X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Cała Europa się szczepi. Zobacz, jak ten proces przebiega w poszczególnych krajach

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 20:00
W niedzielę w Unii Europejskiej odbył się oficjalny start szczepień przeciwko koronawirusowi. Wczoraj pierwsze preparaty firmy Pfizer i BionTech dotarły do wszystkich krajów członkowskich. Jak przebiega ten proces w poszczególnych krajach?
Jedno z pierwszych szczepień we Włoszech
Jedno z pierwszych szczepień we WłoszechFoto: PAP/EPA/FLAVIO LO SCALZO / POOL

Hiszpania

W Hiszpanii kampania szczepień została zainicjowana w mieście Guadalajara w środkowej części kraju. Znajduje się tam centrum logistycznego amerykańskiego koncernu farmaceutycznego, który wraz z firmą BionTech opracował preparat. Szczepienia są tam prowadzone w miejscowym domu spokojnej starości. W pierwszej grupie zaszczepionych byli seniorzy przebywający w tym ośrodku oraz jego personel.

Wczesnym rankiem w niedzielę zaszczepiono 40-letnią pracownicę ośrodka oraz jej 96-letnią podopieczną.

Czytaj więcej
premier tt 1200.jpg
Premier: szczepionka to szansa na powrót do normalności

Relacjonujący początek szczepień portal Info Libre odnotował, że zgodnie z planami służb medycznych do Hiszpanii w ciągu pierwszych 12 tygodni od rozpoczęcia szczepień powinno dotrzeć 4,5 mln dawek preparatu opracowanego przez firmy Pfizer i BionTech.

W ciągu najbliższych dni priorytetem dla hiszpańskich służb medycznych w kampanii szczepień będą pracownicy służby zdrowia, szczególnie osoby pracujące na oddziałach zakaźnych, w pogotowiu ratunkowym oraz personel medyczny zatrudniony na OIOM-ach.

Podopieczni domów spokojnej starości, a także zatrudniony w tych placówkach personel to następna w kolejności grupa, która będzie poddawana szczepieniom.

Zgodnie z planem ministerstwa zdrowia Hiszpanii ogólnokrajowy program szczepień będzie realizowany równocześnie w 13 tys. placówek służby zdrowia, zlokalizowanych zarówno w dużych aglomeracjach miejskich, jak i na prowincji.

Włochy

- Mówię to prosto z serca: zaszczepcie się - powiedziała 29-letnia pielęgniarka z rzymskiego szpitala zakaźnego Clauda Alivernini, która jako jedna z pierwszych osób we Włoszech została w niedzielę rano zaszczepiona przeciwko COVID-19.

Pielęgniarka otrzymała preparat w szpitalu Spallanzani, który jest od początku epidemii na pierwszej linii walki z koronawirusem. To tam przyjęto pod koniec stycznia dwoje zakażonych turystów z chińskiego miasta Wuhan.

Czytaj więcej
niedzielski 663 twitt.jpg
Minister zdrowia: najważniejsze jest w tej chwili szczepienie "grupy zero"

Alivernini nie tylko pracuje w tej placówce, ale także opiekuje się osobami starszymi w ich domach. Po zaszczepieniu podkreśliła: "Mam świadomość tego, że dziś jest ważny i decydujący dzień. Nauka i medycyna jako jedyne pozwolą nam wyjść z tego wirusa".

Również w Genui pierwszą zaszczepioną osobą była pielęgniarka.

Posłuchaj
00:57 10816299_1.mp3 Pierwsze szczepienia przeciwko COVID-19 we Włoszech. Relacja Urszuli Rzepczak (IAR)

Premier Giuseppe Conte napisał na Twitterze w dniu inauguracji szczepień: "Dzisiaj Włochy się budzą. Ta data pozostanie na zawsze w pamięci. Zaczynamy od pracowników służby zdrowia i najsłabszych warstw, by potem rozszerzyć na całą populację możliwość osiągnięcia odporności i definitywnie pokonać tego wirusa".

