X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

USA obiecuje 2 szczepionki przed świętami, pandemia wzmaga się we Włoszech. COVID-19 na świecie

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 18:00
Minister zdrowia USA Alex Azar zapowiedział, że dwie pierwsze szczepionki przeciwko COVID-19 mogą być dostępne dla Amerykanów jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. We Włoszech statystyki wskazują na pogorszenie sytuacji epidemiologicznej. 
Trwają prace nad powstaniem szczepionki przeciw koronawirusowi
Trwają prace nad powstaniem szczepionki przeciw koronawirusowiFoto: PAP/EPA/PFIZER HANDOUT

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował, że z powodu komplikacji COVID-19 zmarło do tej pory na całym świecie 1 mln 460 tys. osób. Globalna liczba przypadków wirusa wynosi 62 mln 670 153.

Źródło: Johns Hopkins Center for Systems Science and Engineering

pp, agkm, jmo

21:29
Posłuchaj
00:50 Szczepionki cegła IAR.mp3 Amerykańska Moderna zwróciła się do władz USA i do UE o pozwolenie na sprzedaż szczepionki przeciwko COVID-19. Firma jest jedną z trzech, które ukończył testy preparatu. Wszystko to dzieje się w czasie, gdy rośnie liczba nowych zachorowań - zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
20:22

Z powodu nasilenia się pandemii koronawirusa mieszkańcy Turcji nie będą mogli od wtorku wychodzić z domów między godzinami 21.00 i 5.00 rano oraz od godziny 21.00 w piątek do godziny 5.00 rano w poniedziałek - poinformował w poniedziałek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.

Dodał, że restrykcje te nie obejmą niektórych sektorów, takich jak zaopatrzenie.

20:17

Podczas ostatniej doby liczba nowych zakażeń koronawirusem w Portugalii wyraźnie spadła, do poziomu 3,2 tys. - poinformował rząd tego kraju.

Tymczasem polityk opozycyjnej Partii Socjaldemokratycznej (PSD) Luis Marques Mendes ujawnił, że resort zdrowia odbierze 22 mln dawek szczepionki, czyli znacznie więcej niż wynika z wcześniejszych deklaracji ministerstwa.

20:16

Premier Chorwacji Andrej Plenković jest zakażony koronawirusem - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu w Zagrzebiu.

Plenković przebywa już w swoim domu w izolacji, bowiem w weekend pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa uzyskała jego żona.

- Premier Plenković pozostanie w domu w izolacji przez 10 dni. Czuje się dobrze i będzie kontynuował swoje obowiązki z domu zgodnie ze wszystkimi zaleceniami lekarzy i epidemiologów - oświadczył rzecznik chorwackiego rządu.

W poniedziałek Plenković prowadził online posiedzenie rządu.

"Jesteśmy w poważnej fazie walki z pandemią COVID-19. Liczba nowych zakażeń i zgonów pozostaje wysoka. Ważne jest, abyśmy wszyscy przestrzegali środków mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się infekcji i zapewnienie stabilności systemu opieki zdrowotnej" - napisał premier Chorwacji na Twitterze.

19:48

500 funtów dla każdej lekarki, pielęgniarki, anestezjologa czy też opiekuna zajmującego się starszymi osobami. To sposób szkockiego rządu na podziękowanie pracownikom służby zdrowia.

Pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon zapowiedziała, że jednorazowa wypłata nastąpi do kwietnia przyszłego roku.

Posłuchaj
00:19 Szkocja IAR.mp3 Nicola Sturgeon: taka wypłata nigdy nie byłaby w stanie nawet częściowo wyrazić głębi naszego podziwu dla tych, którzy w tak heroiczny sposób się nami opiekowali. Ale służy temu, by pokazać pracownikom służby zdrowia i opiekunom, że wszyscy mamy w stosunku do was dług. To podziękowanie z głębi serca za całe wasze poświęcenie (IAR)
19:26

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała w poniedziałek krajowe rządy do rozważnego rozpatrzenia wszelkich planów na nadchodzący sezon narciarski. Zdaniem WHO należy rozsądnie podchodzić do ryzyka związanego z gromadzeniem się ludzi na małych obszarach, gdzie może dochodzić do szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa.

WHO odmówiła jednak wydania konkretnej rekomendacji rządom, czy zezwolić na otwieranie kurortów narciarskich i uprawianie sportów zimowych.

19:04

Pierwsze szczepionki przeciw koronawirusowi powinny dotrzeć do Bułgarii jeszcze w końcówce 2020 r. i zostać podane grupom najbardziej zagrożonych osób, przede wszystkim lekarzy, policjantów i podopiecznych domów seniorów - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Kostadin Angełow. Szczepionki będą bezpłatne i nieobowiązkowe.

Do kraju dotrze 125 tys. szczepionek firm Pfizer i BioNTech. Na późniejszych etapach Bułgaria spodziewa się dostaw preparatów także innych firm - podał minister.

18:30

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 12 330 nowych zakażeń koronawirusem i zarejestrowano 205 kolejnych zgonów z powodu COVID-19 - poinformował w poniedziałek po południu brytyjski rząd.

