Wybory w Mołdawii. Prowadzi obecny prezydent Igor Dodon

2020-11-02, 00:30

Wybory w Mołdawii. Prowadzi obecny prezydent Igor Dodon
Od lewej prezydent Igor Dodon. Foto: PAP/EPA/STR

Urzędujący prezydent Igor Dodon zdobył w niedzielnych wyborach prezydenckich 36,4 proc. głosów - poinformowała CKW Mołdawii po przeliczeniu 73 proc. kart do głosowania. Na drugim miejscu jest Maia Sandu z wynikiem 30,9 proc., a na trzecim Renato Usatyj - 16,9 proc.

  • O godzinie 21 czasu mołdawskiego (godz. 20 w Polsce) zakończyły prace komisje wyborcze na terenie kraju
  • Centralna Komisja Wyborcza pozwoliła komisjom znajdującym się za granicą na przedłużenie pracy w związku z dużą aktywnością wyborców i kolejkami
  • Częściowe wyniki podane przez CKW i badania sondażowe potwierdzają przedwyborcze prognozy o tym, że o prezydenturze rozstrzygnie dopiero druga tura

W wyborach w Mołdawii o objęcie funkcji głowy państwa walczyło ośmioro kandydatów, wśród nich startujący jako kandydat niezależny, lecz będący nieformalnym liderem partii socjalistów, obecny prezydent Dodon oraz jego główna konkurentka Maia Sandu, reprezentująca prawicę i popierająca wejście kraju do Unii Europejskiej.

Dwa sondaże telefoniczne przeprowadzone w Mołdawii pokazują, że liderem prezydenckiego wyścigu jest Dodon, a drugie miejsce zajęła Sandu – podał rosyjskojęzyczny portal Newsmaker.md. Z badania organizacji Watchdog wynika, że Dodon zdobył 40,9 proc. głosów, a Sandu – 34,6 proc. Na trzecim miejscu jest Usatyj z wynikiem 11,5 proc.

Z kolei z badania telefonicznego Intellect Group wynika, że Dodon zdobył 28,5 proc., Sandu – 21,5 proc., a Usatyj – 8,8 proc.

Powiązany Artykuł

mid-epa08790907 (1).jpg
Gruzja: Gruzińskie Marzenie ogłoszone zwycięzcą wyborów, opozycja protestuje

"To nadzwyczajna mobilizacja. Dziękuję wam"

Igor Dodon podziękował wszystkim wyborcom po zakończeniu głosowania zaznaczając, że "wybory były wolne, uczciwe i demokratyczne". Główna rywalka obecnego prezydenta, prozachodnia liderka partii Działania i Solidarności (PAS) Maia Sandu również podziękowała wszystkim obywatelom, którzy poszli na wybory, zwłaszcza przedstawicielom mołdawskiej diaspory.

- To nadzwyczajna mobilizacja. Dziękuję wam - powiedziała kandydatka. W poprzednich wyborach, w których Sandu nieznacznie przegrała z Dodonem w drugiej turze, większość mieszkających na Zachodzie obywateli Mołdawii głosowała na Sandu. Dodon wygrał wśród diaspory w Rosji.

Frekwencja wyborcza wyniosła 42,7 proc. – podała CKW. Warunkiem ważności wyborów było osiągnięcie frekwencji na poziomie 33,3 proc.

Dodon jest postrzegany jako polityk prorosyjski, chce pogłębienia strategicznego partnerstwa z Rosją i rozwoju relacji z Eurazjatycką Unią Gospodarczą (EUG), chociaż optuje również za współpracą z UE.

Pozostali kandydaci to Renato Usatyj, kandydat Naszej Partii i burmistrz Bielc, Violeta Ivanov z partii Sor. W wyborach walczyli także wieloletni mer Kiszyniowa Dorin Chirtoaca, lider Platformy "DA" Andrei Nastase, Tudor Deliu z Partii Liberalno-Demokratycznej (PLDM) i kandydat Partii Jedności Narodowej Octavian Ticu.

W czasie niedzielnego głosowania przedstawiciele mołdawskiej opozycji mówili o licznych naruszeniach, m.in. o zorganizowanym przywożeniu do komisji wyborczych mieszkańców separatystycznego Naddniestrza, posiadających obywatelstwo mołdawskie oraz o podejrzeniach przekupywania wyborców.

Na terenie kraju utworzono 2143 lokali wyborczych. Poza granicami Mołdawii – 139.

Ze względu na epidemię koronawirusa, w czasie głosowania stosowano specjalne środki bezpieczeństwa, takie jak obowiązkowa dezynfekcja rąk, używania masek, własnych długopisów, itp. Osoby przebywające w samoizolacji lub na kwarantannie miały możliwość głosowania w miejscu zamieszkania po uprzednim zarejestrowaniu się w CKW. Osobom z objawami infekcji również umożliwiono głosowanie, jednak dopiero po godz. 15. CKW obiecywała, że komisje zapewnią im maski, rękawiczki i możliwość głosowania oddzielnie od innych wyborców.

W przypadku niezdobycia przez żadnego z kandydatów ponad 50 proc. głosów, druga tura odbędzie się za dwa tygodnie.

ks

Polecane

Wróć do strony głównej