X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Pandemia COVID-19, zamieszki w USA, protesty na Białorusi. Sprawdź najważniejsze wydarzenia na świecie z 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 05:22
Uderzenie wirusa SARS-CoV-2, śmierć George'a Floyda, po której nastąpiły masowe zamieszki w USA przeciwko rasizmowi, protesty na Białorusi uderzające w reżim Alaksandra Łukaszenki... Rok 2020 z pewnością nie należał do spokojnych. Zapraszamy do krótkiego przeglądu najważniejszych wydarzeń na świecie mijających 12 miesięcy.
2020 r. nie należał do spokojnych pod względem wydarzeń na świecie
2020 r. nie należał do spokojnych pod względem wydarzeń na świecieFoto: PAP/EPA/Jeffrey Arguedas; DAVID SWANSON; PAP/ITAR-TASS/Stringer
Iran Solejmani PAP-1200.jpg
Irański generał zabity na lotnisku w Bagdadzie. Polecenie ataku wydał Trump
  • 3 stycznia - wojsko USA przeprowadziło atak rakietowy na lotnisko w Bagdadzie, w wyniku którego zginął irański generał Ghasem Solejmani

Ghasem Solejmani był dowódcą elitarnej jednostki wojskowej Al-Kuds należącej do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, uważanym za drugą osobę w państwie. Zginął 3 stycznia w amerykańskim ataku dronów przeprowadzonym w stolicy Iraku, Bagdadzie, na rozkaz prezydenta USA. Łącznie w zamachu zginęło siedem osób.

Po tym wydarzeniu prezydent Iranu Hasan Rowhani zapowiedział, że USA czeka "miażdżąca zemsta". Tak też się stało.

Pakistańscy muzułmanie w demonstracji upamiętniającej gen. Ghasema Solejmaniego (zdj. PAP/EPA/RAHAT DAR) Pakistańscy muzułmanie w demonstracji upamiętniającej gen. Ghasema Solejmaniego (zdj. PAP/EPA/RAHAT DAR)
atak_663.jpg
Iran zaatakował amerykańskie bazy lotnicze w miastach Hit i Irbil
  • 8 stycznia - Iran zaatakował rakietami bazy wojsk USA w Iraku

W odpowiedzi na zabicie Solejmaniego, Iran postanowił zaatakować amerykańskie bazy lotnicze w miastach Hit i Irbil. Do wystrzelenia pocisków przyznała się irańska Gwardia Rewolucyjna. Amerykańskie władze poinformowały, że w ostrzale nie odnotowano żadnych ofiar.

Według władz w Teheranie ostrzał baz był częścią odwetu za likwidację gen. Ghasema Solejmaniego. Prezydent USA Donald Trump nie ogłosił ataku odwetowego, zapowiedział za to "potężne sankcje gospodarcze".

Warto również przypomnieć pozostałe "dokonania" Iranu w mijającym roku.

who-1200-pap.jpg
WHO ogłasza pandemię koronawirusa. Już 114 państw walczy z zagrożeniem
  • 11 marca - WHO zakwalifikowała szerzenie się wirusa SARS-CoV-2 jako pandemię

Powodowana przez koronawirusa SARS-CoV-2 choroba COVID-19 została uznana za pandemię - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 11 marca. W związku z tym, cały świat musiał nauczyć się żyć "na nowo".

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem (opr. Maria Samczuk/PAP) Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem (opr. Maria Samczuk/PAP)

Do pierwszego zakażenia koronawirusem doszło w mieście Wuhan, w prowincji Hubei, w środkowych Chinach. Szacuje się, że epidemia w Chinach rozpoczęła się 17 listopada. Władze tego kraju zataiły jednak informacje o nowym wirusie, przez co ten spowodował wielkie spustoszenie w Chinach i przedostał się za granicę.

8 grudnia Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie rozpoczęła szczepienia przeciwko COVID-19 z wykorzystaniem szczepionki stworzonej przez koncern farmaceutyczny Pfizer i BioNTech.