Liczba nowych zakażeń jest nieznacznie - o 175 - wyższa od bilansu z niedzieli, ale o 3120 niższa od tego z poprzedniego poniedziałku. Jest także prawie trzykrotnie niższa od rekordowej statystyki z 12 listopada. Jednocześnie jest to 10. kolejny dzień z dobowym bilansem poniżej 20 tys.

18:17

Rząd Hiszpanii spodziewa się pierwszego wzrostu zatrudnienia od wybuchu w marcu br. epidemii koronawirusa. W IV kwartale 2020 r. liczba miejsc pracy w tym kraju miałaby się podnieść o 2 proc. - wynika z prognoz rządu Pedra Sancheza.

18:15

Przez trzy doby do poniedziałku rano w Szwajcarii i Liechtensteinie zarejestrowano 8782 nowe potwierdzone laboratoryjnie przypadki nosicielstwa koronawirusa, co zwiększyło do 327 072 ich łączną liczbę od uznanego za początek pandemii dnia 24 lutego - podał szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG).

Dane z ubiegłych czterech tygodni wskazują, że druga fala epidemii powoli słabnie - dzienna liczba nowych infekcji od początku miesiąca systematycznie spada, zaś w przypadku zgonów ich kulminacja miała miejsce w dniach 12 i 18 listopada, kiedy to zmarło po ponad 100 osób.

18:12

We Włoszech zmarły dziś 672 osoby zakażone koronawirusem, 131 więcej niż wczoraj. Inne statystyki również wskazują na pogorszenie sytuacji epidemiologicznej.

Posłuchaj
00:53 Włochy korona Kowalczuk IAR.mp3 Pandemia we Włoszech przybiera na sile. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR)

Dziś wykryto ponad 16 tys. nowych zakażeń, 20 procent mniej niż wczoraj, ale wykonano dużo mniej testów. Odsetek wyników pozytywnych wzrósł do 12,5 procent.

18:11

Koncern farmaceutyczny Moderna wystąpił do rządu Stanów Zjednoczonych o zatwierdzenie szczepionki na koronawirusa. Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany to szczepienia będą mogły się rozpocząć jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

Posłuchaj
00:52 Moderna IAR Wałkuski.mp3 Wniosek Moderny o zatwierdzenie szczepionki na koronawirusa. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Minister zdrowia USA Alex Azar zapowiedział w poniedziałek w telewizji CBS, że dwie pierwsze szczepionki przeciwko COVID-19 mogą być dostępne dla Amerykanów jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Chodzi o substancje przygotowane przez koncerny Pfizer i Moderna.

16:41

Aleja handlowa Mamilla w Jerozolimie, Izrael, 30 listopada 2020 r. Izrael ponownie otworzył galerie i centra handlowe po kilku miesiącach zamknięcia, które miało spowolnić rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa COVID-19.

Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN


 PAP/EPA/ABIR SULTAN PAP/EPA/ABIR SULTAN
16:39

Towarzystwo Języka Niemieckiego (GfdS) z siedzibą w Wiesbaden uznało wyraz "Corona-Pandemie" (Pandemia koronawirusowa) za "słowo roku" 2020 - poinformował w poniedziałek przewodniczący GfdS Peter Schlobinski. Miejsce drugie zajął "lockdown", a trzecie "Verschwoerungserzaehlung" (narracja spiskowa).

"Tradycyjnie członkowie zarządu Towarzystwa oraz jego współpracownice i współpracownicy naukowi nie poszukują najczęściej używanych wyrażeń, ale wybierają te, które w szczególny sposób charakteryzują mijający rok. To, że osiem spośród dziesięciu słów na liście ma bezpośrednie odniesienie do koronawirusa, wskazuje jeszcze wyraźniej niż uplasowanie każdego z nich, jak silnie rok 2020 naznaczony był pandemią" - czytamy na stronie internetowej GfdS.

Kolejne wyróżnione przez jurorów Towarzystwa wyrazy bądź zwroty to "Black Lives Matter", "AHA" (niemiecki skrót hasła "dystans, higiena, maska przez cały dzień"), "systemrelevant" (co dotyczy relewantnych wobec systemu społecznego przedsięwzięć utrzymujących funkcjonowanie podstawowych służb publicznych podczas pandemii), "triage" (od francuskiego "trier" czyli sortować, co odnosi się do wybierania między bardziej i mniej rokującymi wyzdrowienie pacjentami z koronawirusem), "Geisterspiele" ("rozgrywki duchów" czyli mecze piłkarskie bez publiczności), "Gendersternchen" ("gwiazdka genderowa", czyli gwiazdka wstawiana w wyrazie tuż przed przyrostkiem określającym płeć) i pozdrowienie "Bywajcie zdrowi!".

"Słowem roku" 2019 była "Respektrente" (emerytura respektowa). Używano go jako określenia podstawowego świadczenia emerytalnego będącego wyrazem szacunku dla weteranów pracy. 

16:38

Śpiewanie kolęd, w tym także kolędowanie po domach, jasełka w szkołach oraz groty św. Mikołaja będą dozwolone - przewidują ogłoszone przez brytyjski rząd wytyczne na Boże Narodzenie, choć na obszarach z najwyższym poziomem restrykcji będą ograniczenia.

