Trzy kolejne wstrząsy w Chorwacji. Przerażeni ludzie uciekali ze swoich domów

2020-12-30, 11:05

Trzy kolejne wstrząsy w Chorwacji. Przerażeni ludzie uciekali ze swoich domów
W wyniku trzęsienia ziemi pod gruzami zginęło siedem osób. Foto: PAP/EPA/ANTONIO BAT

W środę rano trzy silne wstrząsy, o magnitudzie od 3,9 do 4,8, ponownie nawiedziły rejony, które we wtorek zostały zdewastowane przez trzęsienie ziemi. Pod gruzami budynków do tej pory życie straciło siedem osób.

Jak podała chorwacka służba sejsmologiczna, epicentrum wstrząsów znajdowało się 12 km na północny zachód od Sisaku na głębokości 8 km.

Pierwszy wstrząs został zarejestrowany o godzinie 6.15 i miał magnitudę 4,7. Był odczuwalny w Zagrzebiu, Velikej Goricy i Karlovacu. Po nim, o godz. 6.26 nastąpiło jeszcze silniejsze trzęsienie - o magnitudzie 4,8. Było ono również odczuwalne w Medimurje. Jak pisze chorwacka prasa, mieszkańcy Sisaku i okolicznych miejscowości przerażeni opuszczali swoje domy.

Trzeci wstrząs nastąpił po kolejnych trzech minutach i miał magnitudę 3,9. "Bardzo trzęsło, ale trwało to przez krótki czas. Jak długo jeszcze?" - pytają w mediach społecznościowych mieszkańcy miasta Glina, w okolicach którego we wtorkowym trzęsieniu zginęło pięć osób. "Horror, trzy silne trzęsienia ziemi w ciągu 10-20 minut!!" - pisał inny lokalny internauta.

Powiązany Artykuł

pap chorwacja trzęsienieziemi 1200.jpg
Zniszczenia w miastach, śmierć siedmiu osób. Trwa akcja ratunkowa po trzęsieniu ziemi w Chorwacji

Czytaj także: Polska oferuje Chorwacji pomoc po trzęsieniu ziemi. Jest deklaracja szefa MSZ

Pomoc mieszkańcom

Powiązany Artykuł

mid-epa08909050 1200.jpg
Odczuli je mieszkańcy dużej części Europy. Krajobraz po trzęsieniu ziemi w Chorwacji

Najgorsza sytuacja jest w Petrinji i Glinie, które we wtorek zostały poważnie zniszczone przez trzęsienie o magnitudzie 6,3. Wielu ludzi, pozbawionych dachu nad głową, przemarzniętych i mokrych, noc spędziło w namiotach lub samochodach, obawiając się kolejnych wstrząsów.

W Glinie lokalne władze przygotowały zastępcze zakwaterowanie w drewnianym ośrodku dla 150 osób. - Będziemy musieli znaleźć dla tych ludzi dach nad głową na dłuższy okres, bowiem odbudowa będzie długotrwała, są domy, w których ludzie w ogóle nie mogą mieszkać. Mamy ponad 30 wsi, w których są zniszczenia i wszędzie musimy pomagać - mówił burmistrz Gliny Stjepan Kostanjević.

- Gdzieś domy zostały zrównane z ziemią, gdzieś runęły kominy. Ludzie się boją i musimy uspokoić sytuację, walczyliśmy całą noc. Nie wiemy, co przyniesie ten dzień, tego ranka było kilka wstrząsów i słyszeliśmy, że znów pojawiły się kolejne zniszczenia - dodał.

W oczekiwaniu na kolejne wstrząsy

Powiązany Artykuł

facebook trzesięnie ziemi chorwacja 1200.jpg
Chorwacja: trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,2. Odczuli je mieszkańcy Zagrzebia

Poranne wstrząsy były odczuwalne również w Petrinji, która we wtorek została poważnie dotknięta trzęsieniem, a lokalne władze mówiły o zniszczeniach w niemal całym centrum miasta. W oddalonym o ok. 50 km od Zagrzebia mieście ekipy ratownicze całą noc przeszukiwały ruiny zawalonych budynków.

Kilka tysięcy osób także w nocy koczowało na zewnątrz i spało w samochodach w obawie przed wstrząsami wtórnymi. W środę rano burmistrz Darinko Dumbović ogłosił, że "trzeba się zebrać i szukać rozwiązań".

- Nie możemy powiedzieć "dzień dobry", bo nie czujemy się dobrze - mówił Dumbović miejscowej prasie. - Od godz. 6.15 są kolejne wstrząsy, w wielu domach spadają resztki tego, co może jeszcze spaść. To druga nieprzespana noc w Petrinji, ale także w dużej części Chorwacji. Jedna ogromna katastrofa dla ludzi, ogromna presja na przyszłość. W ogóle nie śpimy, premier rano mnie wezwał ... musimy być razem, trzeba zabezpieczać obiekty, które mogą zagrażać życiu - podkreślił.

Akcja poszukiwawcza pod gruzami

Od wczoraj nie znaleziono nowych ofiar. Dotąd życie straciła między innymi młoda dziewczyna, która została uderzona przez spadające na ulicy gruzy w Petrinja. Pięciu mężczyzn zginęło również w pobliskiej wiosce Majske Poljane, a inny mężczyzna zginął przywalony gruzami w kościele we wsi Żażina. 26 osób jest rannych, z czego sześć jest w ciężkim stanie. Do akcji ratowniczej zaangażowane zostało wojsko oraz kilka śmigłowców.

Epicentrum wtorkowego trzęsienia ziemi znajdowało się w odległości 3 km od liczącego ponad 15 tys. mieszkańców miasta Petrinja, 47 km na południe od Zagrzebia. Wstrząsy były odczuwalne w całej Chorwacji, a także daleko poza jej granicami - na Węgrzech, w Austrii, w południowych Niemczech, Bośni i Hercegowinie, Słowenii i Serbii, a także w dużej części Włoch, od Bolzano na północy po Neapol na południu.

st

Polecane

Wróć do strony głównej