X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Odzwierciedla dzieje polskiego narodu". Muzeum Polskie w Rapperswilu może przestać istnieć

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 10:19
Muzeum Polskie w Rapperswilu w Szwajcarii może przestać istnieć - mówi dyrektorka placówki Anna Buchmann. 23 października minęło 150 lat o powstania Muzeum Narodowego Polskiego, stworzonego z inicjatywy polskich patriotów - Agatona Gillera i hrabiego Władysława Platera w celu zabezpieczenia polskich zabytków historycznych i propagowania spraw polskich. Przez cały ten czas Muzeum mieściło się na zamku w Rapperswilu.
Zamek w Rapperswillu, w którym mieści się Muzeum Polskie
Zamek w Rapperswillu, w którym mieści się Muzeum PolskieFoto: Shutterstock

Anna Buchman wyjaśnia, że 2021 rok, będzie ostatnim, w którym Muzeum będzie w miało siedzibę w zamku. - W 2022 roku muzeum kończy działalność na zamku i będzie go musiało opuścić. Jest to dla nas decyzja niezrozumiała i napawa nas dużą goryczą, dlatego że twórcami muzeum byli nie tylko Polacy, ale również i Szwajcarzy - wyjaśniła.

norblin 1200.jpg
"Losy zakładów Norblin poznamy dzięki Muzeum". Artur Setniewski o rewitalizacji obiektu

Bezcenne zbiory

Podkreśliła, że mimo długotrwałych rozmów nie udało się dojść do porozumienia z lokalnymi władzami. Rozmowy z gminą trwały osiem lat. - Niestety musieliśmy stwierdzić zupełny brak wrażliwości i pamięci historycznej panujący wśród obecnych władz gminy i w tym znaczeniu musimy akceptować obecną decyzję - wyjaśniła.

Posłuchaj
00:28 10702451_1.mp3 Muzeum Polskie w Rapperswilu może przestać istnieć (IAR) cz. 1

00:19 10702451_2.mp3 Muzeum Polskie w Rapperswilu może przestać istnieć (IAR) cz. 2

- Muzeum w Rapperswilu jest nierozerwalnie związane z historią naszego kraju. Muzeum i ludzie wokół niego zgromadzeni znacznie przyczynili się do działania na arenie międzynarodowej na rzecz powstania niepodległej II Rzeczypospolitej w 1918 roku. Po II wojnie światowej działali na rzecz przekazywania prawdy o wydarzeniach II wojny światowej oraz na rzecz odzyskania pełnej suwerenności przez Polskę - przypomina Anna Buchmann.

Czytaj także:

Zbiory Muzeum Polskiego w Rapperswilu - to około 8 tysięcy dzieł sztuki, kilkadziesiąt tysięcy książek i kilka tysięcy dokumentów stanowiących spuściznę po polskiej emigracji.

Posłuchaj
00:26 10702451_3.mp3 Muzeum Polskie w Rapperswilu może przestać istnieć (IAR) cz. 3

pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sienkiewicz wraca do Polski. Drugi pogrzeb pisarza

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 06:00
Osiem lat po śmierci Henryka Sienkiewicza jego prochy uroczyście sprowadzono ze Szwajcarii do Polski. 96 lat temu, 27 października 1924 roku, ciało noblisty pochowano w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak polscy dyplomaci ratowali Żydów w trakcie wojny. Otwarto wystawę w Bazylei

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 09:50
Od piątku w Muzeum Żydowskim Szwajcarii w Bazylei można oglądać wystawę dokumentującą historię ratowania Żydów przez polskich dyplomatów w czasie II wojny światowej. Grupa pod kierownictwem ambasadora Aleksandra Ładosia ocaliła od Zagłady od 8 do 10 tys. osób.
rozwiń zwiń