Jak sprecyzowano, śpiewanie kolęd i koncerty kolęd mogą się odbywać w pomieszczeniach zamkniętych, ale śpiewać mogą tylko chóry bądź wykonawcy, tzn. uczestnicy nabożeństw czy publiczność nie może się dołączać do śpiewu. Ponadto pomieszczenia muszą być dobrze wentylowane, a liczba uczestników powinna być ograniczona na tyle, by pomiędzy osobami zachowana była odległość dwóch metrów. Publiczność może się natomiast dołączać do kolęd śpiewanych na otwartej przestrzeni, choć tu również musi być zachowywany dystans społeczny.

Możliwe będzie także kolędowanie po domach, choć grupy kolędników muszą być ograniczone do sześciu osób.

16:37

Zakaz sprzedaży alkoholu w pubach i restauracjach - tak będzie od piątku w Walii. Kraj wprowadza ograniczenia związane z koronawirusem.To reakcja na rosnącą liczbę zakażeń.

Trzy tygodnie temu w kraju skończył się lockdown. Ale teraz mieszkańcy Walii znów będą musieli pogodzić się z ograniczeniami. "Fakty są jednoznaczne" - przekonywał pierwszy minister Walii Mark Drakeford - "Jeśli nie podejmiemy działań teraz [...] to według naszych modeli ta zima przyniesie od 1000 do 1700 zgonów, którym można zapobiec" - mówił szef regionalnego rządu.

W walijskich pubach i restauracjach serwowane będą tylko napoje bezalkoholowe. W dodatku krócej - bo lokale będzie trzeba opuścić do godziny osiemnastej. Kina, teatry i sale koncertowe znów będą musiały zamknąć drzwi. Atrakcje turystyczne na zewnątrz pozostaną otwarte.

Administracja w Cardiff zapowiada pomoc: już istniejące programy wsparcia, uruchomione przez rząd centralny w Londynie uzupełni teraz prawie 200 mln funtów dla hoteli i lokali gastronomicznych. Ale właściciele pubów nie kryją niepokoju, a Nigel Farage, lider Brexit Party, która obecnie zajmuje się kwestionowaniem zasadności lockdownów i podobnych do nich mechanizmów, już ostrzegł, że ograniczenia zniszczą branżę.

15:36

 Amerykański koncern Moderna wystąpi w poniedziałek do władz regulacyjnych w USA i UE o awaryjne dopuszczenie do użytku jej szczepionki przeciwko COVID-19. Opublikowane w poniedziałek wyniki badań klinicznych substancji pokazują, że jest ona skuteczna w 94,1 proc.

Według koncernu udokumentowana do tej pory skuteczność szczepionki i brak poważnych skutków ubocznych (odnotowano jedynie przypadki chwilowych objawów grypopodobnych) spełniają wymagania określone przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) dotyczące awaryjnego użycia preparatu w nagłych przypadkach, bez zakończenia ostatecznego etapu testów. Europejska Agencja Leków (EMA) odpowiedzialna za rynek farmaceutyczny w Unii Europejskiej również jest skłonna do przeprowadzenia szybkiej, awaryjnej oceny substancji. EMA już wcześniej była na bieżąco informowano o wynikach prób klinicznych szczepionki, by przyspieszyć proces jej zatwierdzania.

FDA zobowiązała się, że zanim zezwoli na wprowadzenie na rynek jakiejkolwiek szczepionki przeciw Covid-19, jej doradcy będą publicznie debatować nad wynikami badań przedstawionymi przez koncerny farmaceutyczne. Pierwszy tego typu "naukowy sąd" odbędzie się 10 grudnia nad projektem szczepionki opracowanym przez amerykański koncern Pfizer we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech, który ma według producentów 95 proc. skuteczności - relacjonuje AP. Spotkanie omawiające wyniki Moderny zaplanowane jest na 17 grudnia.

Gdyby firma uzyskała zgodę na dopuszczenie szczepionki do użytku w USA, do końca tego roku mogłaby ona dostarczyć do tego kraju 20 mln dawek, które wystarczyłyby do zaszczepienia 10 mln ludzi, ponieważ preparat Moderny dozuje się w dwóch dawkach. Według dyrektora medycznego koncernu dr. Tala Zaksa znaczące ilości szczepionki przeznaczone dla klientów poza USA będą najprawdopodobniej dostępne w pierwszym kwartale 2021 r.

15:36

Moderna ma szansę być drugą po preparacie Pfizera szczepionką przeciw COVID-19 dopuszczoną od użytku w USA. Obydwa preparaty są oparte na nowej technologii mRNA, która nie była wcześniej stosowana w szczepionkach. Dystrybucja substancji Moderny może być łatwiejsza niż tej od Pfizera, ponieważ nie musi być ona transportowana w bardzo niskiej temperaturze jak szczepionka amerykańsko-niemieckiego projektu - przypomina AP.

15:35

Brytyjska agencja ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych (MHRA) bada wnioski o dopuszczenie do użycia szczepionki Pfizera oraz preparatu wyprodukowanego przez angielsko-szwedzki koncern AstraZeneca we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim.

