X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

TSUE gwarantem mechanizmu warunkowości. Kompromisowa propozycja ws. budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 18:11
Polska chce jasnego zobowiązania Komisji Europejskiej w protokole Rady Europejskiej, że mechanizm warunkowości będzie uruchamiany tylko na zasadach określonych przez unijnych przywódców. Powiedział o tym brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej minister do spraw europejskich Konrad Szymański.
Polska delegacja w Brukseli. Fot archiwum. Zdj. ilustracyjne
Polska delegacja w Brukseli. Fot archiwum. Zdj. ilustracyjneFoto: KENZO TRIBOUILLARD/AFP/East News

I takie są - jak ustaliła Beata Płomecka - zapisy kompromisowej propozycji dotyczącej mechanizmu uzależniającego wypłatę unijnych funduszy od kwestii praworządności.

epa08872657-12.jpg
Prezydent: jest zarysowane wstępne porozumienie ws. budżetu UE i mechanizmu warunkowości
Posłuchaj
00:54 Płomecka warunkowość IAR.mp3 Jest projekt kompromisowego rozwiązania dotyczącego warunkowości wypłat z budżetu UE. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Minister podkreślił, że Polska oczekuje, że ustalenia ze szczytu potwierdzą możliwość zastosowania warunkowości tylko w ochronie unijnego budżetu. - Oczekujemy jasnej deklaracji, że sam fakt stwierdzenia naruszenia praworządności nie może uruchamiać zawieszenia płatności, to jest warstwa interpretacyjna - podkreślił minister Konrad Szymański.

Czytaj więcej:

"Konkluzje zablokują niepożądane zmiany"

duda (1).jpg
Prezydent Czech poparł stanowisko Polski i Węgier w sporze o budżet UE

Zobowiązanie Komisji do stosowania zasad warunkowości określonych na szczycie ma - jak powiedział minister - jednoznacznie gwarancyjny charakter, biorąc pod uwagę, że tylko Komisja Europejska może uruchomić procedurę. - Oczywiście trzeba też pamiętać, że konkluzje zablokują niepożądane zmiany w tym rozporządzeniu na przyszłość, co byłoby możliwe, gdybyśmy oparli się dziś tylko na otwieraniu rozporządzenia - powiedział minister Szymański. Dodał, że dopiero przyjęcie wszystkich tych elementów otworzy drogę do ratyfikacji w Sejmie.

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że dodatkowym zabezpieczeniem jest odesłanie mechanizmu do unijnego Trybunału Sprawiedliwości, by ocenił jego zgodność z europejskim prawem. Do czasu orzeczenia Komisja ma się zobowiązać, że nie będzie sięgała po mechanizm warunkowości.

jmo

Czytaj także

"Bieżąca walka polityczna". Dr Bartłomiej Biskup o sporze wokół budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 14:55
- Trzeba rozróżnić to, co mówi się wewnątrz krajów UE na potrzeby bieżącej walki politycznej, nadchodzących wyborów, np. w Holandii, od tego, co się oficjalnie czy nieoficjalnie negocjuje na forum UE kanałami dyplomatycznymi - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Bartłomiej Biskup, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Negocjacje ws. budżetu UE. Ekspert: Polska i Węgry od lat stawiane są pod pręgierzem

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 17:13
- Problemem nie jest sam budżet w zasadzie, tylko rozporządzenie warunkujące wypłaty środków z UE tzw. praworządnością - stwierdził w Polskim Radiu 24 Kamil Goral, ekspert ds. ekonomicznych.
rozwiń zwiń