X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Media: wyborcze pojedynki w USA rozstrzygnięte we wszystkich stanach

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 21:13
- Demokrata Joe Biden wygrał wybory prezydenckie w Georgii, a urzędujący prezydent USA, Republikanin Donald Trump w Karolinie Północnej - ogłosiły w piątek na podstawie danych z komisji dziennik "New York Times" oraz ośrodek badania opinii Edison Research.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/SHAWN THEW

Tym samym media te uznały, że wyborcze pojedynki rozstrzygnięte są we wszystkich amerykańskich stanach. Biden może według nich końcowo liczyć na 306 głosów elektorskich, a Trump na 232.

"Jedna z największych niespodzianek"

Georgia zapewnia 16 głosów elektorskich, a Karolina Północna 15. Do zwycięstwa w wyborach prezydenckich w USA potrzeba ich co najmniej 270. Różnica między kandydatami w Georgii jest niewielka - na piątek to nieco ponad 14 tys. głosów, ok. 0,28 pkt proc.

donald trump free shutter 1200.jpg
USA: Donald Trump nie traci wiary w sukces w wyborach. "Georgia będzie wielkim zwycięstwem"

W 159 hrabstwach Georgii rozpoczęło się w piątek ponowne przeliczanie głosów. Ma zakończyć się do środy, stan powinien certyfikować swoje wyniki 20 listopada. Władze stanowe zapewniają, że ponowne przeliczanie głosów nie powinno wykazać wielkich różnic.

Jeśli nawet nowe zliczanie wykaże w Georgii wygraną prezydenta, to i tak Biden w innych stanach uzyska liczbę głosów elektorskich potrzebną, by zasiąść w styczniu 2021 roku w Gabinecie Owalnym.

Czytaj także:

Rezultat w Georgii jest jedną z największych niespodzianek tegorocznych wyborów prezydenckich. Stan tradycyjnie opowiada się za Republikanami, od 1992 roku nie głosował na Demokratę (wówczas wygrał Bill Clinton). Szalę zwycięstwa na stronę Bidena przechyliła tam mobilizacja wyborcza w aglomeracji Atlanty, szczególnie wśród Afroamerykanów.

"Oskarżenia i batalie"

Natomiast Karolina Północna była przed wyborami często wskazywana jako stan, w którym różnica między kandydatami będzie najmniejsza. Ze względu na strukturę swojej demografii nazywana jest mikrokosmosem Ameryki. Prowincja opowiada się zdecydowanie za Republikanami, podczas gdy ośrodki akademickie, większe miasta oraz stanowiący ponad jedną piątą populacji stanu czarnoskórzy to w większości elektorat Demokratów.

 donald trump free 1200.jpg
Wybory prezydenckie w USA. Sztab Donalda Trumpa złożył nowe pozwy sądowe

Na piątek w Karolinie Północnej Trump ma ok. 74 tys. głosów bezpiecznej przewagi nad Bidenem. W 2016 roku Republikanin wygrał tu z kandydatką Demokratów Hillary Clinton o ponad 173 tys. głosów.

Trump nie uznaje swojej porażki w tegorocznych wyborach prezydenckich; oskarża Demokratów o wyborcze fałszerstwa oraz zapowiada sądowe batalie.

Czytaj także:

W piątek sztab prezydenta wycofał się z pozwu w Arizonie, w którym zarzucał oszustwa wyborcze. Kampania utrzymuje jednak, że mogło dojść do nieprawidłowości na małą skalę (do 200 głosów) i deklaruje że będzie szukała innych takich przypadków. W Michigan sąd odrzucił natomiast wniosek o blokadę certyfikacji wyników z Detroit oraz o wyborczy audyt.

Proces certyfikowania wyników wyborów prezydenckich w USA przez władze stanowe powinien zakończyć się w drugim tygodniu grudnia. 14 grudnia głosować będzie Kolegium Elektorów. Zaprzysiężenie prezydenta planowane jest na 20 stycznia 2021 roku.

pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Administracja Trumpa zaczęła egzekwować swoje zapowiedzi". Przełomowe doniesienia z Pensylwanii

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 00:20
Donald Trump wielokrotnie obiecywał, że pozwy, które składa jego administracja, udowodnią, że doszło do fałszerstw wyborczych. Wszystko wskazuje na to, że sąd w Pensylwanii podjął decyzję, która potwierdza jego zapowiedzi. Sędzia Mary Hannah Leavitt orzekła, że sekretarz tego stanu - Kathy Boockvar - przekroczyła swoje uprawnienia, przedłużając termin przyjmowania głosów nadesłanych korespondencyjnie.
rozwiń zwiń