Zaawansowane prace i szeroko zakrojone badania kliniczne prowadzone są również nad projektem szczepionki amerykańskiej firmy Johnson & Johnson, rosyjskim preparatem znanym jako Sputnik V oraz kilkoma szczepionkami opracowywanymi przez firmy z Chin - wylicza agencja Reutera.

14:50

Liczba pacjentów w belgijskich szpitalach zakażonych koronawirusem spadła poniżej 4 tysięcy. Z najnowszych danych wynika, że zmniejsza się też liczba wykrywanych przypadków patogenu w ciągu doby i zgonów.

Na początku tego miesiąca na oddziałach szpitalnych przebywało 7 i pół tysiąca osób zakażonych koronawirusem, teraz niecałe 4 tysiące. W związku z poprawą sytuacji belgijskie szpitale będą stopniowo zwalniać łóżka zarezerwowane dla osób z COVID-19 i przygotowywać się do operacji oraz zabiegów, które zostały wstrzymane w związku z koronawirusem, bo uznano, że nie są niezbędne. Liczba dobowych przyjęć do szpitali osób z COVID-19 spadła w ostatnich siedmiu dniach o jedną czwartą w porównaniu z sytuacją sprzed dwóch tygodni. Jeśli chodzi o liczbę wykrywanych nowych przypadków zakażenia dziennie to w ubiegłym tygodniu wyniosła ona średnio 2390, odnotowano 133 zgony w ciągu doby.


Na zdjęciu: Premier Alexander De Croo (w centrum) na konferencji prasowej

PAP/EPA/Olivier Matthys PAP/EPA/Olivier Matthys

14:46

W tym roku w obchodzoną 8 grudnia uroczystość Niepokalanego Poczęcia papież Franciszek nie uda się z powodu pandemii na Plac Hiszpański w Rzymie. Watykan ogłosił w poniedziałek, że papież będzie prywatnie modlił się za wszystkich chorych na świecie.

Watykańskie biuro prasowe poinformowało dziennikarzy, że 8 grudnia Franciszek "dokona prywatnego aktu pobożności, zawierzając Matce Bożej Rzym, jego mieszkańców i wielu chorych na całym świecie".

"Decyzja o tym, by nie udawać się po południu na Plac Hiszpański na tradycyjny akt czci Niepokalanej, wynika z utrzymującej się sytuacji kryzysu sanitarnego i ma na celu uniknięcie wszelkiego ryzyka zakażenia wywołanego przez zgromadzenie" - wyjaśnił rzecznik Watykanu Matteo Bruni.

Co roku 8 grudnia kolejni papieże modlą się na placu w sercu Rzymu przed figurą Matki Bożej. Przybywają tam zawsze tysiące ludzi.

14:39

Komisja negocjowała dostawy z sześcioma koncernami. Ta szósta umowa, z firmą Moderna, została już zatwierdzona w ubiegłym tygodniu i czeka na podpis. Przewodnicząca Komisji Europejskiej poinformowała, że Bruksela w sumie zakontraktowała prawie 2 miliardy dawek szczepionek. Ursula von der Leyen wyraziła nadzieję, że będą one dostępne na unijnym rynku przed końcem roku jeśli okażą się skuteczne i bezpieczne. Ocenę w tej sprawie ma dać w grudniu Europejska Agencja Leków.

14:39

Kontrakt Unii Europejskiej z firmą CureVac przewiduje dostawy pierwszej partii 225 milionów dawek szczepionek z możliwością dokupienia kolejnych 180 milionów.

13:51

Komisja Europejska podpisała umowę z niemiecką firmą CureVAc na dostawy szczepionek przeciwko koronawirusowi. To piąty kontrakt sfinalizowany z koncernem farmaceutycznym przez Brukselę, która prowadzi negocjacje w imieniu państw członkowskich.

Szefowa Komisji Ursula von der Leyen poinformowała, że Bruksela zakontraktowała w sumie prawie 2 miliardy dawek szczepionek podczas negocjacji z sześcioma firmami.

13:50

Od początku pandemii we Włoszech potwierdzono ponad 1,5 miliona przypadków koronawirusa, co oznacza, że zakażony został średnio co 40. mieszkaniec kraju.

11 procent zainfekowanych koronawirusem ma mniej niż 18 lat. Największą grupę wiekową stanowią osoby między 19 a 50 lat; to 44 procent zakażonych. 15 procent to ludzie w wieku powyżej 70 lat.

Według ekspertów po tygodniach eskalacji drugiej fali pandemii krzywa zakażeń powoli stabilizuje się, a sytuacja w szpitalach się poprawia.

Najnowszy dobowy bilans pochodzący z niedzieli to 541 zgonów i ponad 20 tysięcy nowych zakażeń

13:49

Ok. 12 900 osób zmarło we Włoszech na COVID-19 w listopadzie, zarejestrowano ok. 801 tysięcy przypadków zakażeń koronawirusem - taki miesięczny bilans epidemii w okresie kulminacji drugiej fali przedstawił w poniedziałek krajowy Instytut Służby Zdrowia.

Wśród ponad 800 tysięcy zakażonych jest około 22 tysięcy pracowników służby zdrowia.

W ciągu ostatnich 30 dni łącznie w całym kraju wyzdrowiały 304 tysiące osób.

