X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Debata prezydencka w USA. Trump i Biden starli się m.in. o pandemię, klimat i politykę zagraniczną

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 04:20
W Nashville w stanie Tennessee w USA zakończyła się druga debata prezydencka. To ostatnie bezpośrednie starcie prezydenta Donalda Trumpa i byłego wiceprezydenta Joe Bidena przed wyborami.
Debata Trump-Biden
Debata Trump-BidenFoto: PAP/EPA/Chip Somodevilla / POOL

Dyskusja rozpoczęła się od tematu epidemii koronawirusa. Prezydent USA Donald Trump zapewniał, że szczepionka powstanie w ciągu tygodni i że państwo mocno walczy z wirusem. Kandydat Demokratów Joe Biden ocenił że działania władz były tragiczne.

Trump wymieniał, że w USA spadła śmiertelność zakażonych. Mówił, że Stany Zjednoczone produkują respiratory i wysyłają je do innych państw. Za rozwój epidemii obwinił Chiny.

Biden swoją wypowiedź zaczął od przypomnienia, że na COVID-19 zmarło już ponad 220 tys. Amerykanów. Ocenił, że osoba która tak zarządzała odpowiedzią państwa na epidemię, nie powinna być w Białym Domu. - Zapewnię, że będziemy mieli plan - obiecywał w kontekście epidemii.

Posłuchaj
00:12 Trump -.mp3 Donald Trump: mamy szczepionkę, która w ciągu kilku tygodni będzie gotowa, jej dystrybucją zajmie się wojsko (IAR)

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Wybory_Prezydenckie_USA_TT_COVER 1200.jpg
Walka o Biały Dom w USA wkracza w decydującą fazę. Zobacz serwis specjalny

Spór o Rosję

- Rosja nie chce, bym został prezydentem USA - ocenił także w trakcie debaty prezydenckiej kandydat Demokratów Joe Biden. Zarzucał prezydentowi, że ten nie postawił się przywódcy Rosji Władimirowi Putinowi w kwestii mieszania się tego państwa w proces wyborczy w USA. -Każdy, kto ingeruje w nasze wybory, poniesie cenę - zapewnił.

Posłuchaj
00:05 Joe Biden -.mp3 Joe Biden o Donaldzie Trumpie: osoba odpowiedzialna za tak wiele śmierci nie powinna być prezydentem (IAR)

 

- Nikt nie był bardziej twardy wobec Rosji niż ja - kontrował Donald Trump, podkreślając, że za jego rządów wrosły wydatki na zbrojenia państw NATO oraz sprzedaż amerykańskiej broni na Ukrainę. - Nigdy nie miałem żadnych pieniędzy z Rosji - zapewniał także urzędujący prezydent i oskarżał swojego kontrkandydata o przyjmowanie pieniędzy od rosyjskich władz.

Czytaj także:

Płaca minimalna

Kandydat Demokratów opowiedział się podczas debaty za wprowadzeniem płacy minimalnej na poziomie 15 USD za godzinę. Ubiegający się o reelekcję Donald Trump uznał, że decyzja o podwyższeniu płacy minimalnej powinna należeć do stanów.

Urzędujący prezydent USA powiedział również, że rozważyłby podwyższenie płacy minimalnej, ale nie do poziomu, który doprowadziłby przedsiębiorstwa do upadku. Mówił, że istnieje ryzyko, że może to doprowadzić do zwolnień pracowników.

Biden stwierdził, że nie ma dowodów na to, że firmy przestaną działać w przypadku podniesienia płacy minimalnej.

Spór o klimat

Joe Biden stwierdził podczas debaty, że zmiany klimatyczne to "egzystencjalne zagrożenie". Donald Trump mówił, że jego administracja dba o rozwój środowiska "bez niszczenia środowiska".

Przywódca USA ocenił, że Stany Zjednoczone pod względem ochrony klimatu radzą sobie lepiej niż Chiny, Indie czy Rosja. Wskazywał, że za jego rządów Stany Zjednoczone są "niezależne energetycznie". 

Biden mówił o "moralnym obowiązku" przeciwdziałania globalnemu ociepleniu, uznając, że zostało na to mało czasu. Ocenił w tym kontekście, że kolejna kadencja Trumpa oznaczać będzie "prawdziwe kłopoty"

Sondaże wskazują na Bidena

Debata została podzielona na sześć bloków tematycznych. Każdy kandydat będzie mieć dwie minuty na odpowiedź na pytanie rozpoczynające dany segment. By uniknąć chaosu, jaki miał miejsce podczas pierwszej debaty, drugiemu z kandydatów będzie w tym czasie wyłączany mikrofon. Następnie dojdzie do dyskusji, podczas której będą mogli przerywać sobie do woli.

Na niespełna dwa tygodnie przed wyborami badania opinii publicznej wskazują na prowadzenie Joe Bidena - zarówno w kluczowych stanach, jak i w skali kraju. Oba sztaby twierdzą jednak, że walka jest dużo bardziej wyrównana, niż pokazują sondaże.

ms

Czytaj także

Szef amerykańskiego wywiadu: Rosja i Iran próbują ingerować w wybory

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 04:25
Rosja i Iran próbują ingerować w wybory w Stanach Zjednoczonych - poinformował dyrektor agencji wywiadu USA John Ratcliffe. Kraje te uzyskały m. in. informacje o listach rejestracji wyborców - oświadczył na konferencji prasowej.
rozwiń zwiń