X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Badania dot. zakażeń SARS-CoV-2. Opublikowano najnowsze ustalenia naukowców z USA

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 11:00
- Przy łagodnych objawach, SARS-CoV-2 można przekazać innym przez czas nie dłuższy niż ok. 10 dni, ale przy ciężkim przebiegu - nawet przez 20 dni. Tak wynika z analizy kilkudziesięciu badań na ten temat przeprowadzonej przez naukowców z USA.
W całej Brazylii od początku epidemii koronawirusem SARS-CoV-2 zaraziło się ponad 11 milionów osób
W całej Brazylii od początku epidemii koronawirusem SARS-CoV-2 zaraziło się ponad 11 milionów osóbFoto: Alf Ribeiro/ Shutterstock

Naukowcy z Naukowcy z Oregon Health & Science University (OHSU) przejrzeli 77 badań, aby określić, jak długo zakażone koronawirusem osoby zakażają innych. 59 z uwzględnionych badań było opublikowanych w recenzowanych pismach.

Według analizy opisanej na łamach pisma "Infection Control and Hospital Epidemiology" osoby z łagodnymi objawami zarażają nie dłużej niż ok. 10 dni, a przechodzące chorobę ciężko - nawet do 20 dni.

koronawirus free maseczki free shutt 1200 .jpg
"Maseczki skutecznie chronią przed koronawirusem". Nowe badania japońskich naukowców

- Mimo że ludzie mogą przekazywać wirusa przez dłuższy czas, badania, które przeanalizowaliśmy, pokazały, że żywy wirus wskazujący na zakażalność był wykrywany tylko do 9 dni u ludzi z łagodnymi objawami - podkreśla prof. Monica Sikka z OHSU.

"Wirus zwykle jest aktywny krócej"

Rezultaty te zgadzają się z obecnymi zaleceniami amerykańskich Centers for Disease Control and Prevention odnośnie czasu, jaki zainfekowane osoby powinny spędzić w izolacji - zwracają uwagę autorzy.

Noszenie maseczek pomaga zmniejszyć ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 (Polskie Radio) Noszenie maseczek pomaga zmniejszyć ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 (Polskie Radio)

- Wykrycie wirusowego RNA może nie być skorelowane z zakażalnością, ponieważ odstępne dane na temat kultur wirusowych wskazują na krótszy czas rozprzestrzeniania wirusa. Potrzebne są dodatkowe dane, aby określić czas przekazywania aktywnego wirusa i skutki dla ryzyka transmisji choroby - twierdzą autorzy opracowania.

Czytaj także:

- Choć pozytywne wyniki testów opartych na metodzie PCR mogą się utrzymywać przez dłuższy czas, dane odnośnie wirusowych kultur wskazują, że wirus jest zwykle aktywny krócej - dodają.

pkr

Czytaj także

Włosi walczą z koronawirusem. Premier poprosił o wsparcie celebrytów

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 21:30
Premier Włoch Giuseppe Conte poprosił małżeństwo celebrytów: blogerkę modową Chiarę Ferragni i rapera Fedeza, aby zaapelowali, zwłaszcza do młodzieży, o noszenie maseczek. O telefonie w tej sprawie od szefa rządu 31-letni gwiazdor poinformował w mediach społecznościowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesi walczą z koronawirusem. Będą nowe obostrzenia w zakresie noszenia maseczek

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 22:24
- Czeski minister zdrowia Roman Prymula zapowiedział w poniedziałek, że od środy maseczki będą obowiązkowa także poza pomieszczeniami, jeśli nie można zachować odległości 2 m między osobami. Zwolnieni z obowiązku będą członkowie tej samej rodziny i osoby uprawiające sport.
rozwiń zwiń