Według tych danych średnia wieku osoby z pozytywnym wynikiem testu to obecnie 48 lat; wzrosła od lata, gdy wynosiła około 34 lat.

Jak podał Instytut, kobiety stanowią ponad 51 procent zakażonych.

11 procent zainfekowanych koronawirusem ma mniej niż 18 lat. Największą grupę wiekową stanowią osoby między 19 a 50 lat; to 44 procent zakażonych. 15 procent to ludzie w wieku powyżej 70 lat.

13:13

Z uwagi na ograniczoną na początku liczbę dawek szczepionki Francuski Najwyższy Urząd Zdrowia (HAS) zaleca w pierwszej fazie objęcie szczepieniami osób starszych przebywających w domach opieki społecznej lub w innych ośrodkach opieki długotrwałej. "Jedna trzecia dotychczasowych zgonów z powodu Covid-19 miała miejsce właśnie w domach opieki" - podkreślili eksperci HAS.

Gdy dostępna będzie większa liczba dawek, na drugim etapie, HAS zaleca szczepienie osób powyżej 75. roku życia, następnie osób w wieku 65–74 lat z chorobami współistniejącymi, a dopiero w dalszej kolejności pozostałych osób w wieku 65-74 lat oraz pracowników służby zdrowia.

Celem trzeciej fazy ma być szczepienie wszystkich osób powyżej 50. roku życia, a także wszystkich innych osób z grupy ryzyka z powodu chorób współistniejących. Na tym etapie rząd powinien rozważyć również szczepienie osób pracujących w szkolnictwie – zaznaczył HAS w swych rekomendacjach.

Faza czwarta szczepień powinna objąć m.in. pracowników sektora usług oraz osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej. HAS szacuje, że w piątej fazie - pod warunkiem posiadania wystarczającej liczby szczepionek - można będzie rozpocząć szczepienie osób powyżej 18. roku życia.

13:12

Francuski Najwyższy Urząd Zdrowia (HAS) wydał w poniedziałek zalecenia odnośnie do szczepień przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności mają być szczepieni mieszkańcy domów opieki i osoby starsze z chorobami współistniejącymi, a także pracownicy służby zdrowia.

Utworzony w 2004 r. Najwyższy Urząd Zdrowia, który jest niezależnym, naukowym organem eksperckim ds. medycznych, opowiedział się za dobrowolnością szczepień. Podkreślił zarazem, że priorytetowe szczepienie wybranych grup ludności jest konieczne, by zmniejszyć liczbę hospitalizacji i zgonów przy jednoczesnym zapewnieniu normalnego funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej.

Eksperci HAS proponują przeprowadzenie kampanii szczepień w pięciu etapach.


12:31

Pasażerowie w maseczkach w Tajpej na Tajwanie, 30 listopada 2020 r. 1 grudnia wejdą w życie nowe przepisy z surowszymi zasadami dotyczącymi publicznego noszenia maseczek jako środka zapobiegawczego przed rozprzestrzenianiem się COVID-19. Niestosujący się do zaleceń mogą zostać  ukarani grzywną w wysokości do 525 dolarów amerykańskich (15 000 dolarów tajwańskich)

PAP/EPA / RITCHIE B. TONGO  PAP/EPA / RITCHIE B. TONGO
12:28

W Seulu od jutra obowiązywać będą kolejne restrykcje mające ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Korea Południowa zmaga się z trzecią falą zakażeń w tym roku. Władze nie decydują się jednak na wprowadzanie znacznych restrykcji na terytorium całego kraju, a jedynie w miejscach z największą liczbą zakażeń.

Dziś w Korei Południowej odnotowano 438 nowych przypadków zakażeń, przy średniej przekraczające 500 w ubiegłym tygodniu. Lokalne służby epidemiczne ostrzegają jednak, że według prognoz w przyszłym tygodniu dzienna liczba zakażeń może utrzymać się na poziomie od 700 do 1000. Najwięcej przypadków COVID-19 stwierdza się w Seulu i okolicznych miastach, gdzie obowiązują też największe restrykcje epidemiczne. Od jutra na tydzień zostaną tam zamknięte m.in. sauny oraz odwołane będą zajęcia grupowe na siłowniach.

Władze zakazały hotelom organizowania spotkań świątecznych i noworocznych. Zamknięte pozostają dyskoteki i kluby karaoke. W weselach i pogrzebach wciąż może uczestniczyć do 100 osób.

11:37

Rośnie liczba nowych zakażeń w Turcji, mimo wprowadzenia przez miejscowe władze nowych obostrzeń. Wczoraj zachorowało tam ponad 29 tysięcy osób. W Brazylii zakaziło się wczoraj 24 tysiące osób, a w Rosji 26 tysięcy.

11:37

Część europejskich krajów łagodzi obostrzenia. Do szkół wracają uczniowie w części szkół we Włoszech i w Czechach. W Niemczech otwierane są z kolei targi bożonarodzeniowe, które z powodu pandemii nie mogły ruszyć aż do wczoraj.

