X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

NATO ponad 400 razy w tym roku podrywało myśliwce. Najwięcej naruszeń powodowała Rosja

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 16:47
Siły powietrzne NATO ponad 400 razy w tym roku podrywały swoje myśliwce, by przechwycić nieznane statki powietrzne, zbliżające się nad terytoria państw Sojuszu. Jak informuje NATO, 90 proc. naruszeń powodowały rosyjskie samoloty.
Siły powietrzne NATO
Siły powietrzne NATOFoto: PAP/Vladimir Prycek

Mariusz Błaszczak.jpg
Szef MON: nie ma obawy, że Joe Biden zmieni politykę wobec wschodniej flanki NATO

- Rosyjskie samoloty wojskowe często nie przesyłają kodu transpondera wskazującego ich pozycję i wysokość, nie przedkładają planu lotu lub nie kontaktują się z kontrolerami ruchu lotniczego, co stanowi potencjalne zagrożenie dla cywilnych samolotów - podkreśla NATO w komunikacie.

- W ostatnich latach obserwujemy zwiększoną aktywność rosyjskiego lotnictwa wojskowego w pobliżu granic Sojuszu" - mówi rzeczniczka NATO, Oana Lungescu. "Zawsze jesteśmy czujni. Natowskie myśliwce są na służbie przez całą dobę, gotowe do walki w przypadku podejrzanych lub niezapowiedzianych lotów w pobliżu przestrzeni powietrznej naszych sojuszników. To ważny sposób, w jaki NATO zapewnia bezpieczeństwo naszym członkom - dodała Oana Lungescu.

Sieć radarów

W całej Europie około 40 radarów i centrów raportowania nadzoru powietrznego oraz około 60 samolotów myśliwskich NATO pełni całodobową służbę jako siły szybkiego reagowania wobec samolotów, które znalazły się w niebezpieczeństwie lub naruszyły zasady lotów międzynarodowych w pobliżu przestrzeni powietrznej Sojuszu.

Od momentu przystąpienia Estonii, Łotwy i Litwy do Sojuszu w 2004 roku, NATO prowadzi misję Baltic Air Policing. NATO zapewnia również ochronę dla sojuszników na Bałkanach Zachodnich, którzy nie posiadają własnych samolotów myśliwskich, czyli Albanii, Słowenii i Czarnogóry. Trwają rozmowy o rozszerzenie zasięgu działania "policji powietrznej" na północną Macedonię. Sojusznicy pomogli także w utrzymaniu porządku na niebie Rumunii, Bułgarii i Islandii w 2020 roku.

Samoloty NATO reagują na niezapowiedziane loty wojskowe, a także na samoloty cywilne, tracące łączność z kontrolerami ruchu lotniczego z jakiegokolwiek powodu.

pkur

Czytaj także

Okręty państw NATO na wodach Pakistanu. Rosyjska flota przygotowuje się do wspólnych ćwiczeń

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 10:15
Rosyjskie okręty przygotowują się do wspólnych ćwiczeń z jednostkami m.in. krajów NATO - poinformowała służba prasowa rosyjskiej Marynarki Wojennej. Chodzi o lutowe ćwiczenia AMAN-2021 na wodach pakistańskich. Od sześciu lat kontakty Moskwy z Brukselą zostały ograniczone do minimum. W 2014 roku Sojusz Północnoatlantycki zamroził kontakty z Rosją, w związku z wojną w Donbasie i aneksją Krymu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kreml zrobi wszystko, by wykurzyć wojska amerykańskie z Polski". Stanisław Żaryn o wschodniej flance NATO

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 15:41
"Amerykańska obecność wojskowa w Polsce pełni kluczową rolę w ochronie Zachodu przed wrogimi działaniami Kremla, a agresja rosyjskiej propagandy pokazuje, że silna flanka wschodnia jest koniecznością dla NATO" - pisze w portalu Military.com Stanisław Żaryn. "Kreml zrobi wszystko, co w jego mocy, by wykurzyć wojska amerykańskie z Polski" - dodaje. 
rozwiń zwiń