Na ten moment na świecie odnotowano blisko 72 mln zakażeń, zmarło 1,6 mln osób.

EN_USA zamieszki 1200 .jpg
Black Lives Matter, Antifa i zamieszki. Problemy USA z wyborami w tle
  • 25 maja - śmierć George'a Floyda, po której nastąpiły masowe zamieszki w USA przeciwko rasizmowi

Pod koniec maja wybuchły w USA masowe protesty po śmierci Afroamerykanina George'a Floyda podczas brutalnej interwencji policji w Minneapolis w USA. Podczas demonstracji skrystalizował się ruch Black Lives Matter, którego głównym - deklarowanym - zadaniem była (i jest) walka z nierównościami na tle rasowym.

W wyniku demonstracji doszło do wielu niepokojących zdarzeń. Agresywni protestujący okradali i dewastowali sklepy, niszczyli mienie publiczne, pomniki, doszło do wielu pobić, a nawet śmierci.

Prezydent USA Donald Trump wielokrotnie wzywał gubernatorów do podjęcia stanowczych działań i "przejęcia kontroli na ulicach", aby powstrzymać akty wandalizmu i przemocy.

Przykładowo - w Louisville pod koniec września dwóch policjantów zostało postrzelonych w wyniku zamieszek. Doszło do nich po ogłoszeniu decyzji sądu ws. policjantów, których oczyszczono z zarzutu przyczynienia się do śmierci Afroamerykanki Breonny Taylor.

Członek ruchu Black Lives Matter protestujący w mieście Louisville w USA Członek ruchu Black Lives Matter protestujący w mieście Louisville w USA
katedra francja_1200.jpg
Pożar katedry w Nantes. Prokuratora wszczęła dochodzenie ws. podpalenia
  • 18 lipca - pożar katedry św. Piotra i Pawła w Nantes we Francji

Pożar w katedrze św. Piotra i Pawła w Nantes wybuchł 18 lipca, przed godz. 8.00 i został opanowany ok. godz. 10.00. W akcji gaśniczej brało udział ok. 100 strażaków.

Płonąca katedra św. Piotra i Pawła w Nantes (zdj. PAP/EPA/JEROME FOUQUET) Płonąca katedra św. Piotra i Pawła w Nantes (zdj. PAP/EPA/JEROME FOUQUET)

W pożarze całkowicie spłonęły barokowe organy z XVII w., które uniknęły zniszczenia podczas rewolucji francuskiej i pożaru świątyni w styczniu 1972 r.

Mężczyzna, który podłożył ogień, przyznał się do winy. Rwandyjczyk "zeznał przed sędzią śledczym, że podłożył ogień w trzech różnych miejscach świątyni". Mężczyzna pracował jako kościelny w nantejskiej katedrze, wykonując różne prace zlecane mu przez archidiecezję.

Za dokonany czyn grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności i 150 tys. euro grzywny.

Korea Północna 1200 PAP.jpg
Niespokojnie na Półwyspie Koreańskim. Północ wysadziła biuro łącznikowe z Południem
  • 16 czerwca - Korea Północna wysadziła międzykoreańskie biuro łącznikowe, znajdujące się w przygranicznym mieście Kaesong

Biuro łącznikowe zostało wysadzone ok. godz. 14.49 czasu lokalnego. Wydarzenie to spowodowało gwałtowne nasilenie napięć na Półwyspie Koreańskim.

Co istotne, eksplozja nastąpiła kilka dni po tym, jak Kim Jo Dzong, siostra przywódcy Korei Północnej, ostrzegała, że "wkrótce będzie można zobaczyć tragiczny upadek, całkowicie bezużytecznego łącznika na granicy obydwu Korei".

