X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nowe obostrzenia na Węgrzech, spada liczba zakażeń w Czechach. COVID-19 na świecie

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 15:00
W Czechach potwierdzono 9 016 nowych zakażeń koronawirusem. To o około 3 tys. mniej, niż przed tygodniem. Nowe obostrzenia epidemiczne, takie jak dłuższa godzina policyjna czy generalny nakaz noszenia masek ochronnych, weszły w środę w życie na Węgrzech. Zapraszamy do zapisu relacji.
Audio
  • Komisja Europejska podpisze dziś umowę na dostawy do 300 milionów dawek szczepionki na koronawirusa, która opracowywana jest przez amerykański Pfizer i niemiecki BioNTech.
Snowboardzista w masce medycznej wjeżdża wyciągiem krzesełkowym Ice Flyer na Titlis w Szwajcarii.
Snowboardzista w masce medycznej wjeżdża wyciągiem krzesełkowym Ice Flyer na Titlis w Szwajcarii. Foto: PAP/EPA/ALEXANDRA WEY

Trwa pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego groźną dla życia chorobę COVID-19. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w USA zakażenie koronawirusem stwierdzono dotychczas u ponad 50,91 mln ludzi na świecie, ponad 1,263 mln zakażonych zmarło. Wiele krajów zaostrza restrykcje, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Pandemia pochłonęła już w Europie ponad 300 tys. ofiar - informuje we wtorek agencja Reutera. Na zamieszkanym przez 10 proc. światowej populacji kontynencie stwierdzono prawie jedną czwartą wszystkich zgonów na COVID-19 na świecie.

szczepionka free shutt 1200 .jpg
300 milionów dawek szczepionki na COVID-19. Dziś KE podpisze umowę

W Europie wykryto ponad 12,8 mln infekcji koronawirusem. W ciągu ostatniego tygodnia notuje się średnio 280 tys. nowych zakażeń dziennie (10 proc. więcej niż tydzień wcześniej), co stanowi nieco ponad połowę wszystkich nowych infekcji na świecie.

IAR/PAP/twitter

AS

Zapraszamy do zapisu relacji na żywo z sytuacji dot. pandemii koronawirusa na świecie.

16:47

UKRAINA

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa ukraiński rząd zdecydował w środę o wprowadzeniu w kraju weekendowego lockdownu, który ma wstępnie trwać do końca listopada. Gospodarka Ukrainy nie wytrzyma całkowitego zamknięcia - oznajmił premier Denys Szmyhal.

16:41

NIEMCY

Skutki pandemii koronawirusa są w dalszym ciągu dotkliwe pomimo niedawnych pozytywnych wiadomości, takich jak projekt szczepionki - powiedziała kanclerz Angela Merkel w środę podczas wideokonferencji z radą doradców ekonomicznych przy niemieckim rządzie.

Merkel dodała, że rząd będzie musiał radzić sobie z pandemią przez całą zimę.

"Podobnie jak w przypadku hiszpańskiej grypy, teraz musimy się spodziewać, że druga fala będzie bardziej dotkliwa" - dodała kanclerz Niemiec.

16:34

- Pierwsze szczepienia w Unii Europejskiej przeciwko Covid-19 mogą mieć miejsce w pierwszych trzech miesiącach 2021 roku w optymistycznym scenariuszu, powiedział  szef agencji zdrowia UE, Andrea Ammon

16:24

SŁOWACJA

W związku z pandemią koronawirusa rząd Słowacji podjął decyzję o przedłużeniu stanu wyjątkowego na kolejne 45 dni, czyli do 28 grudnia br. – oświadczyła w środę minister sprawiedliwości Maria Kolikova.

Regulacja ta pozwala władzom ograniczać prawa podstawowe, w tym prawo do zgromadzeń.

16:20

WŁOCHY

Zamknięcie szkół niesie za sobą ryzyko "katastrofy edukacyjnej, socjologicznej, wychowawczej i psychologicznej" - stwierdziła w środę włoska minister oświaty Lucia Azzolina. Jej zdaniem rząd musi zrobić wszystko, by nie dopuścić do zamknięcia wszystkich szkół.

16:11

UNIA EUROPEJSKA

Komisja Europejska zatwierdziła w środę umowę z firmami farmaceutycznymi BioNTech i Pfizer, przewidującą zakup do 300 milionów dawek szczepionki przeciwko nowemu koronawirusowi. Komisarz ds. zdrowia zastrzegła, że żaden preparat nie spowoduje końca pandemii w ciągu jednego dnia.