10:49

W Stanach Zjednoczonych, które są najbardziej dotkniętym koronawirusem krajem na świecie, rosną obawy o dalszy skokowy wzrost zakażeń. Główny ekspert rządu Anthony Fauci stwierdza, że w najbliższych dniach znów może pojawić się dużo zachorowań, bo spora część Amerykanów nie wzięła pod uwagę rekomendacji władz i pojechała do rodzin na Święto Dziękczynienia.

10:49

Milion i 460 tysięcy ofiar śmiertelnych oraz 62 miliony zakażeń - to najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa. Podają je naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem sytuacji na świecie.

10:32

W Rosji wykryto w ciągu minionej doby 26 338 przypadków koronawirusa, o ponad 300 mniej niż dzień wcześniej - podał w poniedziałek sztab ds. walki z pandemią. Zmarło 368 zakażonych osób, co jest istotnym spadkiem wobec danych z niedzieli, gdy zmarło 459 osób.

Ogólna liczba zakażonych wzrosła do 2 295 654. Liczba przypadków śmiertelnych wynosi teraz 39 895.

Zakażenia wykrywane są nadal w całej Rosji. Spośród nowych przypadków 21 proc. dotyczyło osób, które nie miały żadnych objawów zakażenia.

W ciągu minionej doby wypisano ze szpitali 17 247 pacjentów. Ogólna liczba osób uznanych za wyleczone wzrosła do 1 778 704.

09:52

Na Ukrainie w niedzielę wykryto 9946 zakażeń SARS-CoV-2, 114 zakażonych zmarło, 5771 pacjentów wyzdrowiało - przekazał w poniedziałek minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. W minionym tygodniu wykryto o 7 tys. zakażeń więcej niż tydzień wcześniej.

W niedzielę przeprowadzono ok. 32 tys. testów na obecność koronawirusa, w tym ok. 26 tys. metodą PCR. Zakażenie potwierdzono u 570 dzieci i 360 pracowników służby zdrowia. 1161 osób hospitalizowano. Najwięcej zakażeń wykryto w Kijowie i obwodzie dniepropietrowskim.

Stepanow podkreślił, że w minionym tygodniu wykryto w kraju ok. 97 tys. zakażeń koronawirusem. To ok. 7 tys. więcej niż tydzień wcześniej. Ok. 11,6 tys. ludzi hospitalizowano - o tysiąc więcej niż w poprzednim siedmiodniowym okresie.

09:14

Belgia zamówiła ponad 20 milionów dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi - poinformowały tamtejsze media. Premier Alexander De Croo powiedział, że pierwszych szczepionek można się spodziewać pod koniec grudnia, na początku stycznia.

W Unii negocjacje na dostawy szczepionek prowadzi w imieniu państw członkowskich Komisja Europejska, która zatwierdziła już umowy z sześcioma firmami farmaceutycznymi i zakontraktowała prawie 2 miliardy dawek szczepionek. Zanim zostaną one dopuszczone na unijny rynek, muszą uzyskać pozytywną akceptację Europejskiej Agencji Leków.

Rząd federalny Belgii poinformował, że jest zainteresowany szczepionkami czterech firm farmaceutycznych. Jeśli każda osoba będzie musiała przyjąć dwie dawki, to w 11-milionowej Belgii zamówiona liczba szczepionek wystarczy dla około 10 milionów obywateli.

08:38

Ponieważ seria szczepionek Covid-19 jest bliska zatwierdzenia, pracownicy lotniska we Frankfurcie przygotowują się do sprostania bezprecedensowemu wyzwaniu logistycznemu, jakim jest transport milionów dawek na cały świat.

08:33

1074 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w niedzielę w Czechach - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych resortu zdrowia; to o 435 infekcji mniej niż tydzień wcześniej. Ogółem w kraju zakażenie potwierdzono dotąd u 519 723 osób.

Niedzielna liczba zakażonych jest najniższa od 20 września, ale należy pamiętać, że w dni wolne od pracy wykonywanych jest mniej testów niż w dni powszednie. Po południu ministerstwo zdrowia poda, ile testów przeprowadzono w niedzielę. W sobotę odsetek pozytywnych wyników testów wśród wszystkich przeprowadzonych tego dnia badań wyniósł 22,82 proc.

Aktualnie zakażonych jest 67 179 osób. Według najnowszych danych w szpitalach przebywa 4565 osób z Covid-19, czyli około 6,7 proc. wszystkich pacjentów. W ciężkim stanie jest 689 osób.

Od początku epidemii w Czechach zmarło 8138 osób z Covid-19. Dobowa liczba zgonów maleje od kilku tygodni. Na początku listopada wynosiła ponad 200 dziennie. W sobotę zarejestrowano 78 zgonów. W niedzielę odnotowano ich 48, ale te dane będą aktualizowane.

Rząd w niedzielę zdecydował, że od czwartku zostaną rozluźnione ograniczenia, m.in. będą mogły być otwarte wszystkie sklepy i placówki usługowe. Zniesiony zostanie zakaz opuszczania domu nocą.

07:53

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Niemczech podczas ostatniej doby wzrosła o 11 169, liczba ofiar śmiertelnych o 125 - poinformował w poniedziałek Instytut Roberta Kocha (RKI)

Od początku pandemii zarejestrowano w Niemczech 1 053 869 przypadków zakażeń koronawirusem, 16 248 osób zmarło na Covid-19. Ponad 700 tysięcy pacjentów wyzdrowiało.