Portugalia

Pierwsze szczepienie miało miejsce w znajdującym się w Porto szpitalu Sao Joao. Do końca dnia w placówce tej powinno zostać zaszczepionych ponad 2 tys. osób.

Jak poinformowało Radio Renascenca, pierwszą osobą poddaną szczepieniu był jeden z pracowników tego szpitala, a krótko po nim rozpoczęto szczepienie jego koleżanek i kolegów z tej placówki medycznej.

Podczas krótkiej ceremonii poprzedzającej inaugurację ogólnokrajowej kampanii szczepień, w której w szpitalu w Porto uczestniczyła minister zdrowia Marta Temido, szefowa resortu wskazała na szybkość, z jaką odebrany w sobotę ładunek szczepionki firmy Pfizer został rozdystrybuowany po kraju.

Czytaj więcej
kadr 1200.jpg
Aktorska rodzina zachęca do szczepień przeciw COVID-19. Nowa kampania prozdrowotna

Pierwsze szczepienia w Portugalii zostały zarezerwowane przez rząd Antonia Costy tylko dla personelu medycznego. Temido wyjaśniła, że konieczność reglamentacji szczepionek w pierwszych tygodniach wynika z mniejszej liczby dawek, jakie w najbliższych dniach odbierze Portugalia.

Na przełomie grudnia i stycznia szczepienia będą prowadzone w Portugalii głównie wśród pracowników służby zdrowia z aglomeracji Lizbony, Porto oraz Coimbry.

W kolejnych tygodniach szczepienia mają objąć również podopiecznych domów spokojnej starości, a także seniorów cierpiących na schorzenia układu krążenia i oddychania.

Według szacunków ministerstwa zdrowia w pierwszej kolejności do Portugalii trafi ponad 70 tys. dawek szczepionki przeciwko COVID-19 wyprodukowanej przez firmy Pfizer i BionTech. W styczniu, kiedy szczepienia powinny objąć również domy spokojnej starości, kraj ten odbierze dodatkowych 300 tys. dawek szczepionki - podał resort.

Szwecja

91-letnia Gun-Britt Johansson, pensjonariuszka domu opieki została jako pierwsza w Szwecji zaszczepiona w niedzielę przeciwko COVID-19. - Nic nie poczułam - skomentowała seniorka, przebywająca w domu opieki Bokens Vardboende w Mjoelby.

Za pośrednictwem łącza internetowego 91-latka rozmawiała z premierem Szwecji Stefanem Loefvenem oraz minister ds. socjalnych Leną Hallengren.

W domu opieki Bokens Vardboende przebywa 72 pensjonariuszy - 69 spośród nich dało zgodę na poddanie się szczepieniom przeciwko COVID-19.

W niedzielę oraz w następne dni w Szwecji zaszczepionych ma zostać 4,9 tys. pierwszych osób. Według przyjętej przez rząd strategii w pierwszej kolejności będą to przedstawiciele grup ryzyka - przede wszystkim pensjonariusze domów opieki społecznej oraz ich opiekunowie.

Do lata 2021 roku szczepionka ma być dostępna dla wszystkich dorosłych mieszkańców Szwecji.

Francja

Pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 otrzymała w niedzielę 78-letnia kobieta przebywająca w domu opieki w Sevran, w departamencie Sekwana-Saint-Denis - poinformowała AFP. - Jestem wzruszona - powiedziała zaszczepiona Mauricette, była gospodyni domowa.

Czytaj więcej
twitter szef amr 663.jpg
Szef KPRM: po Nowym Roku co tydzień 300-tysięczne transporty szczepionek

W niedzielę około dziesięciu mieszkańców - w wieku powyżej 75 lat - z oddziału opieki długoterminowej szpitala Rene-Muret w Sevran, a także jeden z ich lekarzy (powyżej 65 lat) otrzymali pierwszą dawkę szczepionki.

Po południu zaszczepionych zostało kilkunastu mieszkańców ośrodka geriatrycznego Champmaillot, należącego do Szpitala Uniwersyteckiego w Dijon oraz pracujący tam 65-letni lekarz.

