"Chodzi o to, żeby pamiętać". Konsulat Generalny RP w Toronto o grudniowych rocznicach

2020-12-15, 04:40

"Chodzi o to, żeby pamiętać". Konsulat Generalny RP w Toronto o grudniowych rocznicach
zdj. ilustracyjne. Foto: Tomasz Bidermann/shutterstock.com

Skromną uroczystością przy tablicy pamiątkowej Konsulat Generalny RP w Toronto przypomniał o 39. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego i o rocznicy Grudnia 1970 r.

Przy tablicy, która przypomina o wdzięczności "Polonii i Kanadyjczykom za wsparcie polskich dążeń wolnościowych w latach 80. XX wieku", zainstalowanej we wrześniu br. spotkało się w poniedziałek 10 osób, bo na takie spotkania na otwartym powietrzu pozwalają obecnie obowiązujące w Toronto zasady dotyczące COVID-19.

- Siedmioro przedstawicieli organizacji polonijnych i organizacji wspierających Polskę w tamtych czasach, troje przedstawicieli konsulatu; krótka modlitwa księdza Janusza Błażejaka za ofiary Grudnia 1970 r. i stanu wojennego – chodzi o to przecież, żeby pamiętać - podkreślił w rozmowie z PAP konsul generalny RP w Toronto Krzysztof Grzelczyk.

Powiązany Artykuł

EN_00009665_0064-12.jpg
"W 1981 roku gra toczyła się o władzę". Piotr Dmitrowicz o wprowadzeniu stanu wojennego

"Naturalne miejsce dla zapalonego znicza"

We wrześniu br. przy wejściu do Konsulatu Generalnego RP zainstalowana została tablica, upamiętniająca 40. rocznicę powstania NSZZ Solidarność. - To jest obecnie naturalne miejsce dla zapalonego znicza, spotkania, chwili wspomnień - dodał Grzelczyk.

Kongres Polonii Kanadyjskiej przypomniał w mediach społecznościowych o Dniu Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.

Czytaj także:

Organizacje polonijne w Kanadzie wspierały materialnie NSZZ "Solidarność", a także Polaków, którzy musieli szukać miejsca zamieszkania poza Polską. Kongres Polonii Kanadyjskiej zawierał m.in. specjalne umowy z kanadyjskim rządem, by pomóc w sponsorowaniu przyjazdów, z którego mogli korzystać imigranci z Polski. Niektórzy z polskich uchodźców korzystali też w latach 80. z programów rządu Kanady.

ks

Polecane

Wróć do strony głównej