X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Łączenie praworządności z budżetem UE bezprawne. Utajniono dokument, który o tym mówił

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 18:58
Opinia Służb Prawnych Rady UE jednoznacznie wskazuje, że łączenie wypłaty funduszy europejskich z tzw. praworządnością jest bezprawne. Opinia powstała pod koniec października, ale jej treść została utajniona. Dziś fragmenty dokumentu ujawnił eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski. Mechanizm warunkowości nadal forsuje PE i niemiecka prezydencja.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

shutterstock unia europejska free 1200.jpg
Kolejne kraje nie chcą wiązania praworządności z budżetem UE. Kulisy obrad "za zamkniętymi drzwiami"

"Miarą oszustwa & manipulacji jest to że opinia Służb Prawnych Rady UE z 25.X.2020 o bezprawności i sprzeczności z Traktatem warunkowania budżetu tzw. praworządnością, była utajniona, znana tylko wtajemniczonym i że została ujawniona dopiero 25.XI.2020, 2 tyg. po zgłoszeniu weta 11.XI." - napisał europoseł Jacek Saryusz-Wolski.


Opublikowane fragmenty dokumentu nie pozostawiają najmniejszych wątpliwości, że tak forsowane przez Parlament Europejski i niemiecką prezydencję łączenie wypłat funduszy europejskich z praworządnością stoi w sprzeczności z prawem.

Państwa członkowskie UE nie osiągnęły jednomyślności ws. wieloletniego budżetu UE na l. 2021-2027 i decyzji ws. funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności. Na posiedzeniu ambasadorów państw UE rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.

Mateusz Morawiecki free twitter 1200.jpg
"Jest traktowana przez nas bardzo poważnie". Premier o możliwości użycia weta

W piątek premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Po rozmowie, we wpisie na Facebooku, poinformował, że oświadczył kanclerz Niemiec, iż Polska oczekuje dalszych prac pozwalających na znalezienie rozwiązania, które zagwarantuje prawa wszystkich państw UE i potwierdził gotowość do zawetowania nowego budżetu.

Obecne negocjacje prowadzi prezydencja niemiecka. Kanclerz Merkel po wideoszczycie 19 listopada powiedziała, że trzeba kontynuować rozmowy z Węgrami i Polską. "Istnieje konsensus w sprawie budżetu UE, ale nie w sprawie mechanizmu praworządności" - podkreśliła.

Czytaj także:

Morawiecki zapowiedział wcześniej, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie będzie satysfakcjonującego Warszawę porozumienia w sprawie powiązania kwestii praworządności z budżetem UE. Premier Węgier Viktor Orban skierował list do niemieckiej prezydencji i szefów unijnych instytucji, w którym zagroził zawetowaniem budżetu UE i funduszu odbudowy, jeśli wypłata środków będzie powiązana z kwestią praworządności.

W czwartek w Budapeszcie premierzy Polski i Węgier podpisali deklarację dotyczącą uzgodnienia stanowiska krytycznego wobec powiązania wypłat z budżetu z "arbitralnymi i nieobiektywnymi kryteriami naruszeń praworządności". 

kb, niezalezna.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"To Niemcy przyczyniły się do złamania z trudem wynegocjowanej umowy". Kuźmiuk o budżecie UE

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 18:20
- Polska i Węgry zwracają uwagę, że złamano z trudem wynegocjowaną umowę. To ewidentnie wina Niemiec, które teraz próbują różnych zagrywek dyplomatycznych, w tym podziału Polski i Węgier - powiedział Zbigniew Kuźmiuk, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Chwedoruk: istnieje tendencja wzmacniania unijnych centrów decyzyjnych kosztem państw członkowskich

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 19:49
- Trwający spór o pieniądze jest sporem prestiżowym, który ma stanowić symbol i przykład dla innych państw, wskazując, że nie warto korzystać z instrumentów obrony interesów narodowych zawsze i wszędzie - powiedział politolog prof. Rafał Chwedoruk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Podkreślanie rozbicia nie jest w interesie UE". Prof. Domański o negocjacjach budżetowych

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 17:59
- W interesie Angeli Merkel byłoby złagodzenie sporu. Dobrze byłoby zakończyć prezydencję niemiecką jakimś sukcesem. Tym bardziej, że rząd Niemiec jest traktowany jako główny inspirator tej kwestii - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański z Polskiej Akademii Nauk, komentując negocjacje ws. powiązania funduszy UE z zasadami praworządności. 
rozwiń zwiń