach ani nawet liczbie Króli. Fragment z Ewangelii Mateusza wspomina jedynie o "mędrcach ze Wschodu", którzy podążali do Betlejem śladem gwiazdy, w poszukiwaniu "nowo narodzonego króla Żydów". Mieli mu oddać pokłon i złożyć dary w postaci mirry, złota i kadzidła.

Początkowo postaci mędrców przedstawiano w różnym wieku, jako przedstawicieli całej ludzkości. Jeden był młody, drugi w średnim wieku, a trzeci stary.

Powiązany Artykuł

forum imigranci wyspy kanaryjskie 1200 (1).jpg
"Zderzają się dwa światy". Wyspy Kanaryjskie chcą się uwolnić od nielegalnych imigrantów

Pochodząca z VI w. mozaika bizantyjska "Trzej Magowie" z bazyliki San Apolinar el Nuevo z Rawenny we Włoszech jest pierwszym wizerunkiem Trzech Króli noszących imiona, które znamy dzisiaj. Na niej Baltazar jest dojrzałym mężczyzną z brodą, Kacper jest starcem z białą brodą, zaś Melchior młodzieńcem bez brody.

Dopiero w XV w. zaczęto uważać, że królowie reprezentują trzy kontynenty – te, które wówczas znano, lub trzy rasy. W ikonografii jeden z królów zaczął pojawiać się jako osoba czarnoskóra, przybyła z Afryki. Drugi król miał pochodzić z Azji, być może z Indii, zaś trzeci był Europejczykiem.

jbt

Polecane

Wróć do strony głównej