X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Reforma sądownictwa w Hiszpanii. Komisja Europejska "zaniepokojona"

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 00:10
Wobec presji Unii Europejskiej premier Hiszpanii Pedro Sanchez odłożył w czasie odnowienie Naczelnej Rady Sądowniczej (CGPJ), najwyższego organu zwierzchniego władzy sądowniczej, a teraz próbuje ograniczyć jego kompetencje - zauważają hiszpańskie media, m.in. dziennik "El Mundo".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: corgarashu / shutterstock
  • Unia Europejska zaniepokojona próbą ograniczenia praw organu zwierzchniego władzy sądowniczej
  • Nowy projekt reformy Naczelnej Rady Sądowniczej komentuje Komisja Europejska
  • - Będziemy z bliska obserwować sytuację w Hiszpanii i oczekujemy na dalsze informacje na temat reformy - zapowiada KE

Skład CGPJ, odpowiednika polskiej Krajowej Rady Sądownictwa, nie był odnawiany od dwóch lat, gdyż dwie największe partie - prawicowa PP i socjalistyczna PSOE, nie mogą dojść do porozumienia, a tylko one mogą uzyskać w parlamencie większość 3/5 głosów potrzebną do wymiany 12 z 20 sędziów CGPJ.

Rząd w Madrycie chce jeszcze przed końcem roku ograniczyć władzę CGPJ, pełniącej funkcje po wygaśnięciu mandatu, aby w tym czasie nie mogła mianować nowych sędziów. Obecny przewodniczący CGPJ, Carlos Lesmes mianował już po wygaśnięciu mandatu 57 sędziów, w tym 12 nieusuwalnych, do sądu najwyższego, w tym ostatnich pod koniec października.

Rządząca koalicja socjalistycznej PSOE i radykalnie lewicowej Podemos zarejestrowała w minioną środę w Kongresie Deputowanych projekt ustawy, zmierzającej do "dezaktywacji" DPGJ po wygaśnięciu jej mandatu, co wywołało zaniepokojenie Brukseli - poinformował w ubiegły piątek dziennik internetowy "Vozpopuli".

KE: państwa członkowskie powinny zachowywać standardy europejskie

Komisja Europejska przypomniała, że "zwierzchni organ władzy sądowniczej nie powinien być podatny na upolitycznienie", a "państwa członkowskie powinny zachowywać standardy europejskie w celu zapewnienia niezależności sędziów". "Ważne jest, aby państwa członkowskie reformowały swoje systemy sądownicze po uprzednich konsultacjach ze wszystkimi znaczącymi siłami politycznymi, z Komisją Wenecką i z opozycją" - stwierdziły źródła KE, pytane przez „Vozpopuli”.

KE zapewniła także, że "będzie z bliska obserwowała sytuację w Hiszpanii i oczekuje na dalsze informacje na temat reformy".

KE nie często wypowiada się w sprawach projektów reform czy ustaw, które jeszcze nie zostały zatwierdzone - zauważył "Vozpopuli". Obecne uwagi świadczą o zaniepokojeniu Brukseli w sprawie reformy władzy sądowniczej w Hiszpanii, zwłaszcza w kontekście sytuacji w Polsce i na Węgrzech.

Poprzedni projekt reformy CGPJ z początku października przewidywał zmniejszenie wymaganej do odnowienia organu sędziowskiego liczby głosów w parlamencie z obecnej 3/5 do zwykłej większości, na którą może liczyć koalicyjny rząd Sancheza.

Wobec presji Brukseli, ta reforma została "zawieszona" jako "idąca w złym kierunku", ale do tej pory stosowny projekt ustawy w Kongresie Deputowanych nie został wycofany.

Rząd Sancheza oskarżył prawicową PP o blokowanie odnowienia składu CGPJ w celu zachowania wpływów w tej instytucji, natomiast przewodniczący PP, Pablo Casado jako warunki wstępne rozpoczęcia negocjacji podał wyłączenie z nich koalicjanta rządowego, radykalnie lewicowej Podemos oraz wycofanie poprzedniego projektu reformy.

ks

Czytaj także

Hiszpański minister ds. europejskich: wszyscy koncentrują się na tym, jak wyjść naprzeciw oczekiwaniom Polski i Węgier

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 08:02
- Polexit to jest jakaś chimera, fake news; Hiszpania żywi nadzieję, że nigdy do tego nie dojdzie, bo Polska jest dla nas jednym z kluczowych partnerów w Unii, a nasze kraje łączy wielka wzajemna sympatia – mówi "Rzeczpospolitej" minister ds. europejskich Hiszpanii Juan Gonzalez-Barba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sformułowanie "polskie obozy" w hiszpańskim dzienniku. Skuteczna interwencja ambasady RP

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 15:08
Ambasada RP w Madrycie podjęła skuteczną interwencję w redakcji hiszpańskiego dziennika "La Vanguardia" po opublikowaniu przez tę gazetę w poniedziałek tekstu dotyczącego eksterminacji ludności cygańskiej w czasie II wojny światowej. Jeden z podpisów pod załączonymi do artykułu fotografiami błędnie sugerował współdziałanie Polaków w tym procederze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wichury i zamiecie w Hiszpanii. Kilkadziesiąt dróg zablokowanych

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 20:45
Ponad 50 dróg zostało zablokowanych z powodu intensywnych opadów śniegu oraz wichur w północnej i wschodniej Hiszpanii. Najtrudniejsza sytuacja panuje w Katalonii oraz w regionie Nawarry.
rozwiń zwiń