Akcja szczepień będzie prowadzona stopniowo: w przyszłym tygodniu szczepienia będą dokonywane w 23 placówkach w rejonie Paryża, Lyonu, Lille i Tours, w połowie stycznia kampania zintensyfikuje się i zostanie przeprowadzona w około stu ośrodkach.

Do końca lutego zaszczepionych ma zostać milion najstarszych i najbardziej narażonych na zakażenie osób oraz ich opiekunów w 7 tys. domów opieki i innych podobnych placówkach w całym kraju.

Niemcy

W niedzielę rano w domu opieki Agaplesion Bethanien Sophienhaus na południu Berlina rozpoczęła się kampania szczepień przeciwko COVID-19 w stolicy Niemiec. 101-letnia Gertrud Haase była pierwszą osobą zaszczepioną przeciwko. Po niej zaszczepiono jeszcze dwóch seniorów.

Priorytetem są szczepienia mieszkańców domów opieki w całym Berlinie, którzy są uważani za szczególnie narażoną grupę. W tym celu utworzono 60 mobilnych zespołów szczepień. Jeżdżą do domów opieki w całym mieście. 

Równolegle szczepieni są pracownicy domów opieki. Największy z sześciu ośrodków szczepień w Berlinie, z 80 stanowiskami szczepień zostanie uruchomiony w niedzielę o godzinie 14:00. Powstał w hali widowiskowej w dzielnicy Treptow, gdzie zwykle odbywają się koncerty.

Możliwości są początkowo ograniczone ilością dostępnej szczepionki. Według administracji zdrowia szczepionka jest wprowadzana stopniowo. W nowym roku będą szczepieni berlińczycy powyżej 80 roku życia, którzy nie mieszkają w domach opieki.W Berlinie ponad 50 proc. wszystkich zgonów spowodowanych koronawirusem jest bowiem wynikiem infekcji w domu opieki.

Czytaj więcej
strzyk mid-epa08906507 1200.jpg
Ekspert: szczepionka przeciw COVID-19 być może najbezpieczniejsza w historii

W sobotę w ośrodku dla seniorów w Halberstadt w Saksonii-Anhalt została zaszczepiona 101-letnia Edith Kwoizalla, a po niej około 40 innych pensjonariuszy. Zaszczepiono również 10 pielęgniarek.

Rozpoczęcie ogólnounijnej kampanii szczepień wyznaczono na niedzielę. Administrator domu spokojnej starości Tobias Krueger nie chciał jednak czekać. "Każdy dzień czekania, to o jeden dzień za dużo".

Belgia

Pierwsze dawki szczepionki firm Pfizer i BioNTech przeciwko COVID-19 zostaną podane w Belgii w poniedziałek 28 grudnia o godz. 11. Otrzymają je mieszkańcy i personel domów opieki oraz hospicjów.

Jak informuje "Brussels Times", pierwszeństwo w początkowej fazie będą mieli mieszkańcy i personel domów opieki oraz hospicjów. Ta faza może trwać do końca lutego. Pracownicy służby zdrowia będą szczepieni od marca. Na tym etapie szczepienia będą prowadzone również w placówkach dla osób niepełnosprawnych.

W kolejnej fazie szczepieni będą pacjenci wysokiego ryzyka tj. osoby przewlekle chore oraz osoby w wieku 65 lat i starsze. Ta faza powinna się zakończyć w maju, ale wszystko będzie zależało od podaży szczepionek.

Grecja

Pierwszą osobą zaszczepioną przeciwko COVID-19 w Grecji została w niedzielę Efstathia Kampisuli, pielęgniarka w ateńskim szpitalu Evangelismos. Godzinę później szczepionkę otrzymał Michalis Giovanidis, rezydent jednego z ateńskich domów opieki dla osób starszych.

