X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szwecja wycofuje się ze swojej strategii walki z koronawirusem. "To dramatyczna porażka"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 17:19
Świat zmaga się z pandemią COVID-19. Najczęstsze rozwiązania walki z koronawirusem to lockdown lub ograniczanie kontaktów społecznych przy możliwie największym dalszym funkcjonowaniu gospodarki - to rozwiązanie próbuje wybierać Polska. Jest też inna ścieżka, której przykładem jest Szwecja. Tam zdecydowano się na minimalne obostrzenia i niemal normalne funkcjonowanie gospodarki. Teraz naukowcy z tego kraju przyznają, że to był błąd. - Jak dotąd szwedzka strategia okazała się dramatyczną porażką - mówi szwedzka wirusolog Lena Einhorn cytowana przez portal tvp.info.
Konferencja prasowa premiera i minister zdrowia Szwecji dotycząca wprowadzania obostrzeń w Sztokholmie
Konferencja prasowa premiera i minister zdrowia Szwecji dotycząca wprowadzania obostrzeń w SztokholmieFoto: PAP/EPA/Henrik Montgomery

W wielu dyskusjach, szczególnie politycznych, przykład Szwecji jest podawany, jako przykład najlepszego poradzenia sobie z pandemią. Zdaniem przeciwników zamrażania gospodarki i ostrych restrykcji, państwo to nie zatrzymało swojej gospodarki, dzięki czemu nie notuje strat wynikających z kryzysu koronawirusowego, a równocześnie sytuacja epidemiologiczna w tym skandynawskim państwie ma być znacznie lepsza od tej w krajach, które wprowadziły gwałtowne obostrzenia gospodarcze.

senior szpital shutterstock_564755803 1200.jpg
Szwecja: osobom starszym chorym na COVID-19 odmawiano leczenia

Inaczej jednak twierdzą dziś specjaliści zajmujący się chorobami zakaźnymi i wirusami w samej Szwecji. Brytyjski dziennik "Financial Times", cytowany przez portal tvp.info, przeanalizował sytuację związaną z epidemią w państwie, które swoją strategię walki z koronawirusem swego czasu ogłaszało, jako najskuteczniejszą.

Nabywanie odporności?

Główny szwedzki epidemiolog Andres Tegnell postulował strategię polegającą na możliwie najmniejszych obostrzeniach, bowiem - jak twierdził - znaczna liczba zakażeń w pierwszej fali sprawi, że przy nawrocie pandemii obywatele Szwecji będą uodpornieni, a państwo poradzi sobie lepiej od innych.

Jak podaje portal tvp.info, Narodowa Agencja Zdrowia w Szwecji podobnie wskazywała, że jesienią Szwedzi zobaczą efekty wiosennej strategii kraju. Liczono na to, że słuszności szwedzkiej koncepcji dowiodą zestawienia z zakażeniami w innych państwach. Dziś wiadomo, że jest inaczej.

"Nadeszła jesień, a hospitalizacje z powodu COVID-19 rosną obecnie w Szwecji szybciej, niż w jakimkolwiek innym kraju w Europie, natomiast w Sztokholmie - centrum zarówno pierwszej, jak i drugiej fali w kraju - co piąty test jest pozytywny" - podaje tvp.info za "Financial Times".

Zobacz także:

"Dramatyczna porażka"

Szwedzka wirusolog Lena Einhorn mówi, że strategia tego państwa w walce z SARS-CoV-2 okazała się "jak dotąd dramatyczną porażką". Wyliczyła przy tym, porównując z innymi państwami skandynawskimi, że Szwecja ma osiem razy więcej nowych zakażeń na milion mieszkańców niż Finlandia i ponad trzy razy więcej niż Norwegia.

"Financial Times", na które powołuje się portal tvp.info, rozmawiało także z innymi ekspertami. Wskazują oni, że - wbrew temu, co prognozowali szwedzcy naukowcy - w krajach, które notowały wysokie liczby zakażeń na wiosnę, także i teraz przypadków koronawirusa jest dużo, zaś w państwa, których pandemia nie dotknęła tak mocno w pierwszej fali, teraz również radzą sobie dużo lepiej.

PAP Szwecja Goetegorg 1200.jpg
Imigranccy przestępcy sieją spustoszenie w Szwecji. Szef policji: demokracja może być zagrożona

Szwedzka strategia

Kiedy wiosną do Europy przybyła pandemia COVID-19, Szwecja była jednym z niewielu państw, które zdecydowało się nie wprowadzać lockdownu, nie zatrzymało gospodarki, nie wprowadziło ograniczeń w przemieszczaniu się i nie wprowadziło także nakazu noszenia maseczek. Rząd postawił na dobrowolność i zachęty do utrzymywaniu dystansu społecznego i zachowywania higieny.

Dziś kraj ten wycofuje się ze swojej pierwotnej strategii. W części regionów, które są najbardziej dotknięte koronawirusem, wprowadzane są - na razie próbnie - obostrzenia dotyczące handlu, transportu publicznego i pracy zdalnej.

tvp.info, jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska wśród krajów z najmniejszym spadkiem PKB w UE. Nowe prognozy KE

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 11:30
Polska jest wśród krajów z najmniejszym spadkiem PKB w Unii. Z prognoz gospodarczych Komisji Europejskiej wynika, że nasza gospodarka w tym roku skurczy się o 3,6 proc. PKB. To czwarty wynik we Wspólnocie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe prognozy gospodarcze Komisji Europejskiej dla Europy, w tym dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 15:34
Komisja Europejska zaktualizowała prognozy gospodarcze dla krajów strefy euro i Unii Europejskiej. W przypadku PKB są one lepsze niż kilka miesięcy temu. Z powodu kosztów walki ze skutkami ekonomicznymi koronawirusa rosnąć będzie jednak zadłużenie.
rozwiń zwiń