16:01

Posłuchaj
00:45 10735837_1.mp3 Do 29 grudnia słowacki rząd przedłużył obowiązujący w tym kraju stan wyjątkowy.

 

15:52

BUŁGARIA

Prawie 80 proc. nauczycieli domaga się zamknięcia wszystkich szkół i przejścia na zdalne nauczanie z powodu pandemii koronawirusa - podaje opublikowana w środę ankieta wśród 4 300 osób kadry nauczycielskiej. Tymczasem minister zdrowia Kostadin Angełow zarzucił społeczeństwu panikowanie.

Szkoły dla wszystkich uczniów od 1 do 12 klasy należy zamknąć co najmniej do Nowego Roku - uważają nauczyciele. Według nich sytuacja w szkołach jest niebezpieczna, w 35 proc. placówek nie ma pielęgniarek. Mając na uwadze wysoki przeciętny wiek nauczycieli, środowisko w szkołach jest wręcz zagrożone - brzmi podstawowy wniosek sondażu, zrealizowanego przez nauczycielski związek centrali zawodowej „Podkrepa”.

15:42

Żołnierze armii włoskiej utworzyli szpital polowy, który będzie używany jako ośrodek leczenia chorych na COVID-19 pod stadionem Allianz w Juventusie, Turyn, Włochy Żołnierze armii włoskiej utworzyli szpital polowy, który będzie używany jako ośrodek leczenia chorych na COVID-19 pod stadionem Allianz w Juventusie, Turyn, Włochy
15:32

PORTUGALIA

Producenci w słynnej portugalskiej branży obuwniczej muszą dostosować się, aby przetrwać obostrzenia, które dotknęły praktycznie wszystkie branże w kraju

15:20

WŁOCHY

Negowanie pandemii można porównać do demencji - taką opinię wyraziła włoska biolog Barbara Gallavotti. Jej zdaniem tzw. negacjoniści koronawirusa to zwykle osoby, które przeczą w dobrej wierze, ale jest to wynik procesu zachodzącego w ich mózgu.

W wywiadzie telewizyjnym dla stacji La7 włoska uczona i popularyzatorka wiedzy wyjaśniła: "Uważam, że negacjonista to prawie zawsze osoba postępująca w dobrej wierze. Tak, jak dzieje się w pewnych formach demencji, w których zmysły komunikują mózgowi fałszywe informacje, analogicznie w przypadku negacjonistów wszystko zaczyna się od niezdolności do rozróżnienia informacji uzasadnionych od bezpodstawnych".

15:11

ROSJA

Twórcy rosyjskiej szczepionki na koronawirusa Sputnika V ogłosili w środę, że jej skuteczność wynosi 92 procent. Ośrodek im. Gamalei, podlegający ministerstwu zdrowia, powiadomił o tym dwa dni po informacjach o 90-procentowej skuteczności preparatu firmy Pfizer.

Ocenę skuteczności przeprowadzono na podstawie 20 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w grupie, której podawano placebo i grupie, która przyjęła szczepionkę.

15:02

BADANIA

Ponowne otwarcie restauracji, siłowni i hoteli niesie ze sobą największe ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa - do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Stanforda i Uniwersytetu Północno-Zachodniego w Evanston w badaniu opublikowanym w magazynie "Nature".

W badaniach wykorzystano dane z telefonów komórkowych 98 milionów ludzi i w ten sposób stworzono model ryzyka infekcji w różnych lokalizacjach.

14:47

BELGIA

Po raz pierwszy od momentu, gdy we wrześniu rozpoczęła się druga fala zachorowań na Covid-19, w Belgii spadła liczba osób na intensywnej terapii - wynika z przekazanych w środę danych instytutu zdrowia publicznego Sciensano.

Liczba zgonów pozostaje jednak wysoka. Średnio od 1 do 7 listopada z powodu zakażenia koronawirusem umierało codziennie 190 osób. W ciągu ostatnich 24 godzinach odnotowano aż 345 śmiertelnych przypadków Covid-19.

14:32

Widok wnętrza jednego z autobusów turystycznych. Właściciele mają obowiązek do oznaczenia miejsc, które mają być wyłączone z użytkowania. Rzym, Włochy fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI
Widok wnętrza jednego z autobusów turystycznych. Właściciele mają obowiązek do oznaczenia miejsc, które mają być wyłączone z użytkowania. Rzym, Włochy fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI
14:21

WIELKA BRYTANIA


Posłuchaj
00:15 10735520_2.mp3 Brytyjczycy zapewniają, że mimo pośpiechu nie będzie kompromisu w sprawie dopuszczenia na rynek potencjalnej antycovidowej szczepionki.