W środę kanclerz Angela Merkel ogłosiła przedłużenie do początku stycznia obowiązujących obecnie restrykcji, w tym zamknięcie barów i restauracji, klubów fitness i placówek kulturalnych oraz ograniczenie liczby uczestników prywatnych spotkań.

Zamknięte też są stacje i wyciągi narciarskie a dostęp do sklepów ograniczony w zależności od ich powierzchni.

07:49

W listopadzie aktywność fabryk w Chinach rosła w najszybszym tempie od ponad trzech lat. Oficjalne dane pokazują, że druga co do wielkości gospodarka świata kontynuuje odbudowę po koronawirusie.

07:38

Około połowy pracowników sektora turystycznego w Malezji już straciło pracę, a liczba ta wzrośnie do ponad 70 proc., jeśli granice kraju nie zostaną otwarte w ciągu sześciu miesięcy – ocenił wiceszef Malezyjskiej Rady Turystycznej K. Thangavelu.

Wezwał on w weekend władze Malezji do sformowania międzyresortowej grupy, która wypracuje rozwiązania dla branży. Zaapelował też o wprowadzenie rządowych subsydiów do wynagrodzeń pracowników. Jak podkreślił, zrzeszenie organizatorów turystyki samodzielnie analizuje strategie innych rządów, które próbują wypracować zasady przyjmowania zagranicznych gości przed zakończeniem pandemii.

- Ale muszę przyznać, że w kontekście ostatniego wzrostu dziennej liczby zakażeń może się okazać, że nie mamy na razie przekonujących propozycji – dodał.

Sąsiednia Tajlandia - po rozluźnieniu swoich przepisów dotyczących przyjazdów cudzoziemców - w październiku i listopadzie zanotowała wizyty około 1200 zagranicznych wczasowiczów. W poprzedzającym roku liczba ta przekraczała 3 mln miesięcznie.

07:08

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w USA 1 189 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 155 596 kolejnych osób.

Amerykańska uczelnia szacuje, że od wybuchu epidemii w Stanach Zjednoczonych odnotowano łącznie 13 mln 376 113 przypadków zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga 266 838.

W odniesieniu do sytuacji na całym świecie UJH podał, że z powodu komplikacji Covid-19 zmarło do tej pory 1 mln 458 360 osób. Globalna liczba przypadków wirusa wynosi 62 mln 670 153.

W niedzielę Dyrektor Krajowego Instytutu ds. Alergii i Chorób Zakaźnych dr Anthony Fauci podkreślił, że chociaż eksperci ds. zdrowia ostrzegali Amerykanów, aby nie podróżowali na Święto Dziękczynienia ani nie przebywali w gronie ludzi spoza domu, nie wszyscy się do tego stosowali. Może to spowodować nasilenie pandemii.

06:55

Nowy Jork zacznie od 7 grudnia stopniowo otwierać szkoły dla nauczania w trybie stacjonarnym. Uczniowie w największym w Ameryce systemie szkolnictwa publicznego będą mogli zasiąść w klasach do pięciu dni.

- Jesteśmy przekonani, że możemy zapewnić bezpieczeństwo w szkołach – powiedział w niedzielę burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio, zapowiadając zmianę strategii w sprawie nauczania.

Przed niecałymi dwoma tygodniami zadecydował z powodu nasilenia pandemii Covid-19 o zamknięciu szkół i zezwoleniu tylko na zdalne nauczanie.

Wcześniej z powodu pandemii uczniowie, którzy kształcili się w systemie hybrydowym mogli przychodzić do szkół od jednego do trzech dni w tygodniu. Zgodnie z nowym planem będą mogli uczęszczać na zajęcia w klasach do pięciu dni.

06:53

Ponad 409 000 ludzi na całym świecie - większość z nich to dzieci w najbiedniejszych częściach Afryki - zostało zabitych przez malarię w zeszłym roku, podała WHO w swoim najnowszym raporcie, a Covid-19 prawie na pewno zwiększy tę liczbę w 2020 roku.

„Nasze szacunki są takie, że w zależności od poziomu zakłóceń w świadczeniu usług medycznych z powodu Covid-19 , w Afryce Subsaharyjskiej może dojść do zwiększenia liczby zgonów z powodu malarii - od 20 000 do 100 000, z których większość dotyczy małych dzieci”- powiedział dziennikarzom Pedro Alsonso, dyrektor programu WHO przeciwko malarii.

Zdaniem Pedro Alsonso, jest bardzo prawdopodobne, że nadmierna śmiertelność z powodu malarii jest większa niż bezpośrednia śmiertelność z powodu pandemii koronawirusa.

06:44

720 tysięcy włoskich uczniów, głównie gimnazjalistów, wraca w poniedziałek do części otwartych tego dnia szkół. To efekt zmian na mapie pandemicznej kraju. Trzy regiony - Lombardia, Piemont i Kalabria przestały być czerwonymi strefami najwyższego ryzyka zakażeń.

Na mocy rozporządzenia rządu w czerwonych strefach otwarte są tylko przedszkola i szkoły podstawowe. Od niedzieli trzy regiony są w pomarańczowej strefie, co oznacza, że przestały tam obowiązywać niektóre restrykcje.

