X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Stała baza na Księżycu coraz bardziej realna? Naukowcy potwierdzili obecność wody w glebie Srebrnego Globu

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 17:20
Naukowcy z NASA potwierdzili obecność wody na Księżycu. To, że woda w postaci lodu jest na srebrnym globie wiadomo już od 2018 roku, teraz wiemy też, że cząsteczki H2O znajdują się także w pokrywającej satelitę warstwie gleby.
Człowiek na Księżycu. Zdj. Ilustracyjne
Człowiek na Księżycu. Zdj. IlustracyjneFoto: shutterstock / Castleski

shutterstock pełnia Księżyca 1200.jpg
Sieć komórkowa na księżycu? "Zasięg będzie działał dobrze"

Dzięki badaniom powietrznego obserwatorium SOFIA naukowcy potwierdzili także stałą obecność lodu w zacienionych miejscach na niskich szerokościach geograficznych. To ważne odkrycie ponieważ dzięki niemu wiemy, że woda jest na Księżycu o wiele bardziej powszechna niż wcześniej uważano.


Posłuchaj
00:26 10706710_1.mp3 Naukowcy potwierdzili obecność wody na Księżycu (IAR)

Obecność lodu oraz cząsteczek wody w wierzchniej warstwie gleby jest również bardzo ważne dla planowanej misji Artemis, która po latach ma umożliwić powrót człowieka na Srebrny Glob oraz budowę tam stałej bazy.

Jak jednak mówi astronom doktor Piotr Witek, podczas misji nie będzie mowy o masowym pozyskiwaniu wody na Księżycu. - Tej wody nie ma tam dużo. Żeby uzyskać szklankę wody musielibyśmy przetworzyć tonę regolitu - powiedział astronom.

Baza na księżycu

Naukowcy zwracają uwagę na fakt, że obecność cząsteczek wody znacznie ułatwia organizację stałej bazy kosmicznej na Księżycu. Woda jest niewygodna w transporcie a jej obecność jest konieczna między innymi do wytwarzania tlenu oraz utleniania paliwa.

Wyniki badań są efektem pracy powietrznego obserwatorium SOFIA, czyli Stratosferycznego Obserwatorium Astronomii Podczerwonej. Obserwatorium umieszczone na pokładzie samolotu bada promieniowanie emitowane przez ciała niebieskie. W jednym z najnowszych badań udało się wychwycić widmo pochodzące z powierzchni Księżyca o cechach typowych dla cząsteczek wody.
Misja Artemis planowana jest w 2024 roku.

pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

NASA chce wrócić na Księżyc. Pomoże jej Polska Agencja Kosmiczna

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 10:14
Polska i Stany Zjednoczone wyraziły wolę współpracy w programie powrotu na Księżyc. Porozumienie w tej sprawie podpisali w Waszyngtonie szef NASA Jim Bridenstine i prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Michał Szaniawski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Oswoić tę niebezpieczną przestrzeń". Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej o podróżach w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 14:10
- Od czasu katastrofy promu Columbia w 2003 r. w kosmosie nie zginął żaden człowiek. Angażowanych jest wiele sił, żeby oswoić tę niebezpieczną przestrzeń dla nas, abyśmy mogli tam bezpiecznie podróżować - powiedział prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Michał Szaniawski w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
rozwiń zwiń