Człowiek wyprostowany, człowiek z Flores, czyli hobbit, homo nalendi odkryty w jaskini Wschodząca Gwiazda w RPA, który zrewolucjonizował drzewo genealogiczne człowieka, czy także człowiek myślący i denisowianin - to niektórzy nasi przodkowie w tej ewolucyjnej galerii.
Denisowianin
Denisowianin, na przykład, został odkryty w 2010 roku w Denisowej Jaskini, na Syberii. Mógł pojawić się na Ziemi nawet 400 tysięcy lat temu. Do wykonania ozdób używał szybko obracającego się wiertła! To jedna z wielu zagadek w historii poznania przodków człowieka. Każdego roku pojawiają się nowe znaleziska kostne na wszystkich kontynentach zapoczątkowane blisko 200 lat temu.
21:29 _PR1_AAC 2020_07_07-19-08-15.mp3 Jakie zagadki są związane z historią człowieka? (Eureka/Jedynka)
Szukając zagadek związanych z historią pochodzenia i kształtowania się ludzkiej historii przenosimy się na teren Algierii i zupełnie zaskakującego znaleziska z 2018 roku. - Kilkaset kamiennych narzędzi człowieka homo erectus datowane na 2 mln 400 tysięcy lat, więc mamy sytuację, kiedy w Afryce na terenie Kenii mamy przemysł narzędzi kamiennych - opowiada dr Andrzej Krasnowolski, antropolog kultury.
Szczątki najstarszego Polaka
Czy moglibyśmy znaleźć szczątki najstarszego Polaka? - Na razie nam to nie grozi, pamiętajmy, że nie było u nas jaskiń, a główne znaleziska szczątków kostnych odnajdujemy na terenach europejskich i azjatyckich i jaskiniach. Afryka jest cudownym terenem, gdzie warunki klimatyczne sawanny pozwalają zachować się kościom - tłumaczy dr Andrzej Krasnowolski, antropolog kultury. - W pasie Afryki Zachodniej, gdzie mamy do czynienia z dżunglą, te szczątki nie zostały - dodaje.
W dalszej części audycji była mowa o tym, kiedy i na jakich terenach pojawił się homo sapiens. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Dorota Truszczak
Gość: dr Andrzej Krasnowolski (antropolog kultury)
Data emisji: 7.07.2020 r.
Godzina emisji: 19.07
ans