X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wybory w USA. Skład Senatu będzie znany dopiero w styczniu

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 10:37
W cieniu rywalizacji o to, kto będzie gospodarzem Białego Domu, w USA trwa wyrównana walka o kontrolę nad Senatem. O całym składzie izby, a być może nawet o tym, która partia będzie ją kontrolować, dowiemy się dopiero w styczniu, po dodatkowych wyborach w Georgii.
Kongres Stanów Zjednoczonych
Kongres Stanów ZjednoczonychFoto: Shutterstock

48:48 - to według dziennika "New York Times" stan rywalizacji o senackie mandaty w piątek rano. Nierozstrzygnięte są cztery pojedynki. Dwa z nich dotyczą Alaski i Karoliny Północnej. W obu tych przypadkach po zliczeniu większości głosów prowadzą i faworytami do końcowej wygranej są kandydaci Republikanów.

Bezpieczna przewaga

usa wybory biden trump pap 1200.jpg
Joe Biden jest przekonany o swoim zwycięstwie. Do wygranej brakuje mu 17 głosów elektorskich

W najbardziej na północ położonym stanie USA Dan Sullivan z GOP ma po przeliczeniu ponad połowy głosów bezpieczną przewagę ok. 53,5 tys. nad Alem Grossem, chirurgiem i byłym rybakiem z Partii Demokratycznej. Republikanin jest senatorem od 2015 roku i twierdzi m.in. że nierozstrzygnięte jest to, czy działalność człowieka przyczynia się do zmian klimatycznych.

Walka o ochronę klimatu stanowiła ważny punkt programu Demokraty Cala Cunninghama, który w Karolinie Północnej rzucił wyzwanie republikańskiemu senatorowi Thomowi Tillisowi. Sondaże dawały mu większe szanse na zwycięstwo, nawet po wycieku informacji o dotyczącym go skandalu obyczajowym. Po przeliczeniu ok. 94 proc. głosów w pojedynku prowadzi z przewagą blisko 100 tys. głosów Tillis.

Dodatkowe głosowanie

Najciekawiej przedstawia się sytuacja w Georgii, gdzie w stawce wyborczej są dwa mandaty senackie. W obu przypadkach żaden z kandydatów nie przekroczył progu 50 proc. głosów, co oznacza że 5 stycznia dojdzie do dodatkowych tur głosowania. W każdym z dwóch okręgów rywalizacja zostanie ograniczona do dwóch kandydatów z najlepszymi wynikami z wtorkowego głosowania.

poczta usa pap 1200.jpg
Wybory w USA. Pracownik poczty aresztowany za kradzież kart do głosowania

Stawką tych pojedynków, o ile w wyborach prezydenckich wygra kandydat Demokratów Joe Biden, będzie kontrola nad Senatem. Jeśli Republikanie wygrają w Karolinie Północnej i Alasce, ale przegrają w Georgii, to w izbie wyższej będzie remis. W takim przypadku decydującą rolę odgrywa wiceprezydent USA.

Zobacz także:

W styczniu w Georgii opowiadającej się zazwyczaj za Republikanami o mandaty z ramienia tej partii walczyć będą senator David Perdue oraz amerykańska senator i businesswoman Kelly Loeffle. Ich rywalami z grona Demokratów będą - odpowiednio - 33-letni Jon Ossoff, dziennikarz śledczy oraz absolwent Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie oraz wielebny Raphael Warnock.

shutterstock biden trump free trump biden free 1200.jpg
"Ameryka jest podzielona na pół". Bogumił Łoziński o wyborach w USA

Po dwóch senatorów

Amerykański Senat liczy 100 członków i odzwierciedla to, że Stany Zjednoczone są federacją stanów - każdy z nich ma po dwóch senatorów. Kadencja wybranych do niego parlamentarzystów trwa sześć lat, co dwa lata głosowanie dotyczy jednej trzeciej składu izby.

Senat pełni kluczową rolę w procesie legislacyjnym, ustawa nie może wejść w życie bez poparcia tej izby. Jeśli izbę kontroluję inna partia niż Biały Dom, to może skutecznie blokować projekty ustaw w ważnych politycznych sprawach, np. dotyczących ochrony zdrowia.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Żurawski vel Grajewski: przegrany w wyborach w USA zapewne stoczy bój sądowy

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 22:06
- W ciągu kilku dni będzie podany oficjalny współczynnik przeliczonych głosów, potem zapewne nastąpi bój sądowy tego, kto przegra i rozstrzygnięcie w Sądzie Najwyższym. Sądzę jednak, że nie zmieni ono rozstrzygnięć - prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Krzysztof Winkler: na wiosnę ostrzegano przed wątpliwościami w głosowaniu korespondencyjnym w USA

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 21:26
- Jeśli chodzi o te fałszerstwa, to na wiosnę tego roku pojawiały się opracowania przygotowane przez Heritage Foundation, (...) w których wskazywano właśnie na możliwość wystąpienia takich wątpliwości w głosowaniu korespondencyjnym. I ostrzegano przed tym scenariuszem - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler z Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego.
rozwiń zwiń