 

14:12

ROSJA

432 osoby zmarły w Rosji na Covid-19 w ciągu minionej doby - poinformował w środę sztab rządowy. To najwyższa liczba przypadków śmiertelnych od początku pandemii. Dotąd liczba osób zmarłych nie przekraczała czterystu w ciągu 24 godzin.

Zakaziło się od wtorku 19 851 osób. Ogólna liczba zakażeń sięga teraz 1 836 969, liczba zgonów - 31 593. Wyzdrowiało od początku epidemii 1 369 357 osób, spośród których 18 616 opuściło szpitale w ciągu minionej doby.

14:04

WĘGRY

3945 nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby na Węgrzech. Na Covid-19 zmarło 101 chorych – poinformowano w środę na rządowej stronie, poświęconej pandemii koronawirusa.

Liczba infekcji wykrytych od początku pandemii na Węgrzech wzrosła do prawe 123 tys. Zmarło prawie 2700 chorych na Covid-19, a wyzdrowiało niemal 29 tys.

13:52

CZECHY

Potwierdzono 9016 nowych zakażeń koronawirusem. To o około 3 tys. mniej, niż przed tygodniem - wynika z danych resortu zdrowia opublikowanych w środę. Stabilizuje się liczba hospitalizowanych.

Tempo rozprzestrzeniania się choroby w Czechach w ostatnich dniach uległo spowolnieniu - uważają analitycy resortu zdrowia. Ustabilizowała się także liczba hospitalizowanych. Resort podał, że w szpitalach jest 8059 chorych, z czego 1191 jest w ciężkim stanie.

13:44

GRECJA

Manthos Valsamidis, wspinacz i student medycyny, trenuje przy ścianie wspinaczkowej, którą zbudował w salonie swojego domu w Salonikach w Grecji. Obostrzenia dotyczące COVID-19 zmusiły wielu sportowców do przystosowania się do nowych warunków kwarantanny. Student medycyny na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach i zawodnik Narodowej Drużyny Wspin Manthos Valsamidis, wspinacz i student medycyny, trenuje przy ścianie wspinaczkowej, którą zbudował w salonie swojego domu w Salonikach w Grecji. Obostrzenia dotyczące COVID-19 zmusiły wielu sportowców do przystosowania się do nowych warunków kwarantanny. Student medycyny na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach i zawodnik Narodowej Drużyny Wspin
13:31

WĘGRY

Nowe obostrzenia epidemiczne, takie jak dłuższa godzina policyjna czy generalny nakaz noszenia masek ochronnych, weszły w środę w życie na Węgrzech. Będą obowiązywać przez miesiąc.

Odtąd nie można będzie przebywać poza domem lub miejscem zamieszkania od godz. 20 wieczorem do 5 rano. Wyjątkiem będzie tylko wykonywanie pracy, sytuacja stanowiąca zagrożenie dla zdrowia lub życia, imprezy sportowe dla sportowców wyczynowych oraz spacer z psem w promieniu 500 m od domu.

13:23

USA

Mieszkańcy Waszyngtonu, którzy przechodzą testy na obecność COVID-19 w jednym w bezpłatnych punktów pobrań w mieście, reagują na wiadomość o 10 milionach potwierdzonych przypadków koronawirusa w USA, a także na potencjalną szczepionkę firmy Pfizer, która ma być skuteczna w 90 proc.

13:13

ROSJA

W Kraju Ałtajskim w Rosji u trzech medyków, którzy przyjęli rosyjską szczepionkę Sputnik V przeciw koronawirusowi, późniejsze testy na obecność Sars-CoV-2 okazały się pozytywne. Władze lokalne przypuszczają, że medycy zakazili się przed szczepieniem.

Służby prasowe regionu poinformowały o zakażeniu w środę. Oceniły przy tym, że jedyną przyczyną zachorowania mogło być to, że doszło do niego zanim u medyków wykształciła się odporność w wyniku zaszczepienia.

12:55

UKRAINA

Na Ukrainie poprzedniej doby wykryto 10 611 nowych zakażeń koronawirusem, 191 chorych zmarło, 6802 wyzdrowiało, a hospitalizowano 1453 osoby - poinformował w środę ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.

