X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Mutacje koronawirusa zagrożeniem dla tworzonych szczepionek? Są nowe wyniki badań

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 16:30
Mutacje, jakim ulega koronawirus SARS-CoV-2, rozprzestrzeniają się po całym świecie, ale nie powodują, że staje się on bardziej zaraźliwy. Tak wynika z opublikowanych w środę badań.
Badania w związku z pandemią koronawirusa, zdjęcie ilustracyjne
Badania w związku z pandemią koronawirusa, zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/MARTA PEREZ

Nie ma zatem zagrożenia, że szczepionki przeciwko COVID-19, jakie u pierwszych osób jeszcze w tym roku mają być zastosowane w Europie i USA, okażą się nieskuteczne z powody modyfikacji koronawirusów SARS-CoV-2. Wskazują na to badania tych patogenów, pobranych do końca lipca 2020 r. od 46,7 tys. osób w 99 krajach świata.

"Nature Communications" informuje, że grupa badaczy z Wielkiej Brytanii i Francji wykryła ponad 12,7 tys. mutacji. Żadna z nich jednak nie wskazuje na to, że wirus ulega niepokojącym zmianom.

1200_Niedzielski_EN.png
Minister zdrowia: z dostępnością szczepionki na koronawirusa nie będzie problemu

- Szczęśliwie nie wykryliśmy żadnej mutacji powodującej, że COVID-19 szybciej się rozprzestrzenia - zapewniła jedna z autorek badań, prof. Lucy van Dorp z University College London. W pracach tych uczestniczyli też specjaliści Oxford University oraz francuskiego ośrodka CIRAD i Universiste de la Reunion.

Koronawirusy cały czas mutują

- Mutacje wirusów powstają samorzutnie wraz z ich namnażaniem się. Na ogół nie mają one żadnego znaczenia, jeśli chodzi o ich zaraźliwość i zjadliwość. Jak na razie jest tak w przypadku koronawirusów SARS-CoV-2, ale do tego pory uwzględniono jedynie te z mutacji, które pojawiły się do końca lipca 2020 r. - poinformowała.

Brytyjska specjalistka zwróciła zatem uwagę, że koronawirusy cały czas mutują i nie można wykluczyć, iż z czasem pojawi się poważniejsza mutacja, która może zmienić jego zachowanie. Tak jest w przypadku wirusa grypy sezonowej, który stale się zmienia i wciąż pojawiają się nowe jego odmiany. Wymaga to stałej aktualizacji szczepionek przeciwko temu patogenowi.

Czytaj także:

Nie wiadomo, czy tak będzie również w przypadku szczepionek przeciwko COVID-19. Z dotychczasowych obserwacji wynika, że niektóre z nich są skuteczne w ponad 90 proc. Opinie autorów najnowszych badań są zatem uspokajające.
Prof. Francois Balloux z University College London, który również badał mutacje SARS-CoV-2 - zapewnił, że na razie nie ma powodów do obaw, iż szczepionki przeciwko COVID-19 okażą się nieskuteczne z powodu mutacji tych wirusów.
Specjalista wskazuje natomiast inne potencjalne zagrożenie. Wprowadzenie szczepionek przeciwko COVID-19 może sprowokować wśród koronawirusów powstawanie nowych mutacji. Ich celem może być pokonanie odporności przeciwko nim, uzyskanej dzięki tym preparatom.

- Wirus może w przyszłości zmutować, a szczepionka przestanie na nie działać. Jestem jednak przekonany, że będziemy w stanie szybko to wykryć i odpowiednio ją zaktualizować - podkreślił specjalista.

itom

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brytyjski rząd ogłosił "świąteczną bańkę" w czasie pandemii. Wywołało to falę krytyki

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 15:34
Część lekarzy i naukowców krytykuje brytyjski rząd za świąteczny plan w sprawie pandemii. Ostrzegają, że planowane poluzowanie restrykcji na Boże Narodzenie może sprawić, iż umrze wielu ludzi, a późniejsze ograniczenia będą bardziej dotkliwe. Niezadowoleni są też właściciele pubów i restauracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: spadek dziennej liczby zachorowań to dobry znak. Nasze działania przynoszą realne skutki

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 15:55
- Wzrasta liczba ozdrowieńców, w ostatnim czasie to 15 tys. osób - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Zwrócił uwagę, że najważniejszym wskaźnikiem stabilności systemu zdrowia jest obecnie liczba zajętych łóżek i respiratorów przez pacjentów zakażonych koronawirusem.
rozwiń zwiń