X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kazachstan ostatecznie zniósł karę śmierci. Wcześniej przez blisko 20 lat obowiązywało moratorium

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 11:22
Wraz z podpisaniem przez prezydenta Kazachstanu Kasym-Żomarta Tokajewa 2. protokołu do Międzynarodowego paktu praw obywatelskich i politycznych ONZ w sobotę kraj ten zniósł karę śmierci na swoim terytorium - podało biuro prezydenckie w specjalnym komunikacie.
Kasym-Żomart Tokajew
Kasym-Żomart TokajewFoto: PAP/EPA/FELIPE TRUEBA

W ciągu ostatnich 20 lat w Kazachstanie obowiązywało moratorium na stosowanie kary śmierci. Począwszy od 2003 r. zawieszono wykonywanie wcześniej zasądzonych wyroków przewidujących tę karę.

Czytaj więcej
1200_Christopher_Vialva_EN.jpg
Jako 19-latek zabił dwoje ludzi i spalił ich ciała. Wykonano na nim karę śmierci

Pod koniec grudnia parlament Kazachstanu ratyfikował Drugi protokół fakultatywny do Międzynarodowego paktu praw obywatelskich i politycznych ONZ w sprawie zniesienia kary śmierci, przyjęty w Nowym Jorku dnia 15 grudnia 1989 r.

Podpis prezydenta Kasym-Żomarta Tokajewa złożony pod protokołem był ostatnim elementem procesu ratyfikacji tego dokumentu - przyjmowanego przez państwa na zasadach dobrowolności.

Jeden z ostatnich krajów

Mimo obowiązującego w Kazachstanie moratorium sporadycznie dochodziło tam w ostatnich dwóch dekadach do skazywania na śmierć przez miejscowe sądy. Dotyczyło to przestępstw kwalifikowanych jako akty terroru. W 2016 r. w Ałmaty skazano na śmierć mężczyznę, który zabił ośmiu policjantów i dwóch cywilów. Ostatecznie jednak karę tę zamieniono na dożywocie - przypomina francuska agencja AFP.

Kazachstan jest jednym z ostatnich krajów poradzieckich, który odstąpił od stosowania kary śmierci. Jedyną była republika radziecką, która wciąż ją stosuje jest Białoruś. Rosja - przypomina AFP - de facto nie stosuje kary głównej, choć formalnie nie ratyfikowała Drugiego protokołu do Międzynarodowego paktu praw obywatelskich i politycznych ONZ.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kara śmierci zostanie przywrócona? Ponad połowa Francuzów jest na tak

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 03:40
55 proc. Francuzów chce przywrócenia kary śmierci - wynika z sondażu Ipsos / Sopra Steria opublikowanego w poniedziałek. 82 proc. badanych zadeklarowało, że chce silnego przywódcy we Francji, który "przywróci porządek".
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA: egzekucja odwołana przez brak wymaganych trucizn

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 01:59
W więzieniu w Karolinie Południowej przełożono zaplanowane na piątek wykonanie kary śmierci, gdyż zabrakło potrzebnej do jej wykonania trucizny - poinformowała w poniedziałek agencja Associated Press. 
rozwiń zwiń