X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Cała Europa się szczepi. Zobacz, jak ten proces przebiega w poszczególnych krajach

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 20:00
W niedzielę w Unii Europejskiej odbył się oficjalny start szczepień przeciwko koronawirusowi. Wczoraj pierwsze preparaty firmy Pfizer i BionTech dotarły do wszystkich krajów członkowskich. Jak przebiega ten proces w poszczególnych krajach?
Jedno z pierwszych szczepień we Włoszech
Jedno z pierwszych szczepień we WłoszechFoto: PAP/EPA/FLAVIO LO SCALZO / POOL

Hiszpania

W Hiszpanii kampania szczepień została zainicjowana w mieście Guadalajara w środkowej części kraju. Znajduje się tam centrum logistycznego amerykańskiego koncernu farmaceutycznego, który wraz z firmą BionTech opracował preparat. Szczepienia są tam prowadzone w miejscowym domu spokojnej starości. W pierwszej grupie zaszczepionych byli seniorzy przebywający w tym ośrodku oraz jego personel.

Wczesnym rankiem w niedzielę zaszczepiono 40-letnią pracownicę ośrodka oraz jej 96-letnią podopieczną.

Czytaj więcej
premier tt 1200.jpg
Premier: szczepionka to szansa na powrót do normalności

Relacjonujący początek szczepień portal Info Libre odnotował, że zgodnie z planami służb medycznych do Hiszpanii w ciągu pierwszych 12 tygodni od rozpoczęcia szczepień powinno dotrzeć 4,5 mln dawek preparatu opracowanego przez firmy Pfizer i BionTech.

W ciągu najbliższych dni priorytetem dla hiszpańskich służb medycznych w kampanii szczepień będą pracownicy służby zdrowia, szczególnie osoby pracujące na oddziałach zakaźnych, w pogotowiu ratunkowym oraz personel medyczny zatrudniony na OIOM-ach.

Podopieczni domów spokojnej starości, a także zatrudniony w tych placówkach personel to następna w kolejności grupa, która będzie poddawana szczepieniom.

Zgodnie z planem ministerstwa zdrowia Hiszpanii ogólnokrajowy program szczepień będzie realizowany równocześnie w 13 tys. placówek służby zdrowia, zlokalizowanych zarówno w dużych aglomeracjach miejskich, jak i na prowincji.

Włochy

- Mówię to prosto z serca: zaszczepcie się - powiedziała 29-letnia pielęgniarka z rzymskiego szpitala zakaźnego Clauda Alivernini, która jako jedna z pierwszych osób we Włoszech została w niedzielę rano zaszczepiona przeciwko COVID-19.

Pielęgniarka otrzymała preparat w szpitalu Spallanzani, który jest od początku epidemii na pierwszej linii walki z koronawirusem. To tam przyjęto pod koniec stycznia dwoje zakażonych turystów z chińskiego miasta Wuhan.

Czytaj więcej
niedzielski 663 twitt.jpg
Minister zdrowia: najważniejsze jest w tej chwili szczepienie "grupy zero"

Alivernini nie tylko pracuje w tej placówce, ale także opiekuje się osobami starszymi w ich domach. Po zaszczepieniu podkreśliła: "Mam świadomość tego, że dziś jest ważny i decydujący dzień. Nauka i medycyna jako jedyne pozwolą nam wyjść z tego wirusa".

Również w Genui pierwszą zaszczepioną osobą była pielęgniarka.

Posłuchaj
00:57 10816299_1.mp3 Pierwsze szczepienia przeciwko COVID-19 we Włoszech. Relacja Urszuli Rzepczak (IAR)

Premier Giuseppe Conte napisał na Twitterze w dniu inauguracji szczepień: "Dzisiaj Włochy się budzą. Ta data pozostanie na zawsze w pamięci. Zaczynamy od pracowników służby zdrowia i najsłabszych warstw, by potem rozszerzyć na całą populację możliwość osiągnięcia odporności i definitywnie pokonać tego wirusa".

