X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

TK Brandenburgii: parytety na listach wyborczych są niezgodne z prawem

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 16:22
Trybunał Konstytucyjny Brandenburgii orzekł w piątek, że parytety na listach wyborczych partii w wyborach do parlamentu krajowego, uwzględniające równość płci, są niezgodne z prawem. Podobny wyrok zapadł wcześniej w Turyngii - pisze w piątek tygodnik "Spiegel".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Przepisy dotyczące parytetu mają na celu zapewnienie równości płci w parlamentach. Ale po sądzie konstytucyjnym w Turyngii, również sędziowie w Brandenburgii uchylili wprowadzającą je ustawę.

bundestag 1200.jpg
Niemieccy Zieloni chcą zakazu importu LNG. Szansa dla Nord Stream 2?

Ustawa godzi w "swobodę partii"

Ustawa o parytecie narusza swobodę partii w dokonywaniu wyboru kandydatów - orzekli sędziowie z Brandenburgii. Dodano, że partie polityczne mogą swobodnie kształtować swoje cele.

Trybunał Konstytucyjny skrytykował również fakt, że ustawa naruszała "równość biernego prawa wyborczego", ponieważ odmawiała kandydatom dostępu do określonego miejsca na liście - informuje "Spiegel".

Brandenburgia była pierwszym krajem związkowym, w którym przyjęto ustawą o parytecie. Zgodnie z nią na listach wyborczych do parlamentu krajowego partie musiały umieszczać naprzemiennie równą liczbę kobiet i mężczyzn. W ubiegłym roku parlament krajowy przegłosował ją większością głosów i obowiązuje ona od 30 czerwca br.

Przewodnicząca parlamentu krajowego Brandenburgii, Ulrike Liedtke broniła rozporządzenia. Jeśli połowa populacji to kobiety, równa reprezentacja kobiet jest demokratycznym imperatywem - mówiła w sierpniu.

Czytaj również:

Dyskusje w innych krajach związkowych

Zasada parytetu była lub jest przedmiotem dyskusji w kilku krajach związkowych.

W lipcu Trybunał Konstytucyjny Turyngii uchylił lokalne prawo wyborcze, zgodnie z którym partie muszą umieszczać na swoich listach na przemian mężczyzn i kobiety.

Sędziowie argumentowali, że ustawa o parytecie ingerowała w prawo do wolności i równości wyboru oraz prawo partii politycznych do swobody działalności, wolności programów i równości szans.

W parlamencie krajowym Brandenburgii udział kobiet wynosi około jednej trzeciej.

W wyborach w 2017 r. odsetek kobiet w Bundestagu spadł z 37,3 proc. do 31,2 proc.

jmo

Czytaj także

Niemiecka prezydencja w UE. Negocjacje z PE po szczycie ws. budżetu jeszcze w sierpniu

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 12:23
Zdaniem niemieckiej prezydencji UE, Parlament Europejski ma tylko niewielki margines swobody w modyfikowaniu uzgodnionych na unijnym szczycie finansowych podstaw odbudowy gospodarki po kryzysie koronawirusowym - poinformowała we wtorek agencja dpa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozszerzony obowiązek noszenia maseczek w Berlinie, godzina policyjna w Neapolu. COVID-19 na świecie

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 21:50
Senat (rząd krajowy) Berlina rozszerzył obowiązek noszenia maseczek. Z kolei władze włoskiego regionu Kampania wprowadzają godzinę policyjną z powodu drugiej fali pandemii koronawirusa. W portalu PolskieRadio24.pl relacjonowaliśmy kolejny dzień zmagań świata z pandemią COVID-19.
rozwiń zwiń