X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sukces serialu TVP na Festiwalu Filmowym w Birmingham. "Młody Piłsudski" z nagrodami

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 11:00
Odcinek specjalny serialu "Młody Piłsudski" najlepszym pilotem serialu telewizyjnego na międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Birmingham 2020. Produkcję nagrodzono także za scenografię. Serial został wyprodukowany przez Telewizję Polską przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego.
Kadr z serialu Młody Piłsudski
Kadr z serialu "Młody Piłsudski"Foto: mat. promocyjne TVP
  • Odcinek specjalny serialu "Młody Piłsudski" najlepszym pilotem serialu telewizyjnego
  • Nagrodzony odcinek serialu był przygotowany z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości i został wyemitowany w TVP 11 listopada 2018 roku
  • Hitowa produkcja Telewizji Polskiej otrzymała również nagrodę za scenografię

Serial opowiada o młodości i początkach działalności politycznej Józefa Piłsudskiego. Jego bohaterami jest grupa spiskowców walczących z caratem na przełomie XIX i XX wieku. Akcja toczy się w Wilnie, Petersburgu, Łodzi, Warszawie i Krakowie.

Serial rozpoczyna się od zamachu na cara Aleksandra II w Petersburgu w 1881 roku, a kończy napadem na pociąg w podwileńskich Bezdanach w 1908 roku, dokonanym przez Piłsudskiego i jego towarzyszy.

EN_00144313_0007 crown.jpg
Kontrowersje wokół "The Crown". Brytyjski rząd chce, by Netflix ostrzegał widzów

240 aktorów, 1346 statystów i 125 dni zdjęciowych

Centralną postacią jest Ziuk Piłsudski, młody socjalista, który po powrocie z syberyjskiego zesłania organizuje w Wilnie konspiracyjną drukarnię. Wywrotowa literatura rozprowadzana jest w całym zaborze rosyjskim za pomocą sieci kurierów i przemytników. Ścigany przez żandarmerię i tajną policję Ziuk przez wiele lat unika aresztowania. W konspiracyjnej działalności pomaga mu żona Maria Juszkiewiczowa i grono oddanych współpracowników - Aleksander Sulkiewicz, Stanisław Wojciechowski, Walery Sławek i Aleksander Prystor.

Realizacja 13 odcinków zajęła 125 dni zdjęciowych. Na planie pracowało 240 aktorów, 1346 statystów, 250 kaskaderów i pirotechników, a ekipa techniczna liczyła 80 osób. W rolę Józefa Piłsudskiego wcielił się Grzegorz Otrębski. Obok niego wystąpili między innymi: Marek Kalita, Urszula Grabowska, Ewa Wencel, Sebastian Cybulski, Jan Englert, a także Roman Gancarczyk.

Serial wyreżyserował Jarosław Marszewski, a scenariusz napisali Jarosław Sokół i Ewa Wencel.

ks

Czytaj także

"Chłopi". Jagna z Boryną wchodzą do telewizji

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 05:50
48 lat temu miała miejsce premiera serialu telewizyjnego według słynnej powieści Władysława Reymonta. "Chłopi" w reżyserii Jana Rybkowskiego to jedna z najpopularniejszych produkcji w historii Telewizji Polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nigdy nie zastąpisz Diany". Ostatni sezon "The Crown" wywołał falę oburzenia

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 10:11
W 4. sezonie serialu Netflixa "The Crown" pokazane są pierwsze lata małżeństwa księcia Karola z księżną Dianą. W tle pojawia się też postać Camilli Parker-Bowles. Sieć zalała fala negatywnych opinii osób, które do dziś nie mogą pogodzić się z tym, jaki los spotkał "królową ludzkich serc". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Moskwie zakończył się festiwal "Kino bez barier". Polka najlepszą reżyserką

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 23:53
W Moskwie zakończył się X Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Kino bez barier". Nagrodę dla najlepszego reżysera jurorzy przyznali Polce - Aleksandrze Mazoń - za obraz "Lato". W konkursie wzięło udział 50 filmów wybranych spośród 900 produkcji nadesłanych z 56 krajów.
rozwiń zwiń