Portugalia

Pierwsze szczepienie miało miejsce w znajdującym się w Porto szpitalu Sao Joao. Do końca dnia w placówce tej powinno zostać zaszczepionych ponad 2 tys. osób.

Jak poinformowało Radio Renascenca, pierwszą osobą poddaną szczepieniu był jeden z pracowników tego szpitala, a krótko po nim rozpoczęto szczepienie jego koleżanek i kolegów z tej placówki medycznej.

Podczas krótkiej ceremonii poprzedzającej inaugurację ogólnokrajowej kampanii szczepień, w której w szpitalu w Porto uczestniczyła minister zdrowia Marta Temido, szefowa resortu wskazała na szybkość, z jaką odebrany w sobotę ładunek szczepionki firmy Pfizer został rozdystrybuowany po kraju.

Czytaj więcej
kadr 1200.jpg
Aktorska rodzina zachęca do szczepień przeciw COVID-19. Nowa kampania prozdrowotna

Pierwsze szczepienia w Portugalii zostały zarezerwowane przez rząd Antonia Costy tylko dla personelu medycznego. Temido wyjaśniła, że konieczność reglamentacji szczepionek w pierwszych tygodniach wynika z mniejszej liczby dawek, jakie w najbliższych dniach odbierze Portugalia.

Na przełomie grudnia i stycznia szczepienia będą prowadzone w Portugalii głównie wśród pracowników służby zdrowia z aglomeracji Lizbony, Porto oraz Coimbry.

W kolejnych tygodniach szczepienia mają objąć również podopiecznych domów spokojnej starości, a także seniorów cierpiących na schorzenia układu krążenia i oddychania.

Według szacunków ministerstwa zdrowia w pierwszej kolejności do Portugalii trafi ponad 70 tys. dawek szczepionki przeciwko COVID-19 wyprodukowanej przez firmy Pfizer i BionTech. W styczniu, kiedy szczepienia powinny objąć również domy spokojnej starości, kraj ten odbierze dodatkowych 300 tys. dawek szczepionki - podał resort.

Szwecja

91-letnia Gun-Britt Johansson, pensjonariuszka domu opieki została jako pierwsza w Szwecji zaszczepiona w niedzielę przeciwko COVID-19. - Nic nie poczułam - skomentowała seniorka, przebywająca w domu opieki Bokens Vardboende w Mjoelby.

Za pośrednictwem łącza internetowego 91-latka rozmawiała z premierem Szwecji Stefanem Loefvenem oraz minister ds. socjalnych Leną Hallengren.

W domu opieki Bokens Vardboende przebywa 72 pensjonariuszy - 69 spośród nich dało zgodę na poddanie się szczepieniom przeciwko COVID-19.

W niedzielę oraz w następne dni w Szwecji zaszczepionych ma zostać 4,9 tys. pierwszych osób. Według przyjętej przez rząd strategii w pierwszej kolejności będą to przedstawiciele grup ryzyka - przede wszystkim pensjonariusze domów opieki społecznej oraz ich opiekunowie.

Do lata 2021 roku szczepionka ma być dostępna dla wszystkich dorosłych mieszkańców Szwecji.

Francja

Pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 otrzymała w niedzielę 78-letnia kobieta przebywająca w domu opieki w Sevran, w departamencie Sekwana-Saint-Denis - poinformowała AFP. - Jestem wzruszona - powiedziała zaszczepiona Mauricette, była gospodyni domowa.

Czytaj więcej
twitter szef amr 663.jpg
Szef KPRM: po Nowym Roku co tydzień 300-tysięczne transporty szczepionek

W niedzielę około dziesięciu mieszkańców - w wieku powyżej 75 lat - z oddziału opieki długoterminowej szpitala Rene-Muret w Sevran, a także jeden z ich lekarzy (powyżej 65 lat) otrzymali pierwszą dawkę szczepionki.

Po południu zaszczepionych zostało kilkunastu mieszkańców ośrodka geriatrycznego Champmaillot, należącego do Szpitala Uniwersyteckiego w Dijon oraz pracujący tam 65-letni lekarz.