Osobne rozporządzenia dotyczące oświaty wydają też władze poszczególnych regionów. I tak gubernator Lombardii Attilio Fontana wraz z jej przejściem do pomarańczowej strefy zdecydował, że od poniedziałku do szkół wracają wszyscy gimnazjaliści. Podobna decyzja zapadła w Kalabrii. W Piemoncie normalne lekcje wznawiają tylko gimnazjaliści z pierwszej klasy; ci z drugiej i trzeciej będą dalej uczyć się zdalnie.

Zdalne nauczanie kontynuuje we Włoszech ponad 3,3 miliona uczniów; przede wszystkim gimnazjaliści z dwóch ostatnich klas i licealiści.

Szkoły podstawowe są niemal wszędzie otwarte, a wyjątek stanowią placówki zamknięte przez lokalne władze.

06:43

Władze Nowego Jorku powiadomiły o zamknięciu klubu, w którym było w sobotę prawie 400 osób. W trakcie pandemii Covid-19 zgromadzenia, ze względu na niebezpieczeństwo zakażeń, ograniczone są w mieście do maksymalnie 10 uczestników.

Biuro szeryfa w Nowym Jorku napisało na Twitterze, że w nieruchomości komercyjnej na Manhattanie przebywały w sobotę co najmniej 393 osoby. Stanowi to naruszenie obostrzeń wprowadzonych w czasie batalii z zwiększającą się w ostatnich tygodniach liczbą przypadków koronawirusa.

ABC News podkreśla, że zgodnie z ograniczeniami w stanie Nowy Jork, wszystkie zgromadzenia zarówno w zamkniętych pomieszczeniach jak i na zewnątrz są ograniczone do 10 osób. Poza tym bary, restauracje, siłownie, ośrodki fitness i obiekty posiadające stanową licencję na sprzedaż alkoholu nie mogą być otwarte w godzinach od 22 do piątej rano.

06:42

Podczas ostatniej doby brazylijskie ministerstwo zdrowia odnotowało w niedzielę 24 468 nowych przypadków koronawirusa i 272 zgony na Covid-19.

To istotne zmniejszenie liczby zakażeń i zgonów w stosunku do doby poprzedzającej ostatni raport- zarejestrowano wówczas 51 922 nowych zakażeń i 587 zgonów.

W piątek departament poinformował, że w kraju przeprowadzono około 22 milionów testów, z czego 10 milionów to testy PCR, prawie 12 milionów to testy szybkie.

Brazylia, gdzie pierwszy przypadek koronawirusa potwierdzono 26 lutego, jest trzecim najbardziej zakażonym krajem po Stanach Zjednoczonych i Indiach. Pod względem liczby zgonów ustępuje tylko Stanom Zjednoczonym.

Według Imperial College London, w zeszłym tygodniu rozprzestrzenianie się koronawirusa w Brazylii wzrosło do poziomu z końca maja i wyniosło 1,3 (10 nosicieli wirusa przenosi go na 13 innych osób)

06:41

Do czeskich szkół wracają dziś uczniowie klas trzecich, czwartych i piątych szkół podstawowych. Dołączają do dwóch najmłodszych roczników, które uczą się w szkołach od 18 listopada.

Kształcenie zdalne kończą też uczniowie najwyższych, dziewiątych klas podstawówek. Dzieci z pozostałych klas drugiego stopnia szkół podstawowych będą uczyć się w systemie hybrydowym, zmieniając się w szkołach co tydzień.

Czeskie szkoły działają w surowym reżimie sanitarnym. Uczniowie muszą nosić maseczki zarówno podczas lekcji, jak i na przerwach. Nie ma zajęć z wychowania fizycznego, a lekcje muzyki odbywają się bez śpiewu.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brazylia: wyraźny spadek liczby nowych zakażeń koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 01:31
Podczas ostatniej doby, ministerstwo zdrowia odnotowało w niedzielę 24 468 nowych przypadków koronawirusa i 272 zgony na COVID-19. To istotne zmniejszenie liczby zakażeń i zgonów w stosunku do doby poprzedzającej, kiedy odnotowano 51 922 nowych zakażeń i 587 zgonów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy Jork: po masowej imprezie władze zamknęły klub na Manhattanie

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 03:41
Władze Nowego Jorku powiadomiły o zamknięciu klubu, w którym było w sobotę prawie 400 osób. W trakcie pandemii COVID-19 zgromadzenia, ze względu na niebezpieczeństwo zakażeń, ograniczone są w mieście do maksymalnie 10 uczestników. Czterech niezidentyfikowanych organizatorów wydarzenia objęły nakazy aresztowania. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci WHO ostrzegają: COVID-19 może wpłynąć na śmiertelność malarii

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 04:10
Ponad 409 000 ludzi na całym świecie - większość z nich to dzieci w najbiedniejszych częściach Afryki - zostało zabitych przez malarię w zeszłym roku - wynika z najnowszego raportu WHO. COVID-19 prawie na pewno zwiększy tę liczbę w 2020 roku - ostrzegają eksperci Organizacji. 
rozwiń zwiń