Kim Jo Dzong, siostra przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una (zdj. PAP/EPA/JORGE SILVA/POOL) Kim Jo Dzong, siostra przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una (zdj. PAP/EPA/JORGE SILVA/POOL)

Dzień później - 17 czerwca - Korea Północna potwierdziła zamiar wprowadzenia wojska do dwóch stref przy granicy z Południem.

libanczyk 1200.jpg
"Żona i córka były przerażone, podmuch wysadził szyby". Dramatyczna opowieść Libańczyka o wybuchu w Bejrucie
  • 4 sierpnia - w wyniku eksplozji chemikaliów w Bejrucie zginęło 135 osób, co najmniej 5 tys. doznało obrażeń

Do wybuchu doszło w porcie, gdzie magazynowane były materiały wybuchowe. W wyniku fali uderzeniowej w wielu punktach miasta, głównie w centrum, z mieszkań wylatywały szyby, zapadały się sufity, urywały się balkony. W zgliszczach ratownicy medyczni odnaleźli wiele ciał.

Jako przyczynę tragedii libańskie władze podały prace spawalnicze w składach, gdzie trzymano 2750 ton saletry amonowej (azotanu amonu) wcześniej skonfiskowanej przez władze.

Poniżej można zobaczyć rozmiar tragedii w Bejrucie - dzięki satelitom sieci obserwacyjnych SkySat widać, jak zmieniło się miasto.

1200_Białoruś_PAP.png
"Nie rezygnowali z walki mimo bólu, cierpienia i strachu". Białoruska opozycja laureatem nagrody im. Sacharowa
  • 9 sierpnia - na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie, po których rozpoczęły się masowe demonstracje, w których głównym postulatem protestujących jest uczciwe przeliczenie głosów i dymisja Alaksandra Łukaszenki

Na Białorusi od ponad czterech miesięcy trwają protesty po wyborach prezydenckich z 9 sierpnia, w których według oficjalnych wyników Łukaszenka zdobył ponad 80 proc. głosów. Uczestnicy demonstracji nie uznają wyników i domagają się powtórnych wyborów. Służby bezpieczeństwa regularnie używają siły wobec manifestantów, a za udział w protestach zatrzymano dotąd ponad 30 tys. osób.

Sytuacja polityczna na Białorusi (opr. Adam Ziemienowicz/PAP) Sytuacja polityczna na Białorusi (opr. Adam Ziemienowicz/PAP)

Swiatłana Cichanouska, była kandydatka na prezydenta Białorusi, która przegrała z Alaksandrem Łukaszenką w wyborach, wyrosła na liderkę demokratycznej opozycji. Po wyborach wyjechała na Litwę, skąd do tej pory przewodzi opozycyjnym siłom.

Demonstracje odbywają się regularnie cały czas. W niedzielę, 13 grudnia, zatrzymano i umieszczono w areszcie 271 osób.

Tragicznym i symbolicznym momentem protestów było pobicie - na śmierć - 31-letniego Ramana Bandarenki. Dwaj nieznajomi mężczyźni pobili go za to, że zwrócił im uwagę, kiedy zdejmowali biało-czerwono-białe flagi używane przez środowiska opozycyjne. To wydarzenie zmobilizowało Białorusinów do jeszcze usilniejszej walki o wolność i demokrację.

16 grudnia demokratyczna opozycja na Białorusi została laureatem nagrody Parlamentu Europejskiego im. Sacharowa, przyznawanej za zasługi w walce o demokrację i prawa człowieka.

W ostatnich miesiącach pokazali Państwo całemu światu, co oznacza nie poddawać się. Bronili Państwo swoich praw i nie rezygnowali z walki mimo bólu, cierpienia i strachu. Oddajemy Państwu cześć i honor za stawiany opór - powiedział szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli.

1200_Armenia_PAP.jpg
Spór o Górski Karabach. Ekspert PISM: Armenia jest słabszą stroną w tym konflikcie
  • 27 września - wybuchł konflikt zbrojny między Armenią i Azerbejdżanem w Górskim Karabachu

Pod koniec września - dokładnie 27. dnia miesiąca - premier Armenii Nikol Paszynian poinformował, że siły sąsiedniego Azerbejdżanu zaatakowały osady cywilne w regionie Górskiego Karabachu.

