X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Ręce precz od Jana Pawła II". Były przewodniczący episkopatu Włoch broni papieża Polaka

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 18:40
Kardynał Camillo Ruini, przez lata przewodniczący episkopatu Włoch, powiedział, że tylko ludzie zaślepieni uprzedzeniami kwestionują świętość Jana Pawła II. Kardynał Ruini udzielił wywiadu dziennikowi "Il Foglio".
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: PAP/Wojciech Kryński
Shutterstock Watykan Plac Świętego Piotra 1200.jpg
Wstrząsający raport Watykanu. O. Stanisław Tasiemski: Jan Paweł II został oszukany

89-letni hierarcha odniósł się do zarzutów pod adresem Jana Pawła II o rzekome krycie pedofilii. Pojawiły się one po opublikowaniu w zeszłym tygodniu Raportu Sekretariatu Stanu dot. byłego kardynała Theodore'a McCarricka, który za pedofilię został wydalony ze stanu duchownego.

Czytaj także:

20 lat temu Jan Paweł II mianował go arcybiskupem Waszyngtonu. Zarzutom towarzyszy sugestia, że papież Polak został beatyfikowany zbyt szybko. Dziennik "Il Foglio" zatytułował wywiad "Ręce precz od Jana Pawła II".

jan paweł ii free 1200
O. Zięba: raport Watykanu ws. kard. McCarricka jest dowodem niewinności św. Jana Pawła II

Kardynał Ruini podkreślił, że był świadkiem świętości Jana Pawła II. Zaznaczył, że podchodził on bardzo ostrożnie do zarzutów stawianych innym i miał zaufanie do ludzi. Trzech indagowanych amerykańskich biskupów w sprawie McCarricka świadomie wprowadziło Jana Pawła II w błąd.

Posłuchaj
01:00 10752708_1.mp3 Kardynał Ruini: ręce precz od Jana Pawła II - relacja Piotra Kowalczuka (IAR)

Po raz pierwszy we włoskich mediach pojawiła się obrona Jana Pawła II przed zarzutami o krycie pedofilii. Wynika to z tego, że we Włoszech, po ukazaniu się Raportu w sprawie McCarricka, nikt takich zarzutów nie stawiał. Padają one głównie w Stanach Zjednoczonych.

"McCarrick oszukał papieża"

Włoscy watykaniści posiadający swoje źródła w Watykanie, znający panujące tam stosunki, sposób funkcjonowania Kurii rzymskiej i mechanizmy nominacji biskupich, skwitowali Raport wnioskiem: "McCarrick oszukał papieża". Był to tytuł większości pojawiających się na ten temat we Włoszech komentarzy i analiz.

Nawiązywał do listu, który Theodore McCarrick napisał do ówczesnego sekretarza Jana Pawła II Stanisława Dziwisza, w którym amerykański hierarcha zapewniał o swojej niewinności.

Zatajanie informacji

Poza tym Raport stwierdza, że trzech spośród czterech indagowanych w sprawie zarzutów o czynny homoseksualizm, pojawiających się pod adresem McCarricka w USA pod koniec lat 90. ubiegłego wieku, zataiło posiadane w tej sprawie informacje. Czwarty z nich informował, ale zastrzegał, że nie ma żadnych dowodów. W końcu Jan Paweł II, który znał Theodore'a McCarricka od 1976 r., dał wiarę w jego zapewnienia o niewinności.

Raport podnosił, że Karol Wojtyła w Polsce miał wielokrotnie do czynienia z kampanią kłamstw i fałszywych oskarżeń pod adresem duchownych, prowadzoną przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa. Co więcej, pierwsze konkretne zarzuty o pedofilię McCarricka pojawiły się kilka lat po śmierci Jana Pawła II. O tym też szczegółowo donosiły włoskie media.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zawdzięczamy mu przebudzenie w Kościele". Ks. prof. Skrzypczak o Janie Pawle II

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 16:50
- Dziś mamy do czynienia z niechęcią wobec osób duchownych, z niechęcią do obecności Kościoła w przestrzeni publicznej. Atakowany jest również Jan Paweł II. Pamiętajmy, że jest to święty, który doprowadził do przebudzenia w Kościele - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Robert Skrzypczak.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ten niebezpieczny papież. Felieton Magdaleny Złotnickiej

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 14:14
Gdyby dawał się sprowadzić do cukierkowych opowieści o kremówkach i Tatrach, może by mu darowali. Tymczasem nieżyjący od 16 lat święty papież Jan Paweł II wciąż stanowi dla wielu Polaków kompas duchowy, jest przypomnieniem o tym, że my – pogubieni i grzeszni – jako naród wyrośliśmy na wartościach katolickich i humanistycznych. Jest symbolem tego, co w nas, Polakach, najlepsze. Tego mu nie odpuszczą, będą szargać, obrzucać błotem, licząc, że coś się ostatecznie przyczepi. Jeśli im się uda – przegramy spory kawałek polskości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Papież stał się ofiarą oszustwa". Wicedyrektor Muzeum Jana Pawła II wskazał wnioski z raportu

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 16:38
Zastępca dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego odniósł się do opublikowanego raportu nt. oskarżanego o molestowanie nieletnich i dorosłych b. kardynała Theodore'a McCarricka. Grzegorz Polak stwierdził, że "papież stał się ofiarą cynicznego oszustwa"
rozwiń zwiń