Akcja szczepień będzie prowadzona stopniowo: w przyszłym tygodniu szczepienia będą dokonywane w 23 placówkach w rejonie Paryża, Lyonu, Lille i Tours, w połowie stycznia kampania zintensyfikuje się i zostanie przeprowadzona w około stu ośrodkach.

Do końca lutego zaszczepionych ma zostać milion najstarszych i najbardziej narażonych na zakażenie osób oraz ich opiekunów w 7 tys. domów opieki i innych podobnych placówkach w całym kraju.

Niemcy

W niedzielę rano w domu opieki Agaplesion Bethanien Sophienhaus na południu Berlina rozpoczęła się kampania szczepień przeciwko COVID-19 w stolicy Niemiec. 101-letnia Gertrud Haase była pierwszą osobą zaszczepioną przeciwko. Po niej zaszczepiono jeszcze dwóch seniorów.

Priorytetem są szczepienia mieszkańców domów opieki w całym Berlinie, którzy są uważani za szczególnie narażoną grupę. W tym celu utworzono 60 mobilnych zespołów szczepień. Jeżdżą do domów opieki w całym mieście. 

Równolegle szczepieni są pracownicy domów opieki. Największy z sześciu ośrodków szczepień w Berlinie, z 80 stanowiskami szczepień zostanie uruchomiony w niedzielę o godzinie 14:00. Powstał w hali widowiskowej w dzielnicy Treptow, gdzie zwykle odbywają się koncerty.

Możliwości są początkowo ograniczone ilością dostępnej szczepionki. Według administracji zdrowia szczepionka jest wprowadzana stopniowo. W nowym roku będą szczepieni berlińczycy powyżej 80 roku życia, którzy nie mieszkają w domach opieki.W Berlinie ponad 50 proc. wszystkich zgonów spowodowanych koronawirusem jest bowiem wynikiem infekcji w domu opieki.

Czytaj więcej
strzyk mid-epa08906507 1200.jpg
Ekspert: szczepionka przeciw COVID-19 być może najbezpieczniejsza w historii

W sobotę w ośrodku dla seniorów w Halberstadt w Saksonii-Anhalt została zaszczepiona 101-letnia Edith Kwoizalla, a po niej około 40 innych pensjonariuszy. Zaszczepiono również 10 pielęgniarek.

Rozpoczęcie ogólnounijnej kampanii szczepień wyznaczono na niedzielę. Administrator domu spokojnej starości Tobias Krueger nie chciał jednak czekać. "Każdy dzień czekania, to o jeden dzień za dużo".

Belgia

Pierwsze dawki szczepionki firm Pfizer i BioNTech przeciwko COVID-19 zostaną podane w Belgii w poniedziałek 28 grudnia o godz. 11. Otrzymają je mieszkańcy i personel domów opieki oraz hospicjów.

Jak informuje "Brussels Times", pierwszeństwo w początkowej fazie będą mieli mieszkańcy i personel domów opieki oraz hospicjów. Ta faza może trwać do końca lutego. Pracownicy służby zdrowia będą szczepieni od marca. Na tym etapie szczepienia będą prowadzone również w placówkach dla osób niepełnosprawnych.

W kolejnej fazie szczepieni będą pacjenci wysokiego ryzyka tj. osoby przewlekle chore oraz osoby w wieku 65 lat i starsze. Ta faza powinna się zakończyć w maju, ale wszystko będzie zależało od podaży szczepionek.

Grecja

Pierwszą osobą zaszczepioną przeciwko COVID-19 w Grecji została w niedzielę Efstathia Kampisuli, pielęgniarka w ateńskim szpitalu Evangelismos. Godzinę później szczepionkę otrzymał Michalis Giovanidis, rezydent jednego z ateńskich domów opieki dla osób starszych.