Z kolei ministerstwo obrony Azerbejdżanu podało wówczas, że rozpoczęło operację wojskową wzdłuż tzw. linii kontaktowej, mocno zaminowanej ziemi niczyjej. Wkrótce po tym władze Górskiego Karabachu ogłosiły stan wojenny.

Jeden z opuszczonych domów we wsi Knaravan, położonej w rejonie Karwaczar w Azerbejdżanie (zdj. PAP/ITAR-TASS/Stanislav Krasilnikov) Jeden z opuszczonych domów we wsi Knaravan, położonej w rejonie Karwaczar w Azerbejdżanie (zdj. PAP/ITAR-TASS/Stanislav Krasilnikov)

Azerbejdżan podjął więc próbę odzyskania kontroli nad tymi terenami. Po sześciu tygodniach walk, w trakcie których Baku uzyskało znaczną przewagę i zdobycze terytorialne, podpisano porozumienie o zawieszeniu broni. Deklarację podpisano 9 listopada. Armenia, Azerbejdżan i Rosja (jako gwarant) podpisały deklarację, która przerwała działania zbrojne.

joe biden free shutt 1200 .jpg
Znamy nowego prezydenta USA. Kolegium Elektorów potwierdza zwycięstwo Joe Bidena
  • 3 listopada - wybory prezydenckie w USA

Na początku listopada mieliśmy do czynienia z wydarzeniem, na którym skupiły się oczy całego świata. W szranki o Biały Dom ruszyli urzędujący prezydent, kandydat Republikanów Donald Trump oraz przedstawiciel Demokratów Joe Biden.

Początkowe wyniki dawały przewagę Trumpowi, jednak z czasem zyskiwać zaczął Biden. Urzędujący prezydent rozpoczął batalię - na Twitterze, w Sądzie Najwyższym i w poszczególnych stanach - która trwa cały czas.

15 grudnia Kolegium Elektorów potwierdziło zwycięstwo kandydata Demokratów Joe Bidena w wyborach. Tym samym Kamala Harris została wiceprezydent. Joe Biden powiedział, że wybory były wolne i uczciwe. Donald Trump nie uznał porażki i podtrzymuje tezę, że doszło do oszustwa.

78-letni Biden uzyskał 306 głosów elektorskich, a jego rywal Donald Trump 232.

Po decyzji Kolegium Elektorów formalności uznania Joe Bidena za zwycięzcę wyborów prezydenckich w USA dokona 6 stycznia zaprzysiężony trzy dni wcześniej nowy Kongres. Dwa tygodnie później Biden obejmie najwyższy urząd w Stanach Zjednoczonych.

Joe Biden oraz Donald Trump (zdj. PAP/EPA/JIM BOURG/POOL) Joe Biden oraz Donald Trump (zdj. PAP/EPA/JIM BOURG/POOL)

Współpracownicy Donalda Trumpa zapewniają, że będzie on kontynuował działania zmierzające do zmiany wyniku wyborów.

PAP/IAR/PolskieRadio24.pl/twitter.com/dw.com

Opracował Paweł Bączek, portal PolskieRadio24.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Sfałszowali głosowanie, ale wygramy". Trump wzywał w Georgii do głosowania na republikańskich senatorów

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 05:34
Prezydent Donald Trump wzywał w sobotę na wiecu w Georgii do głosowania w styczniowych wyborach senackich w tym stanie na dwójkę senatorów Republikanów. Ponownie mówił o wyborczych fałszerstwach i zapowiadał, że skieruje sprawę do Sądu Najwyższego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Syn Joe Bidena pod lupą prokuratury. Biegli zbadają jego interesy w Chinach

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 08:39
- Hunter Biden, syn prezydenta elekta USA Joe Bidena, poinformował w środę wieczorem, że federalna prokuratura w stanie Delaware prowadzi dochodzenie w sprawie jego podatków. Według AP pod lupą śledczych znalazły się m.in. jego interesy w Chinach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co ze szczepionką Pfizer w USA? Jest decyzja Federalnej Agencji Leków

