X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Wróg atakujący nasze wartości". Ustawa ma pomóc Francji walczyć z islamskimi radykałami

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 16:58
Premier Jean Castex przedstawił w środę założenia ustawy ws. zwalczania radykalnego islamizmu. Projekt ustawy nie jest wymierzony "przeciw religiom", ale przeciw "zgubnej ideologii radykalnego islamu" - oznajmił szef rządu podczas konferencji prasowej.
Demonstranci muzułmańscy palący plakat prezydenta Francji Emmanuela Macrona
Demonstranci muzułmańscy palący plakat prezydenta Francji Emmanuela MacronaFoto: BANARAS KHAN/AFP/East News

Zakaz organizowania tajnych szkół religijnych propagujących radykalny islam, zakaz certyfikatów dziewictwa oraz wzmocnienie walki z przymusowymi małżeństwami, jak również egzekwowanie obowiązku przedszkolnego od 3. roku życia - to główne założenia nowego prawa, które będzie procedowanie przez francuski parlament.

Czytaj więcej
minaret meczet półksiężyc 1200 shutt.jpg
Francja: rusza wielka kontrola meczetów. Szef MSW grozi zamykaniem świątyń

Ustawa wzmocni również prerogatywy władz do przeprowadzania kontroli w stowarzyszeniach i organizacjach religijnych oraz badania ich przepływów finansowych, jak również ułatwi zamykanie placówek edukacyjnych i sportowych.

"Zgubna ideologia"

- Projekt ustawy "konsolidujący zasady Republiki" jest skierowany przeciw "zgubnej ideologii radykalnego islamizmu" - podkreślił Jean Castex, dodając, że "ustawa nie jest tekstem przeciw religiom, ani w szczególności przeciw religii muzułmańskiej".

- Odwrotnie, daje prawo do wolności, jest prawem ochronnym, jest prawem emancypacji w obliczu religijnego fundamentalizmu - dodał szef francuskiego rządu.

Dla szefa MSW Geralda Darmanina, głównego architekta ustawy, "jest to tekst, który ma na celu uspokojenie ducha i przywrócenie siły Republiki".

- Stoimy w obliczu wroga, który atakuje nasze wartości, a nawet atakuje naszych współobywateli aktami terrorystycznymi. Wszyscy wciąż pamiętamy straszny atak na Samuela Paty'ego czy atak w Nicei - wskazał Jean Castex w wywiadzie dla dziennika "Le Monde".

Czytaj także:

"Francja walczy z islamistycznym separatyzmem"

Premier odniósł się do krytycznej oceny ustawy w mediach anglosaskich oraz słów pełnomocnika ds. wolności religijnej w USA Sama Brownbacka, który we wtorek wyraził "zaniepokojenie", czy wolność religijna we Francji będzie przestrzegana w obliczu środków podjętych przez Paryż przeciwko radykalnemu islamizmowi po ostatnich atakach terrorystycznych.

- Nigdy nie pomylimy radykalnego islamizmu z muzułmanami - odpowiedział Castex w rozmowie z "Le Monde". Według francuskiego premiera "ta ustawa jest projektem wyzwolenia muzułmanów z rosnącego uścisku radykalnego islamizmu w kwestii wyrażania ich wiary".

Czytaj więcej
francja policja free raid shutt-1200.jpg
Kilkadziesiąt meczetów podejrzanych. Francuski szef MSW zapowiedział masową akcję przeciwko separatyzmowi

- Będziemy promować budowę islamu we Francji, a tym samym pozwolimy muzułmanom we Francji żyć wiarą i praktykować swoją religię w pokoju - obiecał szef francuskiego rządu.

Emmanuel Macron podkreślił zaś, odnosząc się do tej ustawy w komentarzu dla "Financial Times", że "Francja walczy z islamistycznym separatyzmem, nigdy z islamem".

jp

Czytaj także

Francja: kolejni aresztowani w sprawie zabójstwa nauczyciela

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 12:01
Francuskie służby aresztowały trzech nowych podejrzanych w sprawie zabójstwa nauczyciela Samuela Paty’ego. Informację tę podaje francuska agencja AFP. Podejrzani mieli kontaktować się z czeczeńskim uchodźcą, który zabił nauczyciela w okolicach Paryża 16 października.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja: rusza wielka kontrola meczetów. Szef MSW grozi zamykaniem świątyń

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 16:14
Szef francuskiego MSW zarządził kontrole w 76 meczetach podejrzewanych o separatyzm. Francuskie służby sprawdzą pochodzenie imamów, źródła finansowania wspólnot oraz powiązania wiernych z organizacjami terrorystycznymi. Francuski minister spraw wewnętrznych zapewnił, że świątynie, w których propagowana jest ideologia radykalnego islamu, zostaną zamknięte.
rozwiń zwiń