X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

COVID-19 postarza mózg o 10 lat? Alarmujące wyniki badań

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 16:49
Część osób chorujących na COVID-19 po wyzdrowieniu odczuwa znaczne pogorszenie zdolności poznawczych, jakby ich mózg postarzał się nawet o 10 lat – twierdzą badacze Imperial College Londyn. Cześć specjalistów uważa jednak, że takie sugestie są przedwczesne, a niekorzystne zmiany w mózgu mogą być przejściowe.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Image Point Fr/Shutterstock.com

Badania, o których napisał portal medyczny MedRxiv, prowadzone były wśród ponad 84 tys. osób. Sprawdzano w nich, jak zdolności poznawcze ludzi pogarszają się wraz z wiekiem, ale przy okazji analizowano, jaki wpływ na to ma COVID-19. Wykorzystano testy sprawdzające zdolności umysłowe, jakie rutynowo wykonywane są u osób podejrzewanych o demencję. Analizuje się w nich umiejętności zapamiętywania i rozwiązywania zadań.

Szpital włochy PAP-1200.jpg
WHO: kolejny tydzień z rekordem zakażeń w regionie europejskim. Koronawirus poza kontrolą

Główny autor badań dr Adam Hampshire z Imperial College Londyn twierdzi, że u niektórych osób, które przeszły COVID-19 i nie wykazywały już żadnych objawów, w ciągu kilku miesięcy wykryto znaczne pogorszenie zdolności intelektualnych. Jego zdaniem deficyty poznawcze tych pacjentów były takie, jakby ich mózg postarzał się o 10 lat.

Przedwczesne wnioski

Jednak nie wszyscy badacze zgadzają się z tak daleko idącymi wnioskami. Prof. Joanna Wardlaw z Edinburgh University zwraca uwagę w wypowiedzi dla Reutersa, że wnioski te są przedwczesne. Nie wiemy bowiem, czy pogorszenie zdolności intelektualnych u pacjentów z COVID-19 będzie się utrzymywało w dłuższym okresie. Po jakimś czasie może się ono przecież poprawić. Poza tym zdolności tych nie badano wcześniej, jeszcze przed chorobą, nie ma zatem pewności, czy powstałe deficyty poznawcze związane są wyłącznie z przebytym zakażeniem.

Czytaj także:

Podobną opinię wyraził prof. Derek Hill z University College London. Jego zdaniem konieczne są dłuższe obserwacje odległych powikłań COVID-19, w tym zdolności poznawczych. Trzeba sprawdzić, jak długo ich pogorszenie może się utrzymywać i czy u niektórych chorych mogą być one trwałe.

shutterstock_664204582-12.jpg
Koronawirus przyspiesza robotyzację banków. "Boty" weryfikują wnioski o pożyczki

Skłonność do zakrzepów

Prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu wskazuje że koronawirusy SARS-CoV-2 atakują górne drogi oddechowe i płuca, ale przede wszystkim powodują zapalenie śródbłonka naczyń. Skutkiem tego jest większa skłonność do zakrzepów i zatorowość. Specjalista mówił o tym podczas niedawnego posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci.

Jednym z powikłań COVID-19 może być udar mózgu, jaki obserwuje się u niektórych chorych. Można też podejrzewać, że czasami dochodzi do niedokrwienia mózgu, co może być związane również ze zniszczeniem płuc i niedotleniem organizmu.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ważne badania nad koronawirusem. W zespole są polscy naukowcy

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 10:28
Za ciężki przebieg COVID-19 mogą być odpowiedzialne wrodzone defekty odpowiedzi immunologicznej - szczególnie dotyczące interferonu typu I. Wskazują na to badania międzynarodowego zespołu z udziałem polskich naukowców. Pierwsze wyniki ukazały się w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Science".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cudowna babcia". 99-letnia Hiszpanka pokonała koronawirusa w 7 dni

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 21:13
"Cudowna babcia", "superbabcia Nina", "pogromczyni koronawirusa" - tak media nazywają 99-letnią Hiszpankę, która nie dość, że w sędziwym wieku pokonała COVID-19, to jeszcze przebyła tę chorobę w zaledwie siedem dni.
rozwiń zwiń