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 04:15
Niezależna komisja ekspertów Federalnej Agencji Leków Stanów Zjednoczonych (FDA) pozytywnie zaopiniowała szczepionkę na koronawirusa amerykańskiej firmy Pfizer i niemieckiego koncernu BioNTech. Ostateczna decyzja ma zostać podjęta w ciągu najbliższych kilku dni, co oznacza, że szczepienia w USA rozpoczną się prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Setka kongresmanów domaga się anulowania zwycięstwa Bidena. Chodzi o cztery stany

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 05:00
Ponad 100 republikańskich członków Kongresu i 19 stanowych prokuratorów generalnych podpisało się pod wnioskiem do Sądu Najwyższego USA o anulowanie zwycięstwa Joe Bidena w wyborach prezydenckich w Georgii, Michigan, Pensylwanii oraz Wisconsin. Przedstawiciele zaskarżonych stanów ocenili ten krok jako zamach na demokrację. Sąd Najwyższy nie zdecydował, czy rozpatrzyć pozew.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samochód wjechał w grupę demonstrantów w Nowym Jorku. Są ranni

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 06:28
Co najmniej sześć osób zostało rannych na nowojorskim Manhattanie, kiedy samochód wjechał w grupę demonstrantów. Policja nie wyjaśniła jeszcze, czy był to wypadek, czy też celowe działanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rusłan Szoszyn: na Białorusi są już obecne wszystkie elementy stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 10:52
- Białoruski przywódca zamyka granice, ogranicza komunikację, blokuje internet, wprowadza cenzurę, delegalizuje niezależne gazety. Na Białorusi są już obecne wszystkie elementy stanu wojennego - powiedział w Polskim Radiu 24 Rusłan Szoszyn, dziennikarz "Rzeczpospolitej". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cichanouska apeluje ws. Białorusi: to jest ta chwila, w której potrzebujemy zdecydowanych działań

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 17:34
Przebywająca w Berlinie Swiatłana Cichanouska wezwała Niemcy do wzięcia większej odpowiedzialności za Białoruś. W stolicy Niemiec liderka białoruskiej opozycji spotkała się między innymi z prezydentem Frankiem-Wallterem Steinmeierem i przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schäuble.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda Sacharowa dla Białorusinów. Bloger NEXTA: po odcięciu kraju od systemu SWIFT reżim upadnie w ciągu kilku dni

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 12:00
- W moim odczuciu Nagroda Parlamentu Europejskiego im. Andreja Sacharowa honoruje tych, którzy walczą o demokrację na Białorusi. I pomimo przemocy, represji, brutalności milicji - nadal kontynuują protest - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Sciapan Puciła, jeden z laureatów nagrody, twórca białoruskiego kanału NEXTA, który obecnie jest głównym źródłem informacji o protestach na Białorusi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włoski rząd rozważa zaostrzenie ograniczeń, kolejny rekord zakażeń na Litwie. COVID-19 na świecie

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 13:15
Niektórzy włoscy ministrowie i przedstawiciele tamtejszego komitetu naukowo-technicznego ds. koronawirusa oczekują zaostrzenia ograniczeń związanych z pandemią. W ciągu doby na Litwie potwierdzono 3418 zakażeń. Z powodu COVID-19 zmarły 44 osoby. Litewski Departament Statystki poinformował, że wykonanych zostało ponad 13,5 tys. testów. Zapraszamy do zapisu z relacji na żywo. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szefowa KE: w ciągu tygodnia zostanie zatwierdzona szczepionka przeciwko COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 10:11
W ciągu tygodnia zostanie zatwierdzona pierwsza szczepionka przeciwko koronawirusowi. Informację tę przekazała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas wystąpienia na sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim w Brukseli - poinformowała korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. 
rozwiń zwiń