X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

O. Zięba: McCarrick okazał się oszustem, raport na jego temat nie obciąża Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 13:03
Ojciec Maciej Zięba zaznaczył, że sugerowanie tuszowania przestępstw seksualnych przez Jana Pawła II jest kłamstwem, ponieważ w sprawie wprowadzono bardzo dużo procedur i żadna nie była blokowana.
Theodore McCarrick
Theodore McCarrickFoto: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Duchowny przypomniał, że w listopadzie 1999 roku papież dostał list od kardynała Johna O'Connora, metropolity Nowego Jorku. Ostrzegał w nim, że nominacja McCarricka na arcybiskupa Waszyngtonu będzie błędem i grozi skandalem.

collage ksieza.jpg
"Stawia fundamentalne pytanie o rolę bp. Dziwisza". Terlikowski o raporcie Watykanu ws. Theodore'a McCarricka

- Papież cały czas współpracuje z dykasteriami i z nuncjaturą. Gdy dostaje list kardynała O'Connora, który podaje różne oskarżenia - jednak bez zeznań świadków - powołuje zespół, który opiniuje ten list. Poleca też nuncjuszowi wszcząć śledztwo, by zbadać, jak się sprawy mają - opowiadał ojciec Zięba.

Posłuchaj
00:28 Zięba JPII IAR.mp3 O. Maciej Zięba: papież cały czas współpracował z dykasteriami i z nuncjaturą (IAR)

"McCarrick okazał się ciężkim oszustem"

Jak dodał duchowny, Jan Paweł II otrzymał pozytywny raport czterech biskupów, a następnie za pośrednictwem księdza Dziwisza list od samego McCarricka, w którym zapewnił, że jest absolutnie niewinny. - Jan Paweł II przekazuje sprawę do dykasterii, która ocenia i przygotowuje kandydatury. Ostatecznie rekomenduje nominację McCarricka - dodał o. Maciej Zięba w rozmowie z IAR.

- Widać z tego wielkiego procesu, że jest wiele osób zaangażowanych, mają wszystkie dokumenty i wiedzą wszystko w sprawie. Nie ma żadnego tuszowania. Nie ma też problemu pedofilii, lecz mowa jest o zachowaniach homoseksualnych wobec kleryków i księży. Widać jednak, że świadectwo biskupów i pewna biurokratyczna inercja organów w kurii, sprzyjają złej decyzji. Papież podejmuje decyzję złą, bo McCarrick okazuje się ciężkim oszustem, jednak wychodzi to na jaw o wiele później - dodaje dominikanin.

Posłuchaj
00:27 Zięba JPII IAR (2).mp3 O. Maciej Zięba: McCarrick okazał się ciężkim oszustem (IAR)

Zobacz także:

Kosciol biskupi Episkopat F 1200 fot episkopatpl.jpg
Lodowski: epoka Jana Pawła II uśpiła w polskim Kościele czujność i troskę o własne szeregi

"McCarrick potrafił oszukać struktury kościelne"

Ojciec Zięba przypomniał, że Theodore McCarrick przez wiele lat współpracował z Departamentem Stanu i Radą Bezpieczeństwa Narodowego USA oraz z prezydentami Billem Clintonem, Georgem Bushem i Barakiem Obamą. Uczestniczył w różnych działaniach dyplomatycznych. Posyłany był z misjami. Był ceniony i nagradzany - dodał dominikanin.

Posłuchaj
00:29 Zięba JPII IAR (3).mp3 O. Maciej Zięba: McCarrick był sprytnym człowiekiem, potrafił wszystkich oszukać (IAR)

- Był to człowiek sprytny, umiejący dbać o swoje interesy, miał 35 honorowych doktoratów, był popularny, potrafił oszukać struktury kościelne, prezydentów, służby specjalne i media - zaznaczył.

Jak dodał ojciec Zięba - z watykańskiego raportu wynika, że pierwsze oskarżenie o wykorzystywanie seksualne małoletniego przez Theodore'a McCarricka pojawiło się dopiero w 2017 roku, czyli ponad 12 lat po śmierci Jana Pawła II. Wtedy natychmiast rozpoczęło się śledztwo, w wyniku którego pozbawiono Theodore'a McCarricka wszelkich godności i usunięto ze stanu duchownego.

ms

Czytaj także

"Wykorzenić zło nadużyć". Papież o raporcie na temat kardynała McCarricka

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 10:52
Papież Franciszek zapewnił w środę o swej bliskości z ofiarami pedofilii i wszelkich nadużyć i o zaangażowaniu Kościoła, by "wykorzenić to zło". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weigel: raport ws. McCarricka nie podważa uczciwości Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 20:21
To skazany za pedofilię były kardynał Theodore McCarrick, a nie Jan Paweł II jest negatywnym bohaterem watykańskiego raportu, a papież - tak jak wiele innych osób - został przez niego oszukany - pisze w magazynie "First Things" amerykański publicysta George Weigel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jan Paweł II został cynicznie oszukany". Przewodniczący Episkopatu o sprawie McCarricka

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 06:56
- Z opublikowanego 10 listopada przez Stolicę Apostolską raportu wynika, że święty Jan Paweł II został oszukany w kwestii byłego kard. McCarricka - powiedział Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, cytowany w piątkowym komunikacie BP KEP.
rozwiń zwiń