Nowa mutacja wirusa a szczepionka. "Na razie jest zbyt wcześnie, żeby coś więcej o tym powiedzieć"

2020-12-21, 17:29

Nowa mutacja wirusa a szczepionka. "Na razie jest zbyt wcześnie, żeby coś więcej o tym powiedzieć"
Świat walczy z pandemią. Foto: PAP/CTK/Dalibor Gluck

- Na razie jest zbyt wcześnie, by powiedzieć coś więcej na temat wpływu mutacji koronawirusa na działanie szczepionki. Będziemy musieli się bliżej temu przyjrzeć i dopiero wtedy ocenić, czy mamy problem. Na razie nic na to nie wskazuje, jestem dobrej myśli - powiedział Marco Cavalieri z Europejskiej Agencji Leków.

- Wirus się zmienia, zachodzi szereg różnych mutacji, które wpływają na sposób działania szczepionki, na razie jest to za trudne, zbyt wczesnie, by coś konkretnego tutaj powiedzieć - wyjaśniał szef oddziału badań zagrożeń biologicznych dla zdrowia i strategii szczepień EMA pytany o zagrożenia szczepionki przeciwko COVID-19 w kontekście mutacji koronawirusa.

Powiązany Artykuł

663 dworczyk free.jpg
Szczepionki na koronawirusa będą w Polsce jeszcze w tym roku. Szef KPRM podał dokładną datę

Cavalieri dodał, że po dokładnym zbadaniu być może okaże się, że szczepionka będzie musiała zostać nieznacznie zmodyfikowana.

Szefowa EMA: silne dowody na skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek

Szefowa Europejskiej Agencji Leków Erner Cooke powiedziała, że są silne dowody na skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek firmy Pfizer i BionTech. Dziś agencja autoryzowała szczepionki i dała Komisji Europejskiej zielone światło dla ich ostatecznego zatwierdzenia oraz dopuszczenia na unijny rynek.

Czytaj także:

- Nasza opinia, oparta na sile naukowych dowodów dotyczących bezpieczeństwa, jakości i skuteczności, otwiera drogę do pierwszego dopuszczenia do obrotu szczepionek przeciwko COVID-19 wraz z odpowiednimi zabezpieczeniami i kontrolami - powiedziała Erner Cooke.


Posłuchaj

Europejska Agencja Leków: są silne dowody na skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

- To znaczący krok naprzód w walce z pandemią. Dowody w przekonujący sposób pokazują, że korzyści są większe niż ryzyko - dodała.

Szczepionki będą dostępne w dwóch dawkach dla osób powyżej 16 roku życia we wszystkich krajach Unii Europejskiej w tym samym czasie. Komisja, która prowadziła negocjacje w imieniu państw członkowskich z firmą Pfizer/BionTech, zakontraktowała dostawy 300 milionów dawek.

bartos

Polecane

Wróć do strony głównej