X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ratowali Żydów z Holokaustu. Izrael uhonoruje polskich dyplomatów

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 07:21
Prezydent Izraela Reuwen Riwlin zapewnia, że sprawa uhonorowania polskich dyplomatów, którzy ratowali Żydów, jest w toku. List izraelskiego prezydenta, do którego dotarło Polskie Radio, jest odpowiedzią na apel konsula honorowego RP w Zurychu Markusa Blechnera.
Zdjęcia Żydów uratowanych przez polskich dyplomatów
Zdjęcia Żydów uratowanych przez polskich dyplomatów Foto: Karol Darmoros/IAR

Podkreślał on, że oprócz konsula Konstantego Rokickiego tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata powinni otrzymać inni polscy dyplomaci, nieżydowscy członkowie Grupy Ładosia. Chodzi o ambasadora RP w Szwajcarii Aleksandra Ładosia i jego zastępcę Stefana Ryniewicza. Dyplomaci w czasie II wojny światowej stworzyli system fałszowania paszportów latynoamerykańskich w celu ratowania Żydów przed Zagładą.

NAC Aleksander Ładoś 1200.jpg
"Ratowali ludzkie życia". Grupa ocalałych z Holokaustu apeluje do Trzaskowskiego ws. upamiętnienia "Grupy Ładosia"

W liście do Markusa Blechnera prezydent Reuwen Riwlin poinformował, że jego biuro skontaktowało się z Instytutem Jad Waszem, by wyjaśnić sytuację opisaną przez konsula honorowego. Izraelski przywódca podkreślił, że w ciągu roku do Instytutu trafiły dodatkowe dokumenty dotyczące działań Aleksandra Ładosia i Stefana Ryniewicza. "Po zakończeniu dochodzenia możliwe będzie rozważenie dalszych środków, zgodnie z odpowiednimi ustaleniami" - podkreślił Reuwen Riwlin. Dodał również, że ograniczenia wywołane pandemią wpłynęły na działania komisji odpowiedzialnej za uznanie Sprawiedliwych.

Czytaj także:

Izraelski prezydent wyraził też swój podziw i uznanie dla wszystkich, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów w trakcie II wojny światowej. "Ta hojność ducha jest wspaniałym przykładem szacunku i człowieczeństwa, które jaśnieją w ciemnej historii Zagłady" - napisał izraelski przywódca. Reuwen Riwlin przypomniał, że w maju 2019 roku Konstanty Rokicki, który własnoręcznie sfałszował ponad tysiąc paszportów Paragwaju, został uhonorowany przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. "Z pewnością jest to samo w sobie kamieniem milowym, który należy docenić" - napisał prezydent Izraela.

Polmission 1200.jpg
"Polmission. Tajemnice paszportów". Premiera filmu dokumentalnego o tajnym polskim planie ratowania Żydów

W przypadku Aleksandra Ładosia i Stefana Ryniewicza Jad Waszem zdecydowało o wyrażeniu oficjalnego uznania i podziękowania za ich działania, jednak bez przyznania tytułu Sprawiedliwych. Grupa Ładosia, złożona z polskich dyplomatów z Berna oraz przedstawicieli organizacji żydowskich, w latach 1941-43 w sposób zorganizowany i na masową skalę nielegalnie kupowała, sporządzała i dostarczała osobom zagrożonym Zagładą sfałszowane paszporty oraz poświadczenia obywatelstwa. Dotyczyło to dokumentów czterech państw - Paragwaju, Hondurasu, Haiti i Peru. W ten sposób Żydzi stawali się obywatelami państw trzecich, co zwiększało ich szanse na uniknięcie śmierci w obozach zagłady.

Czytaj także:

W skład grupy Ładosia wchodzili także Żydzi - to pracownik polskiej ambasady Juliusz Kühl, poseł na Sejm II RP Abraham Silberschein oraz przedstawiciel organizacji żydowskich Chaim Eiss. Do początku 2020 roku Instytutowi Pileckiego udało się ustalić imienny spis ponad 3 tysięcy 200 Żydów, których dyplomaci próbowali ratować. Wojnę przeżyło co najmniej kilkuset z nich.

paw/

Czytaj także

Sekretarz generalny ONZ: nienawiść wobec Żydów prowadzi do kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 04:33
Sekretarz generalny ONZ ostrzegł przed rozprzestrzenieniem się w świecie antysemityzmu. - Narastająca nienawiść wobec Żydów prowadzi do globalnego kryzysu - powiedział Antonio Guterres podczas obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
rozwiń zwiń