Czytaj więcej
szczepionka badanie laboratorium free shut 1200 .jpg
"Mogą to wykorzystać grupy przestępcze". Europol ostrzega przed fałszywymi szczepionkami

- To wielki honor dla mnie osobiście i całej mojej grupy zawodowej - powiedziała Kampisuli, która pracuje na oddziale intensywnej terapii w jednym z największych greckich szpitali tuż po zaszczepieniu. - Czuję się dobrze. Nie boję się tej szczepionki. Nie mam co do niej żadnych wątpliwości. W moim życiu byłam szczepiona wielokrotnie - oznajmiła.

Zaraz po Kampisuli, w tym samym szpitalu, szczepionkę otrzymała prezydent kraju Katerina Sakellaropulu, a w szpitalu Attikon w zachodnich Atenach - premier Kyriakos Micotakis.

- To wielki dzień dla nauki i dla Unii Europejskiej, która rozesłała szczepionkę do wszystkich krajów członkowskich w tym samym czasie. Jako rząd szczepimy się pierwsi, żeby pokazać wszystkim, że szczepionka jest bezpieczna. Naszym celem jest zaszczepienie większości Greków. Mamy nadzieję, że z czasem nawet ci z naszych współobywateli, którzy nie ufają szczepionce, przekonają się, że to najlepsze rozwiązanie - oświadczył Micotakis po otrzymaniu zastrzyku.

W pierwszej fazie dobrowolnej kampanii szczepień większość wakcyn jest przeznaczona dla domów opieki, a także 45 urzędników państwowych i liderów partii opozycyjnych. Media greckie podają, że były premier i lider Syrizy Aleksis Cipras podda się szczepieniu w poniedziałek.

Szczepienia osób powyżej 70. roku życia oraz tych znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka rozpoczną się w lutym, a dla reszty kraju w czerwcu.

Cypr

Na Cyprze w pierwszej grupie zostali zaszczepieni mieszkańcy i personel domów opieki w Nikozji i Limasol oraz lekarze i pielęgniarki w szpitalu jednoimiennym w Paralimni.

Prezydent Republiki Cypryjskiej (RC) Nikos Anastasiadis otrzyma szczepionkę w poniedziałek rano i zostanie to pokazane w telewizji, ponieważ przywódca chce w ten sposób zachęcić Cypryjczyków do wzięcia z niego przykładu.

Kraje bałtyckie

Pierwsze osoby na Litwie i w Estonii zostały zaszczepione w niedzielę, z kolei na Łotwie cały proces rozpocznie się w poniedziałek. We wszystkich państwach bałtyckich w pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy służby zdrowia.

Posłuchaj
00:43 10816631_1.mp3 Kraje bałtyckie rozpoczęły szczepienia przeciw COVID-19. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR)

Na Litwie w niedzielę zostali zaszczepieni lekarze wirusolodzy pracujący z chorymi na Covid-19 w szpitalach w Wilnie, Kownie, Kłajpedzie, Szawlach i Poniewieżu. W najbliższych dniach zaszczepionych zostanie łącznie 9750 przedstawicieli litewskiego personelu medycznego.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy planuje się zaszczepić personel medyczny, następnie personel domów opieki społecznej i ich pensjonariuszy, po czym rozpoczną się szczepienia osób przewlekle chorych i tych, które przekroczyły 65. rok życia.

Jedną z pierwszych osób, które otrzymały wakcynę była pielęgniarka z Kowna Nijole Ramonaite. - Czuję się dobrze. To była zwykła procedura. Nic nie bolało - powiedziała tuż po szczepieniu, które można było oglądać na żywo w internecie. Zdaniem pielęgniarki, dzięki preparatowi praca służby zdrowia będzie zdecydowanie łatwiejsza.

Czytaj więcej
koronawirus COVID-19 szczepionka szczepienie free shutterstock 1200.jpg
Stopniowy powrót do normalnego życia? UE rozpoczyna szczepienia przeciwko koronawirusowi

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda napisał w mediach społecznościowych, że pierwsze szczepienia to znaczna pomoc całemu społeczeństwu. "Dziesięć tysięcy zaszczepionych medyków oznacza bezpieczeństwo dla ponad stu tysięcy osób - dziadków, rodziców i nas samych" - podkreślał.

