X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Amerykańska ustawa o obronie narodowej. Senat zadecydował ws. weta Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 01:40
Podczas piątkowego głosowania Senat USA odrzucił weto Donalda Trumpa w sprawie wydatków na obronę narodową. Był to pierwszy w kadencji prezydenta przypadek, kiedy Kongres przełamał jego weto.
Donald Trump
Donald TrumpFoto: Shutterstock
  • Podczas nadzwyczajnego, noworocznego posiedzenie Senat opowiedział się za unieważnieniem weta w stosunku 81:13
  • Było to więcej niż dwie trzecie niezbędnych w takiej sytuacji głosów
  • Wcześniej za oddaleniem weta opowiedziała się Izba Reprezentantów

Ustawa o finansowaniu obrony narodowej (NDAA) wartości 740 miliardów ma szeroki zasięg. Obejmuje różne fundusze poczynając od wydatków na nowe okręty poprzez wynagrodzenie dla sił zbrojnych po wydatki związane z zagrożeniami geopolitycznymi.

Donald Trump zawetował ustawę z kilku powodów. Jak podkreśla CNN nie zgadzał się na zmianę nazw baz honorujących generałów Konfederacji. Chciał, aby pozbawić media społecznościowe, jak Facebook czy Twitter, przywileju chroniącego je przed odpowiedzialnością karną. Był też przeciwny postanowieniom ograniczającym wielkość funduszy jakie mógł przeznaczyć na mur graniczny z Meksykiem.

"Wyraźnie sprzeciwiałem się motywowanym politycznie próbom rewidowania historii i ignorowania ogromnego postępu, o który walczył nasz kraj w imię pryncypiów ojców założycieli" - uzasadniał Trump.

Waldemar Paruch 1200.jpg
"Gdyby odbyły się miesiąc później, wynik mógłby być na korzyść Trumpa". Prof. Paruch o wyborach w USA

"Socjalizm dla bogatych ludzi"

Kilku członków Kongresu, w tym niektórzy Republikanie, argumentowało, że kwestie odnoszące się do mediów społecznościowych mają znaczenia dla bezpieczeństwa narodowego.

Dziennik "Washington Post" podkreśla, że przywódca większości republikańskiej w Senacie Mitch McConnell zdołał przezwyciężyć wysiłki grupy ustawodawców, w tym Bernie Sandersa, dążących do opóźnienia głosowania. Domagali się, aby ustawa zawierała też środki na podwyższenie w dobie koronawirusa wypłat Amerykanom z ustalonych 600 do 2000 dolarów, co popierał też Trump.

W piątek McConnell zdołał odłączyć ten fragment od ustawy. Nazwał to "socjalizmem dla bogatych ludzi", a obronność uznał za bardziej priorytetową.

Czytaj także:

Telewizja CBS zwraca uwagę, że NDAA to niezwykle ważna ustawa uchwalana co roku od dziesięcioleci. Dlatego odrzucenie weta niekoniecznie będzie kłopotliwe dla Republikanów. Większość ustawodawców tej partii na Kapitolu wciąż pozostaje w zgodzie z prezydentem.

Niektórzy odmawiają uznania zwycięstwa Joe Bidena. Oczekuje się, że kilku Republikanów z Izby Reprezentantów i co najmniej jeden republikański senator, Josh Hawley, zakwestionują wyniki wyborów, gdy Kongres zbierze się 6 stycznia w celu podliczenia głosów złożonych przez Kolegium Elektorów.

ks

Czytaj także

Nowa odmiana koronawirusa w USA. Zakażony jest żołnierz Gwardii Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 00:55
W Kalifornii potwierdzono pierwszy przypadek nowej odmiany koronawirusa, pierwotnie odkrytej w Wielkiej Brytanii. Poinformował o tym gubernator stanu, Gavin Newsom. Nowy wariant patogenu zdiagnozowano u pacjenta w południowej części stanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Agresywne działania". Ekspert o ekspansji Chin na rynkach światowych

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 09:48
- Jeśli weźmiemy pod uwagę ostatni raport NATO dotyczący lat 2020-2030, to tam wskazuje się Chiny, a nie Rosję, jako główne zagrożenie ze względu na nieobliczalność i uderzenia w fundamentalne kwestie, takie jak system wartości - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski z Instytutu Studiów Strategicznych na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA: wskaźnik zachorowań na COVID-19 przyspieszył, już 20 mln zakażonych od początku pandemii

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 21:25
USA rozpoczęły 2021 rok ponad 20 milionami zidentyfikowanych od początku pandemii przypadków COVID-19 - podał w piątek Universytet Johnsa Hopkinsa (UHJ). Jest to prawie jedna czwarta z 83 mln zakażeń na całym świecie. W USA zmarło już ponad 346 tys. osób.
rozwiń zwiń