X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Mija dekada od początku arabskiej wiosny. "Nic nie zmieniło się na lepsze”

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 05:15
Mija 10 lat od zdarzenia, które zapoczątkowało rewolucje w krajach Bliskiego Wschodu. 17 grudnia 2010 roku w Tunezji podpalił się sprzedawca owoców. Jego śmierć doprowadziła do protestów i obalenia ówczesnych władz w Tunezji, a potem m.in. w Egipcie i Libii. 
Arabska wiosna obaliła rządy w czterech krajach
Arabska wiosna obaliła rządy w czterech krajachFoto: PAP/EPA/STR

Dekadę później jednak na Bliskim Wschodzie nadal nie poprawiła się sytuacja ekonomiczna mieszkańców. To właśnie ona była głównym powodem dla którego wybuchły rewolucje, nazwane arabską wiosną.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Hosni Mubarak 1200.jpg
Nie żyje były dyktator Egiptu. Hosni Mubarak rządził żelazną ręką przez 30 lat

Masowe protesty

Miasteczko Sidi Bouzid pod koniec grudnia 2010 roku znalazło się na czołówkach światowych mediów. Wszystko po tym, jak samospalenia dokonał 26-letni Mohammed Bouazizi. Tunezyjczyk, jak wielu jego rówieśników, był po studiach, ale nie miał pracy. Do desperackiego kroku pchnęło go odebranie mu przez policjantów wózka z owocami, jedynego źródła zarobku.

Śmierć mężczyzny wywołała masowe protesty najpierw w Tunezji, a w kolejnych tygodniach także w kilkunastu innych krajach, w tym w Egipcie, Libii, Syrii, Bahrajnie czy Sudanie. Rewolucje albo obaliły wieloletnich rządzących albo stały się początkiem krwawych wojen domowych.

Posłuchaj
00:56 10800467_1.mp3 10 lat temu wybuchła arabska wiosna. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

"Jest coraz gorzej"

W 10 lat po samospaleniu się Tunezyjczyka w żadnym z krajów arabskiej wiosny nie poprawiła się sytuacja gospodarcza.

- Jest coraz gorzej. Tutaj, w Sidi Bouzid, nic nie zmieniło się na lepsze - mówi Mariam z miasteczka w którym arabska wiosna miała swój początek.

Masowe protesty oraz późniejsze wojny są uważane za jeden z najbardziej krwawych okresów ostatnich dziesięcioleci na Bliskim Wschodzie. Arabska wiosna obaliła rządy w czterech krajach i doprowadziła od czterech wojen domowych. Ocenia się, że w czasie rewolucji w całym regionie zginęło od 61 do 140 tysięcy osób.

ms

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmarł premier Bahrajnu. Chalifa ibn Salman Al Chalifa rządził prawie 50 lat

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 05:30
O śmierci 84-letniego księcia Chalify ibn Salmana Al Chalify poinformowała w czwartek państwowa agencja informacyjna Bahrajnu. Chalifa, który stał na czele rządu w latach 1971-2020, zmarł w klinice Mayo w Stanach Zjednoczonych, gdzie przechodził leczenie.
rozwiń zwiń