Minionego dnia zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono u 350 dzieci i 493 pracowników medycznych. W kraju przeprowadzono ok. 73 tys. testów, w tym ok. 44 tys. metodą PCR. Najwięcej infekcji wykryto w Kijowie (965).

12:37

Posłuchaj
00:44 10735255_1.mp3 W Rosji minionej doby zmarły 432 osoby chore na COVID-19. To największa liczba zgonów od początku pandemii.

 

12:31

BADANIA

Majaczenie łącznie z gorączką mogą być wczesnymi objawami COVID-19 – wynika z analizy naukowców z Katalonii. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo „Journal of Clinical Immunology and Immunotherapy”.

Naukowcy Diego Redolar Ripoll i Javier C. Vazquez z Universitat Oberta de Catalunya w Barcelonie (Vazquez podczas powstawania analizy pracował na Uniwersytecie w Bordeaux we Francji) w swojej pracy przeglądowej skupili się na wpływie COVID-19 na centralny układ nerwowy – zwłaszcza mózg.

Jak podają we wstępie do artykułu, u dużego odsetka pacjentów z COVID-19 obserwuje się objawy neurologiczne, od bólów głowy, utraty węchu i smaku, aż po takie, jak problemy ze skupieniem uwagi, z myśleniem, zaburzenia świadomości łącznie z majaczeniem.

12:25

KANADA

W Kanadzie testowane są różne pomysły utrzymywania aktywności w czasach pandemii koronawirusa. Jednym z nich są programy wymiany ręcznie pisanych listów między mieszkańcami domów dla seniorów i dziećmi.

Miejscowość Penticton w Kolumbii Brytyjskiej chce być uznana przez władze prowincji za „społeczność przyjazną starszym”, co, jak tłumaczy na swojej stronie internetowej, ma oznaczać dążenie do tego, by wszyscy mieszkańcy dobrze się czuli, żyli aktywnie, angażowali się w działania podejmowane przez lokalną społeczność i prowadzili niezależne życie. W czasach pandemii stąd wziął się m.in. pomysł powrotu do idei "pen pals", listownych przyjaciół z czasów sprzed internetu. W tym przedsięwzięciu uczestniczą starsi mieszkańcy miasta i kilkudziesięciu uczniów miejscowej szkoły średniej.

12:10

INDONEZJA

Dwóch mężczyzn wykonuje pompki w ramach kary za nie noszenie masek na twarz podczas pandemii Covid-19 w Banda Aceh w Indonezji

12:05

NIEMCY

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 18 487 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 261 kolejnych zgonów - poinformował w środę rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

Od początku pandemii w Niemczech zdiagnozowano 705 687 przypadków infekcji Covid-19. Zmarło 11 767 osób.

11:56

BADANIA

Częstość zakażeń COVID-19 jest niska u osób z chorobami reumatycznymi, większość zakażonych doświadcza łagodnego przebiegu choroby, a śmiertelność jest wśród nich dość niska - wynika z obszernej analizy zaprezentowanej na corocznej konferencji American College of Rheumatology.

Pandemia COVID-19 rozpoczęła się na początku 2020 roku. Nie ma więc jeszcze badań, które pokazują ryzyko poważnego przebiegu, powikłań lub śmierci u osób z chorobą reumatyczną. Temat ten wzbudza jednak duże zainteresowanie, ponieważ wielu takich pacjentów jest leczonych lekami immunosupresyjnymi, które zwiększają podatność na infekcje.

11:41

JAPONIA

Robot dostarcza zamówienie do klienta w restauracji, gdzie roboty pracują z personelem, w Tokio, Japonia. Usługi cateringowe, dostawy i transport Roboty usługowe zostały opracowane przez SoftBank Robotics Corp. do pracy z pracownikami restauracji, hoteli i sklepów detalicznych. Roboty zostały wprowadzone w celu ograniczenia bezpośrednich kontaktów Robot dostarcza zamówienie do klienta w restauracji, gdzie roboty pracują z personelem, w Tokio, Japonia. Usługi cateringowe, dostawy i transport Roboty usługowe zostały opracowane przez SoftBank Robotics Corp. do pracy z pracownikami restauracji, hoteli i sklepów detalicznych. Roboty zostały wprowadzone w celu ograniczenia bezpośrednich kontaktów
11:32

WŁOCHY

MSW zaapelowało do policji i lokalnych władz o wzmocnienie kontroli i skuteczne interwencje, by nie dopuszczać do tworzenia się skupisk ludzi. To reakcja na zdarzenia z weekendu, gdy mimo pandemii tłumy opanowały plaże, place, parki i centra miast.

