X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Pożary lasów deszczowych w Amazonii. Brazylia przedstawiła zatrważające dane

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 02:32
- Brazylijski Narodowy Instytut Badań Kosmicznych (INPE) ogłosił, iż w październiku satelity wykryły kolejny rekord ilości pożarów lasów deszczowych Amazonii i łąk Pantanalu: 17 326, podczas gdy w tym samym miesiącu ub. roku było ich 7 855.
Pożar lasu w Amazonii
Pożar lasu w Amazonii Foto: Shutterstock/Jair Ferreira Belafacce

Widoczne nawet z wielkich miast brazylijskiej Amazonii i monitorowane za pomocą zdjęć satelitarnych pożary dziewiczych puszcz amazońskich oraz Pantanalu - największych na świecie łąk zalewowych i mokradeł - w coraz szybszym tempie niszczą płuca świata.

Satelity INPE dostrzegły w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy tego roku 93 356 ognisk pożarów lasów amazońskich, podczas gdy niemal w równie katastrofalnym roku ubiegłym - 89 356.

Na brazylijskim Pantanalu, największych na naszej planecie tropikalnych łąkach podmokłych oraz mokradłach wzdłuż brazylijskiego wybrzeża Atlantyku - w stanie Mato Grosso oraz w Paragwaju i Boliwii, opisywanych w książkach polskiego pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera, tylko w ciągu jednego miesiąca - października było 2 856 pożarów, podczas gdy w całym ubiegłym roku - 2 430.

Podpalacze

1200_Amazonia_PAP.jpg
"Lasy Amazonii na progu autodestrukcji". Ekspert ostrzega przed skutkami pożarów

Brazylijski dziennik "Diario de Litoral" (Dziennik Wybrzeża) poinformował w poniedziałek, że do końca września tego roku wybuchło już blisko 20 000 takich pożarów - o 213 procent więcej niż w roku ubiegłym. Gazeta donosi o inicjatywie grupy członków brazylijskiej Izby Deputowanych z wschodniego wybrzeża pod przewodnictwem parlamentarzysty Celio Stuarta. Postanowili oni wystąpić w obronie Pantanalu "płuc naszej planety, którym grozi zagłada" wskutek podpaleń dokonywanych m.in. przez hodowców bydła i plantatorów upraw pastewnych.

Deputowani przygotowują projekt ustawy przeciwko zbrodniom wobec środowiska naturalnego ludzkości. Projekt zakłada ustanowienie kar od roku do trzech lat pozbawienia wolności oraz wysokich kar pieniężnych za "działania prowadzące do destrukcji Pantanalu".

Czytaj także:

"Diario de Litoral" przypomina, że prezydent Brazylii, Jair Bolsonaro, na niedawnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ bronił brazylijskiego ustawodawstwa jako wystarczającego dla zabezpieczenia środowiska naturalnego.

Za głównych sprawców pożarów Puszczy Amazońskiej i Pantanalu wskazywał tamtejszą ludność - rdzennych Indian.

Degradacja lasów deszczowych Amazonii Degradacja lasów deszczowych Amazonii

pkr

Czytaj także

Płonące lasy Amazonii. Zobacz zdjęcia ukazujące skalę katastrofy

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 09:16
Od kilku tygodni ogień pustoszy lasy Amazonii. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) opublikowała najnowsze zdjęcie satelitarne ukazujące ogromną skalę pożaru. 
rozwiń zwiń