X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Powstrzymał terrorystę na moście londyńskim. Więzień ułaskawiony przez królową Elżbietę II

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 13:00
Skazany kilkanaście lat temu 42-letni Steven Gallant został ułaskawiony przez królową Elżbietę II. Mężczyzna był jedną z osób biorących udział w obezwładnieniu terrorysty na London Bridge pod koniec listopada 2019 r., w którą włączył się także bohater z Polski, Łukasz. 
Śledczy szukają dowodów w pobliżu London Bridge
Śledczy szukają dowodów w pobliżu London BridgeFoto: PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Teraz skazany Brytyjczyk dzięki aktowi łaski będzie mógł ubiegać się o warunkowe zwolnienie z więzienia.

Zamach Londyn 1200 PAP.jpg
"Był ciężko ranny, ale się nie wycofał". Tak Polak walczył z terrorystą

Akt łaski to jedna z prerogatyw brytyjskiego monarchy. Elżbieta II skorzystała z niego, by skrócić wyrok 42-letniego Gallanta. Mężczyzna został skazany w 2005 r. za morderstwo podczas bójki. Sąd skazał go na 17 lat pozbawienia wolności.

29 listopada 2019 r. więzień wziął udział w spotkaniu resocjalizacyjnym w Fishmongers' Hall. To właśnie tam terrorysta Usman Khan rozpoczął swój atak, zabijając dwie osoby, w tym prowadzącego seminarium.

Chwilę później walka przeniosła się na most, gdzie Khan został przygwożdżony do ziemi. Mężczyzna miał na sobie kamizelkę ze sztucznymi, jak się okazało, materiałami wybuchowymi.

Terrorystę próbowali obezwładnić m.in. skazańcy, w tym właśnie Gallant, który w tym celu skorzystał z kła narwala, zawieszonego w Fishmongers' Hall.

Początkowo podawano, że to 38-letni Łukasz z Polski używał do walki zdjętego ze ściany kła. Polak, który odegrał jedną z kluczowych ról w powstrzymywaniu terrorysty, w oświadczeniu zdementował jednak te informacje. Został jednak ciężko ranny w walce.

Czytaj także:

O losie 42-letniego Stevena Gallanta zdecyduje teraz komisja ds. zwolnień warunkowych. Wcześniejsze wyjście na wolność byłoby uhonorowaniem jego wkładu w powstrzymanie terrorysty. Jego wyrok został skrócony o 10 miesięcy.

itom

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kapitan Narwal". Bohaterski czyn Polaka w Londynie docenił brytyjski grafik

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 15:53
Trzej mężczyźni, którzy w piątek obezwładnili zamachowca w Londynie zostali przedstawieni jako superbohaterowie. Jeden z nich - Łukasz, polski szef kuchni walczył z terrorystą półtorametrowym kłem narwala. Do użycia tego niecodziennego przedmiotu nawiązał autor grafiki Bob Moran, rysownik tworzący dla "The Daily Telegraph".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzina terrorysty z Londynu: jesteśmy zasmuceni i zszokowani tym, co zrobił Usman

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 20:17
Rodzina Usmana Khana - terrorysty, który w piątek dokonał ataku w Fishmongers' Hall, a następnie został zastrzelony na Moście Londyńskim - wydała oświadczenie potępiające jego czyn.
rozwiń zwiń