X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Planetoida Apophis zbliża się do Ziemi. Naukowcy podali możliwy termin uderzenia

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 13:17
Według naukowców obserwujących planetoidę Apophis, może ona zderzyć się z Ziemią w 2068 roku. Do tej pory wykluczano taki scenariusz, jednak ostatnio zaobserwowano, że planetoida zmienia swoją orbitę, co zwiększa możliwość uderzenia w naszą planetę.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/sdecoret

Planetoida Apophis w skali kosmosu jest niewielka, jednak, jeśli chodzi o planetoidy krążące na orbitach bliskich Ziemi, jej masa powinna nas niepokoić. Ma około 400 metrów średnicy i została odkryta w 2004 roku. Asteroida regularnie zbliża się do Ziemi.

Czytaj więcej
shutterstock_614225390-12.jpg
"Nie można wykluczyć ryzyka kolizji z Ziemią". Naukowcy nt. asteroidy Apophis

- Wcześniej naukowcy wykluczyli zderzenie planetoidy z naszą planetą między innymi w roku 2029 - mówi astronom, dr Piotr Witek. - Są pewne wątpliwości co do tego, co stanie się w latach 60-tych XXI wieku. Czy uderzy w Ziemię? Szanse na to są niewielkie ale nie możemy też tego wykluczyć - powiedział astronom.

Posłuchaj
00:17 10754976_3.mp3 Planetoida Apophis może uderzyć w Ziemię w 2068 roku (IAR)

Zmiana orbity wynika z faktu, że na planetoidzie Apophis wykryto Efekt Jarkowskiego, który może wpłynąć na jej orbitę i zwiększa prawdopodobieństwo jej uderzenia w momencie przelotu najbliższego powierzchni Ziemi, w 2068 roku. Zjawisko polega na tym, że obiekt nierównomiernie emituje promieniowanie podczerwone, co związane jest z nierównym ogrzewaniem planetoidy przez Słońce. - Jeżeli mamy przed sobą 48 lat, to ten efekt, działając stale, może już tę orbitę zmienić - powiedział dr Piotr Witek.

Posłuchaj
00:22 10754976_1.mp3 Planetoida Apophis może uderzyć w Ziemię w 2068 roku (IAR)

Możliwe są wielkie zniszczenia

Jeżeli dojdzie do zderzenia planetoidy z Ziemią, czeka nas katastrofa. Tak masywny obiekt, poruszający się z prędkością większą od dźwięku w momencie uderzenia w powierzchnie planety doprowadzi do potężnej eksplozji, której skutki będą tragiczne dla milionów ludzi na planecie. - Energia kinetyczna tego uderzenia jest oceniana nawet na 1200 megaton trotylu. Dla porównania największa bomba termojądrowa kiedykolwiek zdetonowana miała 57 megaton trotylu - powiedział astronom.

Czytaj więcej
nasa space x EN 1200 .jpg
Sukces po 27 godzinach lotu. Kapsuła Resilience zadokowała w ISS

Planetoida Apophis znajdzie się w pobliżu Ziemi w kwietniu 2029 roku. Wtedy minie naszą planetę w odległości około 30-35 tysięcy kilometrów, co stanowi około 1/10 odległości Ziemi od Księżyca.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pierwsza taka misja SpaceX we współpracy z NASA. Resilience jest w drodze do ISS

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 05:05
Z przylądka Caneveral na Florydzie wystartowała wieczorem rakieta Falcon 9 z kapsułą Resilience firmy SpaceX, z czterema astronautami na pokładzie - trojgiem Amerykanów i Japończykiem. Kapsuła jest w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie można wykluczyć ryzyka kolizji z Ziemią". Naukowcy nt. asteroidy Apophis

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 06:26
Choć wcześniej wykluczono takie ryzyko - według nowych wyliczeń asteroida Apophis, która zbliży się do Ziemi m.in. w 2068 r., może wejść na kolizyjny tor. To dlatego, że nierównomiernie emituje ciepło, co nieznacznie zmienia tor jej lotu.
rozwiń zwiń