W rozesłanym we wtorek i opublikowanym okólniku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaleciło pilne zwołanie posiedzeń działających przy lokalnych władzach w kraju komitetów do spraw porządku i bezpieczeństwa publicznego, by uzgodniły z burmistrzami metody działań.

11:19

USA

W związku z gwałtownie rosnącą liczbą zakażeń i brakiem personelu medycznego gubernator Dakoty Północnej Doug Burgum ogłosił, że pracownicy służby zdrowia, którzy są zakażeni koronawirusem, ale nie moją objawów, mogą nadal opiekować się chorymi na Covid-19.

Gubernator podkreślił, że pracownicy służby zdrowia z pozytywnymi wynikami testów będą pracować tylko z pacjentami z Covid-19, więc ryzyko dalszego zakażania jest ograniczone.

11:16

Sekretarz generalny Organizacji Wyzwolenia Palestyny i główny negocjator Saeb Erekat zmarł z powodu komplikacji związanych z koronawirusem w wieku 65 lat.

10:56

BRAZYLIA

W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 25 012 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 201 kolejnych zgonów - poinformowało we wtorek wieczorem czasu lokalnego brazylijskie ministerstwo zdrowia.

Według oficjalnych danych od początku epidemii w Brazylii zdiagnozowano 5 mln 700 044 przypadki zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi 162 829.

10:45

NIEMCY

Piktogram przypominający o noszeniu maski ochronnej, namalowany na chodniku w centrum miasta Duesseldorf, Niemcy. W dniu 9 listopada Sąd Administracyjny w Münster orzekł, że dekret generalny miasta Duesseldorf dotyczący obowiązku noszenia maski na terenie miasta jest nielegalny. W całych Niemczech rośnie liczba przypadków choroby COVID-19 wywoływan Piktogram przypominający o noszeniu maski ochronnej, namalowany na chodniku w centrum miasta Duesseldorf, Niemcy. W dniu 9 listopada Sąd Administracyjny w Münster orzekł, że dekret generalny miasta Duesseldorf dotyczący obowiązku noszenia maski na terenie miasta jest nielegalny. W całych Niemczech rośnie liczba przypadków choroby COVID-19 wywoływan
10:31

EUROPA

Pandemia  pochłonęła już w Europie ponad 300 tys. ofiar - informuje we wtorek agencja Reutera. Na zamieszkanym przez 10 proc. światowej populacji kontynencie stwierdzono prawie jedną czwartą wszystkich zgonów na Covid-19 na świecie.

W Europie wykryto ponad 12,8 mln infekcji koronawirusem. W ciągu ostatniego tygodnia notuje się średnio 280 tys. nowych zakażeń dziennie (10 proc. więcej niż tydzień wcześniej), co stanowi nieco ponad połowę wszystkich nowych infekcji na świecie.

10:23

IRLANDIA

W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 16 kolejnych zgonów z powodu Covid-19, co jest najwyższą liczbą od połowy maja, i wykryto 270 nowych zakażeń koronawirusem - podało we wtorek ministerstwo zdrowia tego kraju.

Duża jak na Irlandię liczba nowych zgonów jest dość zaskakująca w kontekście widocznych postępów w ograniczaniu zachorowań. W czasie całej drugiej fali epidemii dobowy bilans zgonów wcześniej tylko dwa razy był dwucyfrowy, przy czym poprzedni taki przypadek miał miejsce w połowie października.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Część dzieci w Anglii zapomniała, jak używa się noża i widelca. Powodem pandemia

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 06:30
Pandemia koronawirusa i związane z nią zamknięcia szkół odbiły się na nauce małych dzieci. Niektóre z nich zapomniały, jak posługuje się nożem i widelcem, a inne wróciły do pieluch - poinformowała we wtorek brytyjska rządowa agencja ds. edukacji Ofsted.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szwecja: osobom starszym chorym na COVID-19 odmawiano leczenia

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 07:24
Szwedzka regionalna gazeta "Ekuriren" dowiodła, że choć wytyczne dotyczące ograniczenia prawa do leczenia na Covid-19 miały być stosowane w przypadku braku miejsc w szpitalach, w praktyce korzystano z nich prewencyjnie.
rozwiń zwiń