Czytaj więcej
szczepionka badanie laboratorium free shut 1200 .jpg
"Mogą to wykorzystać grupy przestępcze". Europol ostrzega przed fałszywymi szczepionkami

- To wielki honor dla mnie osobiście i całej mojej grupy zawodowej - powiedziała Kampisuli, która pracuje na oddziale intensywnej terapii w jednym z największych greckich szpitali tuż po zaszczepieniu. - Czuję się dobrze. Nie boję się tej szczepionki. Nie mam co do niej żadnych wątpliwości. W moim życiu byłam szczepiona wielokrotnie - oznajmiła.

Zaraz po Kampisuli, w tym samym szpitalu, szczepionkę otrzymała prezydent kraju Katerina Sakellaropulu, a w szpitalu Attikon w zachodnich Atenach - premier Kyriakos Micotakis.

- To wielki dzień dla nauki i dla Unii Europejskiej, która rozesłała szczepionkę do wszystkich krajów członkowskich w tym samym czasie. Jako rząd szczepimy się pierwsi, żeby pokazać wszystkim, że szczepionka jest bezpieczna. Naszym celem jest zaszczepienie większości Greków. Mamy nadzieję, że z czasem nawet ci z naszych współobywateli, którzy nie ufają szczepionce, przekonają się, że to najlepsze rozwiązanie - oświadczył Micotakis po otrzymaniu zastrzyku.

W pierwszej fazie dobrowolnej kampanii szczepień większość wakcyn jest przeznaczona dla domów opieki, a także 45 urzędników państwowych i liderów partii opozycyjnych. Media greckie podają, że były premier i lider Syrizy Aleksis Cipras podda się szczepieniu w poniedziałek.

Szczepienia osób powyżej 70. roku życia oraz tych znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka rozpoczną się w lutym, a dla reszty kraju w czerwcu.

Cypr

Na Cyprze w pierwszej grupie zostali zaszczepieni mieszkańcy i personel domów opieki w Nikozji i Limasol oraz lekarze i pielęgniarki w szpitalu jednoimiennym w Paralimni.

Prezydent Republiki Cypryjskiej (RC) Nikos Anastasiadis otrzyma szczepionkę w poniedziałek rano i zostanie to pokazane w telewizji, ponieważ przywódca chce w ten sposób zachęcić Cypryjczyków do wzięcia z niego przykładu.

Kraje bałtyckie

Pierwsze osoby na Litwie i w Estonii zostały zaszczepione w niedzielę, z kolei na Łotwie cały proces rozpocznie się w poniedziałek. We wszystkich państwach bałtyckich w pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy służby zdrowia.

Posłuchaj
00:43 10816631_1.mp3 Kraje bałtyckie rozpoczęły szczepienia przeciw COVID-19. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR)

Na Litwie w niedzielę zostali zaszczepieni lekarze wirusolodzy pracujący z chorymi na Covid-19 w szpitalach w Wilnie, Kownie, Kłajpedzie, Szawlach i Poniewieżu. W najbliższych dniach zaszczepionych zostanie łącznie 9750 przedstawicieli litewskiego personelu medycznego.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy planuje się zaszczepić personel medyczny, następnie personel domów opieki społecznej i ich pensjonariuszy, po czym rozpoczną się szczepienia osób przewlekle chorych i tych, które przekroczyły 65. rok życia.

Jedną z pierwszych osób, które otrzymały wakcynę była pielęgniarka z Kowna Nijole Ramonaite. - Czuję się dobrze. To była zwykła procedura. Nic nie bolało - powiedziała tuż po szczepieniu, które można było oglądać na żywo w internecie. Zdaniem pielęgniarki, dzięki preparatowi praca służby zdrowia będzie zdecydowanie łatwiejsza.

Czytaj więcej
koronawirus COVID-19 szczepionka szczepienie free shutterstock 1200.jpg
Stopniowy powrót do normalnego życia? UE rozpoczyna szczepienia przeciwko koronawirusowi

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda napisał w mediach społecznościowych, że pierwsze szczepienia to znaczna pomoc całemu społeczeństwu. "Dziesięć tysięcy zaszczepionych medyków oznacza bezpieczeństwo dla ponad stu tysięcy osób - dziadków, rodziców i nas samych" - podkreślał.

