X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Aborcja w USA. Stan Luizjana ogranicza przeprowadzanie zabiegu

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 12:47
Wyborcy w Luizjanie zatwierdzili we wtorek poprawkę do konstytucji stanowej, która uniemożliwia sądom uznanie "prawa do aborcji" lub publiczne jej finansowanie. Autorką poprawki była senator stanowa Katrina Jackson z Partii Demokratycznej, którą poparło wielu przedstawicieli obu partii.
Jedna z manifestacji pro-life w USA
Jedna z manifestacji pro-life w USAFoto: ERIK S. LESSER

Według Associated Press poprawka, znana pod nazwą "Kochaj życie", przeszła 64 procentami głosów. Zastrzega ona, że "nic w tej konstytucji nie może być interpretowane jako zabezpieczenie lub ochrona prawa do aborcji lub wymagające finansowania aborcji".

"Fundamentalne prawo konstytucyjne"

Trump 1200 free.jpg
"Chrońcie dzieci nienarodzone i mniejszości religijne". Trump do ONZ

"Ważne jest, aby zrozumieć, że pierwsza poprawka nie jest zakazem aborcji. Zatrzymuje ona po prostu politykę aborcyjną w rękach naszych ustawodawców, a nie sędziów stanowych" - napisała Jackson w artykule opublikowanym w "The Advocate" w zeszłym miesiącu.

"Nasz zbiór praw chroniących życie zapewnia kobietom dostęp do wiedzy nt. ciąży przed aborcją, gwarantuje, że małoletnie starające się o aborcję mają zgodę rodziców, a dzieci urodzone żywe po nieudanej aborcji otrzymują natychmiastową opiekę medyczną. Według naszego prawa żaden dolar z podatku stanowego nie finansuje aborcji. Jednak te i inne prawa są zagrożone, jeśli nie przyjmiemy pierwszej poprawki" - podkreśliła senator.

Czytaj także:

W Luizjanie ustanowiono już prawo, które zakaże aborcji w stanie - z wyjątkiem sytuacji, kiedy zagrożone jest życie matki - jeśli Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uchyli swój wyrok sprzed ponad 40 lat w sprawie Roe versus Wade, na co liczą przede wszystkim Republikanie. W decyzji tej SN uznał prawo do aborcji za "fundamentalne prawo konstytucyjne" każdej kobiety i prawnie usankcjonował wówczas dopuszczalność aborcji na życzenie w całym kraju. Od tego czasu wiele stanów wprowadziło jednak szereg ograniczeń.

pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W USA wygra ruch pro-life? Terlikowski: Trump staje przed kluczowym momentem swojej prezydentury

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 13:37
"Jeśli Trumpowi uda się mianować nowego sędziego Sądu Najwyższego, i jeśli będzie miał on konserwatywne poglądy (a wiele na to wskazuje), (...), to obecny prezydent, nawet jeśli nadchodzące wybory przegra, będzie miał ogromną zasługę" - pisze w "Tygodniku Solidarność" Tomasz Terlikowski. Jego zdaniem w całej sytuacji możliwe jest zwycięstwo ruchu pro-life.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieciom, które przeżyły aborcję, należy się pomoc medyczna. Trump wydał rozporządzenie

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 14:14
Prezydent Donald Trump wydał 23 września rozporządzenie wykonawcze, mające gwarantować opiekę medyczną niemowlętom, które przeżyły aborcję. Pełny test aktu prawnego jeszcze nie został ogłoszony, ale ma to być federalna wersja propozycji ustawodawczej przegłosowanej już w niektórych stanach USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Referenda razem z wyborami w USA. Część stanów zalegalizuje narkotyki, nawet heroinę

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 10:34
Wyborcy w stołecznym Dystrykcie Kolumbii zdecydowali we wtorek w referendum o dekryminalizacji posiadania grzybów i roślin halucynogennych, zaś w Oregonie - wszystkich narkotyków. W co najmniej dwóch stanach zalegalizowana zostanie marihuana.
rozwiń zwiń