Premier Estonii Juri Ratas napisał, że początek szczepień jest wspaniałą informacją dla medyków, a minister zdrowia Łotwy Ilze Vinkele powiedziała, że szczepionka jest jak najbardziej wyczekiwany w dzieciństwie prezent świąteczny, gdyż daje perspektywę i nadzieję.

Czechy

Pierwszymi osobami, którym podano szczepionkę, byli premier i weteranka wojenna. Jeszcze przed przyjęciem pierwszej dawki szczepionki  Czech Andrej Babiš powiedział, że jest ona nadzieją na powrót do normalności. - Ten rok był najgorszym rokiem w naszej najnowszej historii. Szczepionka daje nadzieję, że powrócimy do normalnego życia - stwierdził czeski premier.

Drugą osobą, która otrzymała w Czechach szczepionkę przeciw koronawirusowi, była 95-letnia weteranka Emilie Řepíková. Wraz z premierem została zaszczepiona w Głównym Szpitalu Wojskowym w Pradze.

Posłuchaj
00:57 10816398_1.mp3 W Czechach rozpoczęto szczepienia przeciw COVID-19. Relacja Wojciecha Stobby (IAR)

Pierwsza partia niespełna dziesięciu tysięcy szczepionek wyprodukowanych przez konsorcjum Pfizer-BioNTech została rozdysponowana między cztery szpitale w Pradze i dwa w Brnie. Kolejna partia - ponad trzystu tysięcy szczepionek - ma dotrzeć do kraju najpóźniej w styczniu.

Czeska strategia szczepień zakłada podawanie preparatu w pierwszej kolejności medykom oraz seniorom przebywającym w szpitalach i domach opieki. Pod koniec marca szczepionki mają być ogólnodostępne. Wówczas zostanie uruchomiony system rejestracji. Akcja szczepień przeciw COVID-19 ma w Czechach potrwać dziewięć miesięcy.

Bułgaria

W Bułgarii w niedzielę jako pierwszy zaszczepił się w obecności kamer telewizyjnych w sofijskim szpitalu św. Anny minister zdrowia Kostadin Angełow. Po ministrze zaszczepiony został przedstawiciel Bułgarskiej Cerkwi Prawosławnej, a po nim dyrektorzy największych szpitali w Sofii.

W mediach pojawiły się informacje dotyczące niewłaściwego transportowania szczepionek i przechowywania ich m.in. w wysłużonej, 45-letniej lodówce produkcji radzieckiej, a z Sofii do Płowdiwu szczepionka była przewożona w oklejonej reklamami wyrobów mięsnych ciężarówce przeznaczonej do transportu parówek.

Słowenia

W Słowenii jako pierwsi o 8.30 rano zaszczepieni zostali pensjonariusze domów opieki, którzy nie byli wcześniej zakażeni, oraz pracownicy tych placówek i personel medyczny w szpitalach.

Słoweńskie ministerstwo zdrowia zapowiedziało, że do końca stycznia 2021 r. wszystkie osoby powyżej 80. roku życia będą mogły zostać zaszczepione, a najwcześniej w marcu pozostali chętni, chyba że zostaną zatwierdzone szczepionki opracowane przez innych producentów.

jp

Czytaj także

Wyzwania związane ze szczepieniami na COVID-19. Zobacz, jak radzi sobie Wielka Brytania

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 15:51
Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła do użycia szczepionkę Pfizera i BioNTech, zatem jako pierwsza stanęła w obliczu wyzwań związanych z jej transportem i przechowywaniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To dopiero początek". Prof. Gut apeluje, aby nadal przestrzegać obostrzeń

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 11:40
- Szczepionka przeciw COVID-19 została sprawdzona zgodnie z procedurą. Szczepienia rozpoczęły się szybko. Jednak to dopiero początek i ważne, by nadal dochowywać zasad związanych z pandemią - powiedział wirusolog prof. Włodzimierz Gut.
rozwiń zwiń