Premier Estonii Juri Ratas napisał, że początek szczepień jest wspaniałą informacją dla medyków, a minister zdrowia Łotwy Ilze Vinkele powiedziała, że szczepionka jest jak najbardziej wyczekiwany w dzieciństwie prezent świąteczny, gdyż daje perspektywę i nadzieję.

Czechy

Pierwszymi osobami, którym podano szczepionkę, byli premier i weteranka wojenna. Jeszcze przed przyjęciem pierwszej dawki szczepionki  Czech Andrej Babiš powiedział, że jest ona nadzieją na powrót do normalności. - Ten rok był najgorszym rokiem w naszej najnowszej historii. Szczepionka daje nadzieję, że powrócimy do normalnego życia - stwierdził czeski premier.

Drugą osobą, która otrzymała w Czechach szczepionkę przeciw koronawirusowi, była 95-letnia weteranka Emilie Řepíková. Wraz z premierem została zaszczepiona w Głównym Szpitalu Wojskowym w Pradze.

Posłuchaj
00:57 10816398_1.mp3 W Czechach rozpoczęto szczepienia przeciw COVID-19. Relacja Wojciecha Stobby (IAR)

Pierwsza partia niespełna dziesięciu tysięcy szczepionek wyprodukowanych przez konsorcjum Pfizer-BioNTech została rozdysponowana między cztery szpitale w Pradze i dwa w Brnie. Kolejna partia - ponad trzystu tysięcy szczepionek - ma dotrzeć do kraju najpóźniej w styczniu.

Czeska strategia szczepień zakłada podawanie preparatu w pierwszej kolejności medykom oraz seniorom przebywającym w szpitalach i domach opieki. Pod koniec marca szczepionki mają być ogólnodostępne. Wówczas zostanie uruchomiony system rejestracji. Akcja szczepień przeciw COVID-19 ma w Czechach potrwać dziewięć miesięcy.

Bułgaria

W Bułgarii w niedzielę jako pierwszy zaszczepił się w obecności kamer telewizyjnych w sofijskim szpitalu św. Anny minister zdrowia Kostadin Angełow. Po ministrze zaszczepiony został przedstawiciel Bułgarskiej Cerkwi Prawosławnej, a po nim dyrektorzy największych szpitali w Sofii.

W mediach pojawiły się informacje dotyczące niewłaściwego transportowania szczepionek i przechowywania ich m.in. w wysłużonej, 45-letniej lodówce produkcji radzieckiej, a z Sofii do Płowdiwu szczepionka była przewożona w oklejonej reklamami wyrobów mięsnych ciężarówce przeznaczonej do transportu parówek.

Słowenia

W Słowenii jako pierwsi o 8.30 rano zaszczepieni zostali pensjonariusze domów opieki, którzy nie byli wcześniej zakażeni, oraz pracownicy tych placówek i personel medyczny w szpitalach.

Słoweńskie ministerstwo zdrowia zapowiedziało, że do końca stycznia 2021 r. wszystkie osoby powyżej 80. roku życia będą mogły zostać zaszczepione, a najwcześniej w marcu pozostali chętni, chyba że zostaną zatwierdzone szczepionki opracowane przez innych producentów.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyzwania związane ze szczepieniami na COVID-19. Zobacz, jak radzi sobie Wielka Brytania

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 15:51
Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła do użycia szczepionkę Pfizera i BioNTech, zatem jako pierwsza stanęła w obliczu wyzwań związanych z jej transportem i przechowywaniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To dopiero początek". Prof. Gut apeluje, aby nadal przestrzegać obostrzeń

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 11:40
- Szczepionka przeciw COVID-19 została sprawdzona zgodnie z procedurą. Szczepienia rozpoczęły się szybko. Jednak to dopiero początek i ważne, by nadal dochowywać zasad związanych z pandemią - powiedział wirusolog prof. Włodzimierz Gut.
rozwiń zwiń